https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_3af6d14acb5e595301848f0e3_o.jpg
BMT Baş Assambleyasının 2005-ci ildə qəbul etdiyi Qətnamə ilə 4 aprel tarixi Beynəlxalq Mina Xəbərdarlığı və Mina Təhlükəsi ilə Mübarizəyə Yardım Günü kimi qeyd olunur. Bu günün əsas məqsədi mina və digər partlayıcı sursatların yaratdığı təhlükələrə diqqəti artırmaq, məlumatlandırmanı genişləndirmək, eləcə də mina probleminə beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini gücləndirməkdir.
Bu gün ölkəmizin qarşılaşdığı ən ciddi problemlərdən biri məhz mina təhlükəsidir. Keçmiş təmas xətti və onun ətrafı daha çox çirklənmiş ərazilər hesab olunur. Lakin bu ərazilərdən kənardakı mülki təyinatlı sahələr – kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaqlar, məzarlıqlar, bağlar və digər sosial-iqtisadi əhəmiyyət kəsb edən ərazilər də ciddi şəkildə minalanıb.
Minaların yaratdığı təhlükə təkcə bərpa-quruculuğu, torpaq sahələrinin istifadəsini məhdudlaşdırmır, həm də insanların həyat və sağlamlığı üçün ciddi risk yaradır. 2020-ci ilin noyabr ayından cari ilin 4 aprel tarixinədək 259 mina partlayışı nəticəsində 72 nəfər həlak olub, 349 nəfər xəsarət alıb.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyi (ANAMA) və humanitar minatəmizləmə fəaliyyətinə cəlb edilən qurumlar tərəfindən aparılan intensiv işlər nəticəsində 261 551 hektar ərazi təmizlənib, 246 463 ədəd mina və partlamamış hərbi sursat aşkar edilərək zərərsizləşdirilib.
İcra edilən minatəmizləmə əməliyyatları ilə yanaşı vətəndaşların mina təhlükəsindən qorunması məqsədilə mina və digər partlayıcı sursat təhlükəsi yüksək olan ərazilər konservasiya edilərək müvəqqəti olaraq çəpərlənir.
Mina təhlükəsinin qarşısının alınmasında təkcə minatəmizləmə əməliyyatları deyil, həm də insanların məlumatlandırılması, ictimaiyyətin dəstəyi mühüm rol oynayır. Mina təkcə torpağa basdırılmış partlayıcı deyil – bu, bir ailənin gələcəyinə, bir uşağın arzularına, bir kəndin dirçəlişinə qarşı təhlükədir.
Mina təhlükəsi yalnız bir ölkənin deyil, bütün bəşəriyyətin problemidir və bu təhlükənin aradan qaldırılması birgə səylər tələb edir.
ANAMA bir daha beynəlxalq ictimaiyyəti mina təhlükəsi ilə mübarizə sahəsində səyləri birləşdirməyə, humanitar minatəmizləmə fəaliyyətinə dəstək göstərməyə çağırır.

April 4 - International Day for Mine Awareness and Assistance in Mine Action
April 4 - International Day for Mine Awareness and Assistance in Mine Action April 4 - International Day for Mine Awareness and Assistance in Mine Action
By the Resolution adopted by the UN General Assembly in 2005, April 4 is recognized as the International Day for Mine Awareness and Assistance in Mine Action. The main purpose of this day is to increase attention to the threats posed by landmines and other explosive ordnance, to expand awareness, also to strengthen the attention of the international community to the global landmine problem.
Today, one of the most serious problems facing our country is the landmine threat. The former line of contact and its surroundings are considered among the most heavily contaminated areas. However, civilian designated areas beyond these zones – including agricultural land, cemeteries, gardens and other areas of socio-economic significance have also been extensively mined.
The threat posed by landmines not only restricts reconstruction and rehabilitation efforts, as well as the use of land, but also poses a serious risk to human life and health. From November 2020 to 4 April of the current year, 72 people have been killed and 349 injured as a result of 259 landmine explosions.
As a result of intensive operations carried out by the Mine Action Agency of the Republic of Azerbaijan (ANAMA) and organizations involved in humanitarian demining in the liberated territories, 261 551 hectares of land have been cleared, and 246 463 landmines and unexploded ordnance have been detected and neutralized.
Alongside demining operations carried out, high-risk areas contaminated with landmines and other explosive ordnance are preserved and temporarily fenced off in order to protect civilians from landmine threats.
In preventing the threat of mines, not only demining operations but also public awareness and community support play a crucial role. A landmine is not just an explosive buried in the ground - it is a threat to the future of a family, the dreams of a child, and the revival of a village.
The landmine threat is not only a problem of single country, but of all humanity, and eliminating this threat requires joint efforts.
ANAMA once again calls on the international community to unite its efforts in countering the threat of landmines and to support humanitarian demining activities.