https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_aeea713114894975a55af1419_o.jpg
Sərbəst güləş üzrə U20 millisinin və Azərbaycan İdman Jurnalistləri Assosiasiyasının (AİJA) idmançısı Nicat Həsənov Amerika Birləşmiş Ştatlarının Nyu-York şəhərində keçirilən “Journeymen World Classic” beynəlxalq turnirində bürünc medal qazanıb.
63.5 kiloqram çəki dərəcəsində çıxış edən Nicat, iki amerikalı rəqibinə qalib gəldikdən sonra yarımfinalda Kanada idmançısına məğlub olaraq 3-cü yer uğrunda mübarizəni davam etdirib. O, bürünc medal görüşündə Gürcüstan təmsilçisinə qalib gələrək fəxri kürsüdə yer alıb.
Turnirdə komandamızı baş məşqçi kimi AİJA-nın vitse-prezidenti və güləş komissiyasının sədri, əməkdar məşqçi Ramin Allahverdiyev təmsil edib. Tovuz Gənclər Evinin direktoru və Beynəlxalq İdman Mətbuatı Assosiasiyasının (AIPS) üzvü Rauf Rüstəmov da nümayəndə heyətinin tərkibində Amerikaya yollanıb.
ABŞ və Azərbaycan arasında güləş əlaqələrinin inkişafına verdiyi töhfəyə görə turnirin təşkilatçısı Frank Popolizio Azərbaycan Güləş Federasiyası tərəfindən təşəkkürnamə ilə təltif edilib. Turnirin təşkilatı işlərinə cavabdeh Marilena Popolizioya üzərində Azərbaycan mədəniyyətini və incəsənətini özündə əks etdirən hədiyyələr təqdim olunub.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_aeea713114894975a55af1419_o.jpg
Freestyle wrestler Nicat Hasanov, a member of Azerbaijan’s U-20 national team and the Azerbaijan Sports Journalists Association (AİJA), has won a bronze medal at the “Journeymen World Classic” international tournament held in New York City, USA.
According to AİJA, Hasanov, competing in the 63.5 kg weight category, defeated two American opponents before losing to a Canadian wrestler in the semifinals. He then continued his fight for third place and secured the bronze medal by defeating a representative from Georgia, earning a spot on the podium.
At the tournament, our team was represented by head coach Ramin Allahverdiyev, who is also the Vice President of AİJA and Chairman of its Wrestling Commission, as well as an Honored Coach. Rauf Rustamov, Director of the Tovuz Youth House and a member of the International Sports Press Association (AIPS), also traveled to the United States as part of the delegation.
It should be noted that Frank Popolizio, the organizer of the tournament, was awarded a certificate of appreciation by the Azerbaijan Wrestling Federation for his contribution to the development of wrestling relations between the United States and Azerbaijan. Marilena Popolizio, who was responsible for the organizational aspects of the tournament, was presented with gifts reflecting Azerbaijani culture and art.