https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_e1b02f6510d958e1ea30f436b_o.jpg
Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (EMTA) və “PAŞA Bank” ASC arasında müvəkkil kredit təşkilatı vasitəsilə Enerji effektivliyi fondunun vəsaiti hesabına güzəştli kreditlərin verilməsinə dair əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
Müqaviləni EMTA-nın İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov və “PAŞA Bank” ASC-nin İdarə Heyəti sədrinin müavini Bəhruz Nağıyev imzalayıblar.
Samir Axundov Fondun vəsaiti hesabına enerji effektivliyi üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinin təşviqi məqsədilə müvəkkil kredit təşkilatı vasitəsilə güzəştli kreditlərin verilməsinin nəzərdə tutulduğunu deyib. O, bu işləri həyata keçirmək məqsədilə ölkənin aparıcı bankları ilə əməkdaşlıq müqavilələrinin imzalandığını diqqətə çatdırıb və “PAŞA Bank”la bu çərçivədə əməkdaşlıqdan, eləcə də enerji səmərəliliyi layihələrinin həyata keçirilməsində iştirakından məmnunluğunu ifadə edib.
Bəhruz Nağıyev “PAŞA Bank”-ın yaranma tarixi və fəaliyyətindən geniş söz açıb. O, Fondun vəsaiti hesabına veriləcək güzəştli kreditlərin enerji səmərəliliyi layihələrinin həyata keçirilməsi üçün yeni imkanlar açacağını qeyd edib. Bu baxımdan, imzalanan müqavilənin gələcək qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafında səmərəli rol oynayacağına əminliyini bildirib.
Qeyd edək ki, Enerji effektivliyi fondu Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 1 mart 2024-cü il tarixli Fərmanı ilə yaradılıb. Fondun vəsaitlərinin idarə olunmasını Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi həyata keçirir.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_e1b02f6510d958e1ea30f436b_o.jpg
Между Агентством по регулированию энергетических вопросов (AERA) и ОАО “PASHA Bank” подписано соглашение о сотрудничестве по выдаче льготных кредитов за счет средств Фонда энергоэффективности через уполномоченную кредитную организацию.
Соглашение подписали председатель Правления AERA Самир Ахундов и заместитель председателя Правления ОАО “PASHA Bank” Бахруз Нагиев.
Самир Ахундов заявил, что планируется предоставление льготных кредитов через уполномоченную кредитную организацию для содействия реализации мер по повышению энергоэффективности за счет средств Фонда. Он отметил, что для осуществления этих работ подписаны соглашения о сотрудничестве с ведущими банками страны, и выразил удовлетворение сотрудничеством с ОАО “PASHA Bank” в этом контексте, а также его участием в реализации проектов по энергоэффективности.
Бахруз Нагиев подробно рассказал об истории создания и деятельности “PASHA Bank”. Он отметил, что льготные кредиты, выдаваемые за счет средств Фонда, откроют новые возможности для реализации проектов в сфере энергоэффективности. В этой связи он выразил уверенность, что подписанное соглашение сыграет эффективную роль в развитии дальнейшего взаимного сотрудничества.