https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_369ac6b23acc770ab4a6944e1_o.jpg
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin “Technion” Texnologiya İnstitutu ilə birgə təsis etdiyi Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzi təlimlərin yeni dalğası üçün qeydiyyata start verib.
Təlim proqramını uğurla başa vuranlar arasında ən yüksək nəticə göstərən 5 məzun ölkə xaricində fəaliyyət göstərən qabaqcıl şirkətlərdə 1 aylıq təcrübə proqramında iştirak şansı qazanaraq öz bacarıqlarını real iş mühitində sınayacaq.
Təlimlərdən yararlanmaq üçün 17 yaşdan yuxarı, ingilis dili bilikləri və baza İKT bacarıqlarına malik olan Azərbaycan vətəndaşları müraciət edə bilərlər. Qeydiyyatdan keçmiş namizədlər növbəti mərhələdə ardıcıl olaraq imtahan və müsahibə proseslərinə cəlb olunacaqlar. Xarici mütəxəssislərin keçirəcəyi imtahanda namizədlərin məntiqi və analitik düşüncə qabiliyyəti, İKT üzrə bilik və bacarıqları, ingilis dili səviyyəsi yoxlanılacaq. Daha sonra müsahibəyə cəlb olunaraq bu mərhələni uğurla keçən 60 nəfər təlimlərdə tam təqaüdlü formada iştirak hüququ əldə edəcək. Hər bir mərhələ üzrə yalnız ən yüksək göstəricilərə sahib şəxslər sonrakı mərhələdə iştirak hüququ qazanacaqlar.
Proqram çərçivəsində “Red Team” (hücum) və “Blue Team” (müdafiə) olmaqla 2 qrup mütəxəssisin hazırlanması planlaşdırılır. Komandalar tədris müddətində simulyasiyalarda iştirak edərək bacarıqlarını inkişaf etdirəcəklər. Proqramı uğurla bitirənlərə “Technion” Texnologiya İnstitutunun rəsmi sertifikatı təqdim olunacaq.
Təlimlərdə iştirak etmək istəyən namizədlər linkə daxil olaraq qeydiyyatdan keçə bilərlər: https://bit.ly/4scOlOB
Qeydiyyat üçün son tarix 10 may 2026-cı ildir.
Bildirək ki, bu günə qədər Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzinin həyata keçirdiyi təlim proqramlarından 480 nəfər məzun olub, hazırda isə 60 nəfər bu sahədə təhsilini davam etdirir. Mərkəz tərəfindən eyni zamanda məzunların məşğulluq imkanlarının artırılması ilə bağlı da təşəbbüslər həyata keçirilir. Mərkəz məzunlarının işlə təmin olunma göstəricisi 86%-dir. Mərkəzdə ixtisaslaşmış kadr hazırlığı ilə yanaşı, ali təhsil müəssisələrində tədrisin həyata keçirilməsi, kibermaarifləndirmə, kibertəhlükəsizlik mütəxəssisləri üçün ixtisasartırma təlimləri, kibertəhlükəsizlik üzrə tədqiqat və araşdırma, yerli kibertəhlükəsizlik məhsullarının hazırlanmasına dəstəyin göstərilməsi istiqamətində də tədbirlər həyata keçirilir.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_369ac6b23acc770ab4a6944e1_o.jpg
The Azerbaijan Cybersecurity Center, established jointly by the Ministry of Digital Development and Transport and the Innovation and Digital Development Agency in collaboration with the Technion – Israel Institute of Technology, has opened registration for its new wave of training programs.
Among the participants who successfully complete the training program, the five top-performing graduates will have the opportunity to participate in a one-month internship at leading companies abroad, allowing them to test and further develop their skills in a real work environment.
Azerbaijani citizens aged 17 and above with English language proficiency and basic ICT skills are eligible to apply for the training program. Registered candidates will consecutively undergo examination and interview stages. In the exam conducted by foreign experts, candidates’ logical and analytical thinking, ICT knowledge and skills, as well as English proficiency will be assessed. Successful candidates from this stage will proceed to an interview, and the top 60 performers will earn the right to participate in the training program on a fully funded scholarship basis. Only those with the highest results at each stage will advance to the next phase of the selection process.
Within the program, two groups of specialists will be trained: the Red Team (offensive) and the Blue Team (defensive). During the training, the teams will participate in simulations to develop and enhance their skills. Graduates who successfully complete the program will be awarded an official certificate from the Technion – Israel Institute of Technology.
Candidates who wish to participate in the training program can register by following the link: https://bit.ly/4scOlOB
The deadline for registration is May 10, 2026.
To date, 480 individuals have graduated from the training programs implemented by the Azerbaijan Cybersecurity Center, while 60 participants are currently continuing their studies in this field. The Center also undertakes initiatives to enhance employment opportunities for its graduates, and the employment rate among alumni stands at 86%. In addition to specialized personnel training, the Center carries out activities in higher education, cybersecurity awareness, professional development training for cybersecurity specialists, research and studies in cybersecurity, and support for the development of local cybersecurity products.