https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_0246ed92a3ec79139acefb3b2_o.jpg
Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin müharibə veteranları və şəhid ailələrinə psixoloji yardım və tibbi reabilitasiya üzrə 9109 qısa nömrəli “Çağrı Mərkəzi”nin fəaliyyətə başlamasının 3 ili tamam olur.
Vətən müharibəsində iştirak etmiş qəhrəmanlara və şəhid ailələrinə dövlət qayğısının mühüm tərkib hissəsi olan bu xidmət 1 aprel 2023-cü il tarixindən fəaliyyət göstərir. “Çağrı Mərkəzi” müharibə iştirakçılarına və şəhid ailələrinə göstərilən psixoloji yardım və tibbi reabilitasiya xidmətlərinin vahid platformadan koordinasiyası, bu kateqoriyadan olan vətəndaşlarla proaktiv işin təşkili, onların sağlamlığının qorunması və sosial rifahının yaxşılaşdırılması məqsədilə yaradılıb.
Fəaliyyət göstərdiyi 3 il ərzində “Çağrı Mərkəzi” vasitəsilə müharibə iştirakçıları və şəhid ailələrindən daxil olan ümumilikdə 148 971 müraciət cavablandırılıb. Bunlardan 28 244-ü birbaşa daxil olan zənglər, 120 727-si isə proaktiv əlaqələrdir. Bu isə, Vətən müharibəsi iştirakçılarına göstərilən tibbi və psixoloji xidmətlərin davamlı və sistemli şəkildə həyata keçirildiyini nümayiş etdirir.
Birbaşa daxil olan müraciətlərin 9 675-i Bakı-Sumqayıt və Şimal bölgəsi, 12 240-ı Qərb bölgəsi, 124-ü Naxçıvan Muxtar Respublikası, 2 221-i Mərkəzi Aran, 3 984-ü isə Cənub bölgəsinin payına düşür.
Eyni zamanda, “Çağrı Mərkəzi” tərəfindən həyata keçirilən proaktiv zənglərin 43 717-si Bakı-Sumqayıt və Şimal bölgəsi, 50 506-sı Qərb bölgəsi, 51-i Naxçıvan Muxtar Respublikası, 9 876-sı Mərkəzi Aran, 16 577-si isə Cənub bölgəsi üzrə qeydə alınıb. Proaktiv zənglər vasitəsilə müharibə iştirakçıları və şəhid ailələrinin ehtiyacları mütəmadi öyrənilir və onlara vaxtında dəstək göstərilir.
Hesabat dövründə psixoloji yardım ilə bağlı 3 528 müraciət Səhiyyə Nazirliyinin ixtisaslaşmış qurumlarına yönləndirilib. Bununla yanaşı, psixiatrik müayinə və müalicə ilə bağlı 3 481 müraciət daxil olub.
Reabilitasiya xidmətləri çərçivəsində ümumilikdə, 3 687 müraciət aidiyyəti tibb müəssisələrinə yönləndirilib. Onlardan, 2 799-u Sanator-Kurort Reabilitasiya Mərkəzinə, 561-i Elmi-Tədqiqat Tibbi Bərpa İnstitutuna, 294-ü Göygöl Kardiorevmatoloji Sanatoriyasına göndərilib. Eyni zamanda, 33 şəhid övladı Respublika Uşaq Sanatoriyasında müalicə almaq üçün yönləndirilib.
Fəaliyyət dövründə “Çağrı Mərkəzi”nə 1 411 təşəkkür zəngi daxil olub ki, bu da göstərilən xidmətlərin vətəndaşlar tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini nümayiş etdirir.
Qeyd edək ki, 9109 “Çağrı Mərkəzi” həftənin bütün günləri, günün 24 saatı fasiləsiz fəaliyyət göstərir və daxil olan müraciətlərin operativ şəkildə cavablandırılmasını təmin edir. Bu xidmət Vətən müharibəsi iştirakçıları və şəhid ailələrinə göstərilən davamlı dövlət qayğısının mühüm nümunəsidir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_0246ed92a3ec79139acefb3b2_o.jpg
Исполняется 3 года с момента начала работы «Колл-центр»а 9109 Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики, оказывающего психологическую помощь и медицинскую реабилитацию ветеранам войны и семьям погибших.
Эта служба, являющаяся важной частью государственной заботы о героях Отечественной войны и семьях погибших, начала свою деятельность 1 апреля 2023 года. «Колл-центр» создан с целью координации психологической помощи и медицинских реабилитационных услуг для участников войны и семей, погибших через единую платформу, организации проактивной работы с гражданами этой категории, охраны их здоровья и улучшения социального благополучия.
За 3 года работы через «Колл-центр» поступило всего 148 971 обращение от участников войны и семей погибших. Из них 28 244 – это прямые звонки, 120 727 – проактивные контакты. Это демонстрирует, что медицинские и психологические услуги участникам Отечественной войны оказываются системно и непрерывно.
Из прямых обращений 9675 поступили из Баку-Сумгаита и Северного региона, 12240 — из Западного региона, 124 — из Нахчыванской Автономной Республики, 2221 — из Центрального региона и 3984 — из Южного региона. Одновременно с этим, 43717 из числа проактивных звонков, сделанных «Колл-центром», были зарегистрированы из Баку-Сумгаита и Северного региона, 50506 — из Западного региона, 51 — из Нахчыванской Автономной Республики, 9876 — из Центральной равнины и 16577 — из Южного региона. Благодаря проактивным звонкам регулярно изучаются потребности участников войны и семей погибших военнослужащих и оказывается своевременная поддержка.
За отчетный период в специализированные учреждения Министерства здравоохранения было направлено 3528 обращений за психологической помощью. Кроме того, поступило 3481 обращение на психиатрическое обследование и лечение. В соответствующие медицинские учреждения в рамках реабилитационных услуг было направлено 3687 обращений. Из них 2799 — в Санаторий-Курортный реабилитационный центр, 561 — в Научно-исследовательский институт медицинской реабилитации и 294 — в Кардиоревматологический санаторий имени Гёйголя. Одновременно 33 ребенка погибших мучеников были направлены на лечение в Республиканский детский санаторий.
За период работы «Колл-центр» получил 1411 благодарственных звонков, что свидетельствует о высокой оценке гражданами предоставляемых услуг.
Следует отметить, что колл-центр 9109 работает круглосуточно, 7 дней в неделю, и обеспечивает оперативное реагирование на входящие запросы. Эта услуга является важным примером непрерывной государственной заботы об участниках Отечественной войны и семьях погибших.