https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_b1c199f6218be796c130543c8_o.jpg
Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Birləşmiş Krallıq, Fransa, Almaniya, İtaliya, Niderland, Yaponiya, Kanada, Koreya Respublikası, Yeni Zelandiya, Danimarka, Latviya, Sloveniya, Estoniya, Norveç, İsveç, Finlandiya, Çexiya, Rumıniya, Bəhreyn, Litva və Avstraliya liderlərinin Hörmüz boğazı ilə bağlı birgə bəyanatı
Biz İranın Körfəzdəki silahsız ticarət gəmilərinə son hücumlarını, neft və qaz qurğuları da daxil olmaqla mülki infrastruktura hücumları və İran qüvvələri tərəfindən Hörmüz boğazının de facto bağlanmasını ən sərt şəkildə pisləyirik.
Biz artan münaqişə ilə bağlı dərin narahatlığımızı bildiririk. Biz İranı təhdidlərini, mina yerləşdirməsini, dron və raket hücumlarını və boğazı kommersiya gəmiçiliyi üçün bağlamaq cəhdlərini dərhal dayandırmağa və BMT Təhlükəsizlik Şurasının 2817 saylı qətnaməsinə əməl etməyə çağırırıq.
Dənizçilik (naviqasiya) azadlığı, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Dəniz Hüququ Konvensiyası da daxil olmaqla, beynəlxalq hüququn əsas prinsiplərindən biridir.
İranın hərəkətlərinin təsirlərini dünyanın hər yerindəki insanlar, xüsusən də ən həssas təbəqə hiss edəcək.
BMT Təhlükəsizlik Şurasının 2817 saylı qətnaməsinə uyğun olaraq, biz beynəlxalq gəmiçiliklə bağlı bu cür müdaxilənin və qlobal enerji təchizatı zəncirlərinin pozulmasının beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyə təhdid təşkil etdiyini vurğulayırıq. Bu baxımdan, biz neft və qaz qurğuları da daxil olmaqla, mülki infrastruktura hücumlara dərhal hərtərəfli moratorium qoyulmasını tələb edirik.
Biz Boğazdan təhlükəsiz keçidi təmin etmək üçün müvafiq səylərə töhfə verməyə hazır olduğumuzu bildiririk. Biz hazırlıq planlaşdırmasında iştirak edən ölkələrin öhdəliklərini alqışlayırıq.
Biz Beynəlxalq Enerji Agentliyinin strateji neft ehtiyatlarının əlaqələndirilmiş şəkildə buraxılmasına icazə vermək qərarını alqışlayırıq. Enerji bazarlarını sabitləşdirmək üçün digər addımlar atacağıq, o cümlədən hasilatı artırmaq üçün müəyyən istehsalçı ölkələrlə əməkdaşlıq edəcəyik.
Biz həmçinin ən çox təsirlənən ölkələrə, o cümlədən Birləşmiş Millətlər Təşkilatı və Beynəlxalq Maliyyə İnstitutları vasitəsilə dəstək göstərmək üçün çalışacağıq.
Dəniz təhlükəsizliyi və naviqasiya azadlığı bütün ölkələrə fayda verir. Biz bütün dövlətləri beynəlxalq hüquqa hörmət etməyə və beynəlxalq rifah və təhlükəsizliyin fundamental prinsiplərini dəstəkləməyə çağırırıq.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_b1c199f6218be796c130543c8_o.jpg
Joint statement from the leaders of the United Arab Emirates, the United Kingdom, France, Germany, Italy, the Netherlands, Japan, Canada, Republic of Korea, New Zealand, Denmark, Latvia, Slovenia, Estonia, Norway, Sweden, Finland, Czechia, Romania, Bahrain, Lithuania, and Australia on the Strait of Hormuz
We condemn in the strongest terms recent attacks by Iran on unarmed commercial vessels in the Gulf, attacks on civilian infrastructure including oil and gas installations, and the de facto closure of the Strait of Hormuz by Iranian forces.
We express our deep concern about the escalating conflict. We call on Iran to cease immediately its threats, laying of mines, drone and missile attacks and other attempts to block the Strait to commercial shipping, and to comply with UN Security Council Resolution 2817.
Freedom of navigation is a fundamental principle of international law, including under the United Nations Convention on the Law of the Sea.
The effects of Iran’s actions will be felt by people in all parts of the world, especially the most vulnerable.
Consistent with UNSC Resolution 2817, we emphasise that such interference with international shipping and the disruption of global energy supply chains constitute a threat to international peace and security. In this regard, we call for an immediate comprehensive moratorium on attacks on civilian infrastructure, including oil and gas installations.
We express our readiness to contribute to appropriate efforts to ensure safe passage through the Strait. We welcome the commitment of nations who are engaging in preparatory planning.
We welcome the International Energy Agency decision to authorise a coordinated release of strategic petroleum reserves. We will take other steps to stabilise energy markets, including working with certain producing nations to increase output.
We will also work to provide support for the most affected nations, including through the United Nations and the IFIs.
Maritime security and freedom of navigation benefit all countries. We call on all states to respect international law and uphold the fundamental principles of international prosperity and security.