https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_61eda240c11d131dd6f3e9cd9_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Filologiya fakültəsində Tələbə Gənclər Təşkilatının (TGT) təşəbbüsü ilə Aprel döyüşlərinin 10-cu ildönümünə həsr olunmuş “Zəfərə gedən yol” adlı tədbir keçirilib.
Əvvəlcə Dövlət himni səsləndirilib, Ulu Öndər Heydər Əliyevin, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi uğrunda canlarını qurban vermiş şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Filologiya fakültəsinin sosial məsələlər və tələbələrlə iş üzrə dekan müavini Anar Fərəcov Aprel döyüşlərinin hərb tariximizin şanlı səhifələrindən biri olduğunu bildirib. O qeyd edib ki, Qarabağ Zəfərinin başlanğıcı hesab olunan bu döyüşlər Azərbaycan torpaqlarının işğaldan azad olunması istiqamətində yeni mərhələnin əsasını qoyub. Aprel döyüşləri nəticəsində Tərtərin Talış kəndi ətrafındakı yüksəkliklər, Cəbrayıl rayonunun Lələtəpə yüksəkliyi, həmçinin Cocuq Mərcanlı, Goranboyun Gülüstan kəndi və Tərtərin Madagiz istiqamətində bir sıra mövqelər düşməndən azad edilib. Bununla da “keçilməz səngərlər” mifinin əsassız olduğu sübut olunub.
Azərbaycan dilçiliyi kafedrasının müəllimi Pərvin Eyvazov isə 2016-cı ilin aprelində baş verən hərbi əməliyyatların tarixi, siyasi və mənəvi əhəmiyyətindən danışıb. O vurğulayıb ki, Aprel döyüşləri yalnız strateji uğurlarla deyil, milli ruhun yüksəlişi, vətənpərvərlik hisslərinin güclənməsi və xalq-ordu birliyinin möhkəmlənməsi baxımından da mühüm rol oynayıb. Qeyd edilib ki, bu hadisələr regionda geosiyasi balansın dəyişməsinə təsir göstərərək Azərbaycanın müdafiə strategiyasının təkmilləşdirilməsinə təkan verib və Vətən müharibəsində şanlı Zəfərə zəmin yaradıb.
Sonda tələbələrin ifasında bədii kompozisiya və Aprel döyüşlərinə həsr olunmuş videoçarx nümayiş olunub.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_61eda240c11d131dd6f3e9cd9_o.jpg
Филологический факультет Бакинского государственного университета (БГУ) провел мероприятие под названием «Путь к победе», посвященное 10-летию Апрельских боев.
Заместитель декана факультета Анар Фараджов отметил, что Апрельские бои — одна из славных страниц нашей военной истории. Он подчеркнул, что эти сражения, считающиеся началом Карабахской Победы, заложили основу для нового этапа освобождения азербайджанских земель от оккупации. В результате Апрельских боев были освобождены от противника высоты вокруг села Талыш Тертерского района, высота Лелетепе Джабраильского района, а также ряд позиций в направлении селения Джоджуг Мерджанлы, селения Гюлюстан Геранбойского района и селения Мадагиз Тертерского района. Таким образом, миф о «неприступных окопах» оказался безосновательным.
Преподаватель кафедры азербайджанского языкознания Парвин Эйвазов рассказал об историческом, политическом и моральном значении военных действий, произошедших в апреле 2016 года. Он подчеркнул, что Апрельские бои сыграли важную роль не только в плане стратегических успехов, но и в плане подъема национального духа, укрепления патриотических чувств и единства народа и армии. Было отмечено, что эти события повлияли на изменение геополитического баланса в регионе, дали импульс совершенствованию оборонной стратегии Азербайджана и заложили основу для славной Победы в Отечественной войне.
В заключение был показан художественный номер в исполнении студентов и видеоролик, посвященный Апрельским боям.