https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_369ac6b23acc770ab4a6944e1_o.jpg
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin “Technion” Texnologiya İnstitutu ilə birgə təsis etdiyi Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzi təlimlərin yeni dalğası üçün qeydiyyata start verib.
Təlim proqramını uğurla başa vuranlar arasında ən yüksək nəticə göstərən 5 məzun ölkə xaricində fəaliyyət göstərən qabaqcıl şirkətlərdə 1 aylıq təcrübə proqramında iştirak şansı qazanaraq öz bacarıqlarını real iş mühitində sınayacaq.
Təlimlərdən yararlanmaq üçün 17 yaşdan yuxarı, ingilis dili bilikləri və baza İKT bacarıqlarına malik olan Azərbaycan vətəndaşları müraciət edə bilərlər. Qeydiyyatdan keçmiş namizədlər növbəti mərhələdə ardıcıl olaraq imtahan və müsahibə proseslərinə cəlb olunacaqlar. Xarici mütəxəssislərin keçirəcəyi imtahanda namizədlərin məntiqi və analitik düşüncə qabiliyyəti, İKT üzrə bilik və bacarıqları, ingilis dili səviyyəsi yoxlanılacaq. Daha sonra müsahibəyə cəlb olunaraq bu mərhələni uğurla keçən 60 nəfər təlimlərdə tam təqaüdlü formada iştirak hüququ əldə edəcək. Hər bir mərhələ üzrə yalnız ən yüksək göstəricilərə sahib şəxslər sonrakı mərhələdə iştirak hüququ qazanacaqlar.
Proqram çərçivəsində “Red Team” (hücum) və “Blue Team” (müdafiə) olmaqla 2 qrup mütəxəssisin hazırlanması planlaşdırılır. Komandalar tədris müddətində simulyasiyalarda iştirak edərək bacarıqlarını inkişaf etdirəcəklər. Proqramı uğurla bitirənlərə “Technion” Texnologiya İnstitutunun rəsmi sertifikatı təqdim olunacaq.
Təlimlərdə iştirak etmək istəyən namizədlər linkə daxil olaraq qeydiyyatdan keçə bilərlər: https://bit.ly/4scOlOB
Qeydiyyat üçün son tarix 10 may 2026-cı ildir.
Bildirək ki, bu günə qədər Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzinin həyata keçirdiyi təlim proqramlarından 480 nəfər məzun olub, hazırda isə 60 nəfər bu sahədə təhsilini davam etdirir. Mərkəz tərəfindən eyni zamanda məzunların məşğulluq imkanlarının artırılması ilə bağlı da təşəbbüslər həyata keçirilir. Mərkəz məzunlarının işlə təmin olunma göstəricisi 86%-dir. Mərkəzdə ixtisaslaşmış kadr hazırlığı ilə yanaşı, ali təhsil müəssisələrində tədrisin həyata keçirilməsi, kibermaarifləndirmə, kibertəhlükəsizlik mütəxəssisləri üçün ixtisasartırma təlimləri, kibertəhlükəsizlik üzrə tədqiqat və araşdırma, yerli kibertəhlükəsizlik məhsullarının hazırlanmasına dəstəyin göstərilməsi istiqamətində də tədbirlər həyata keçirilir.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_369ac6b23acc770ab4a6944e1_o.jpg
Центр кибербезопасности Азербайджана, учрежденный совместно Министерством цифрового развития и транспорта, Агентством инноваций и цифрового развития с технологическим институтом Технион, начал регистрацию на новую волну тренингов.
Пять выпускников, показавших наивысшие результаты среди успешно завершивших программу, получат возможность принять участие в месячной практической программе в ведущих компаниях, осуществляющих деятельность за рубежом, и проверить свои навыки в реальных рабочих условиях.
Заявку на обучение в центре могут подать владеющие английским языком и базовыми навыками в сфере ИКТ граждане Азербайджана старше 17 лет. Зарегистрированные кандидаты будут последовательно вовлечены в процесс экзамена и собеседования на следующем этапе. На экзамене, проводимом иностранными специалистами, будут проверяться способности кандидатов к логическому и аналитическому мышлению, знания и навыки в области ИКТ, а также уровень знания английского языка. Затем 60 человек, успешно прошедших этап собеседования, получат право бесплатного участия в тренингах. Только те, у кого самые высокие показатели по каждому этапу, получат право участвовать в следующем этапе.
В рамках программы планируется подготовка двух групп специалистов: Red Team (атака) и Blue Team (защита). В период обучения команды будут развивать свои навыки, участвуя в симуляциях. Участникам, успешно прошедшим обучение, будут вручены официальные сертификата технологического института Технион.
Кандидаты, желающие принять участие в тренинге, могут зарегистрироваться, перейдя по ссылке: https://bit.ly/4scOlOB
Крайний срок регистрации — 10 мая 2026 года.
Отметим, что на сегодняшний день 480 человек стали выпускниками образовательной программы Центра кибербезопасности Азербайджана, и в настоящее время 60 человек продолжают обучение в этой сфере. Центр также реализует инициативы по расширению возможностей занятости выпускников. Уровень трудоустройства выпускников составляет 86 процентов. Помимо специализированной подготовки кадров, центр также осуществляет деятельность, направленную на обеспечение образования в вузах, киберпросвещение, повышение квалификации специалистов по кибербезопасности, проведение исследований в области кибербезопасности, поддержку разработки местных продуктов кибербезопасности.