https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_5c7d56d4e3882062d7f13bb19_o.jpg
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi (İRİA) və “Xsolla” şirkətinin tərəfdaşlığı əsasında ərsəyə gələn Xsolla-IDDA İnkubasiya Proqramına qeydiyyat başlayıb. Proqram Azərbaycan və regionun fərdi oyun tərtibatçıları, eləcə də erkən mərhələdə olan oyun komandaları üçün ideyadan başlayaraq minimal işlək məhsulun yaradılmasını əhatə edən inkişaf strategiyası, beynəlxalq ekspertlərdən mentorluq dəstəyi və peşəkar bacarıqların inkişafı istiqamətində geniş imkanlar yaradır.
Xsolla-IDDA İnkubasiya Proqramı bu ilin aprel–iyun aylarında hibrid formatda (oflayn və onlayn) ingilis dilində keçiriləcək. Proqram çərçivəsində iştirakçılara 50-dən çox beynəlxalq oyun sənayesi eksperti ilə işləmək imkanı yaradılacaq, fərdi mentorluq sessiyaları təşkil olunacaq, həmçinin oyun dizaynı, oyun tərtibatçılığı və biznesi üzrə ixtisaslaşmış təlimlər keçiriləcək. Bununla yanaşı, iştirakçılara “go-to-market” strategiyasının hazırlanması və komanda inkişafı istiqamətində dəstək göstəriləcək.
Ümumilikdə, proqramda seçim mərhələsini uğurla tamamlayan 15 iştirakçının – fərdi tərtibatçıların və ya komandaların iştirakı nəzərdə tutulur. Proqramın sonunda ən yüksək nəticə göstərmiş 4 studiyaya xüsusi mükafatlar təqdim ediləcək. Qaliblər 2026-cı ildə Almaniyanın Köln şəhərində keçiriləcək “Gamescom Cologne” beynəlxalq sərgisinə iki nəfərlik səfər imkanı əldə edəcək, həmçinin “Xsolla” şirkətinin oyun nəşri və monetizasiya alətlərinə pulsuz çıxış qazanacaqlar. Bununla yanaşı, qaliblər investor və oyun nəşriyyatçıları ilə görüşlərdə iştirak edəcək və əlavə olaraq 12 ay müddətində mentorluq dəstəyi ala biləcəklər.

Запущена инкубационная программа Xsolla-IDDA, поддерживающая развитие экосистемы цифровых игр
Запущена инкубационная программа Xsolla-IDDA, поддерживающая развитие экосистемы цифровых игр Запущена инкубационная программа Xsolla-IDDA, поддерживающая развитие экосистемы цифровых игр
Началась регистрация на инкубационную программу Xsolla-IDDA, созданную в рамках партнерства между Агентством инноваций и цифрового развития (İRİA) и компанией Xsolla. Программа предоставляет широкие возможности для индивидуальных разработчиков игр из Азербайджана и региона, а также для команд, находящихся на ранних этапах разработки игр, позволяя им разработать стратегию развития, начиная с идеи и заканчивая минимально жизнеспособным продуктом, получая при этом менторскую поддержку от международных экспертов и развивая профессиональные навыки.
Инкубационная программа Xsolla-IDDA будет проводиться на английском языке в гибридном формате (офлайн и онлайн) с апреля по июнь этого года. Программа предоставит участникам возможность работать с более чем 50 международными экспертами игровой индустрии, организовать индивидуальные менторские сессии, а также проводить специализированные тренинги по игровому дизайну, разработке игр и бизнеса. Кроме того, участникам будет оказана поддержка в разработке стратегии go-to-market и развитии команды.
В общей сложности в программе предусматривается участие 15 человек — индивидуальных разработчиков или команд, успешно прошедших этап отбора. В завершение программы 4 студиям, показавшим наилучшие результаты, будут вручены специальные награды. Победители получат поездку на двоих на международную выставку Gamescom Cologne в Кельне (Германия) в 2026 году, а также бесплатный доступ к инструментам Xsolla для публикации и монетизации игр. Помимо этого, победители примут участие во встречах с инвесторами и издателями игр, а также смогут получать менторскую поддержку в течение 12 месяцев.