https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_702e9a2504c772cdcb162687c_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Biologiya fakültəsinin Genetika kafedrasının müəllimi Möhübbət Nəcəfli vəfat edib.
Möhübbət Nəcəfli 1962-ci ildə anadan olub. 1984-1989-cu illərdə BDU-nun Biologiya fakültəsində təhsil alıb. 2006-cı ildə namizədlik dissertasiyasını müdafiə edib, 2007-ci ildə biologiya elmləri namizədi elmi dərəcəsi alıb.
O, 1989-1993-cü illərdə AMEA-nın “Biotex” Elmi-Tədqiqat Birliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiya İnstitutunda kiçik elmi işçi, 1993-2016-cı illərdə Biologiya fakültəsinin Biotexnologiya elmi-tədqiqat laboratoriyasında elmi işci, 2007-ci ildən BDU-nun nəzdində “Gənc istedadlar” liseyində, 2016-2020-cı illərdə Bitki fiziologiyası kafedrasında müəllim işləyib. 2020-ci ildən isə BDU-nun Genetika kafedrasının müəllimi kimi fəaliyyət göstərib.
Möhübbət Nəcəflinin tədqiqat sahəsi biofizika, radiobiologiya olub.
O, 2019-cu ildə “Bakı Dövlət Universitetinin 100 illiyi (1919-2019)” yubiley medalı ilə, 2021-ci ildə Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqının “ATİAHİ 100 il” yubiley döş nişanı ilə təltif olunub.
BDU rəhbərliyi və kollektivi Möhübbət Nəcəflinin vəfatından kədərlənir, ailəsinə dərin hüznlə başsağlığı verir.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_702e9a2504c772cdcb162687c_o.jpg
Скончался преподаватель кафедры генетики биологического факультета Бакинского государственного университета (БГУ) Мохуббат Наджафли.
Мохуббат Наджафли родился в 1962 году. В период с 1984 по 1989 год обучался на биологическом факультете БГУ. В 2006 году защитил кандидатскую диссертацию, а в 2007 году ему была присвоена ученая степень кандидата биологических наук.
В 1989–1993 годах он работал младшим научным сотрудником в Институте молекулярной биологии и биотехнологий научно-производственного объединения «Биотех» НАНА. С 1993 по 2016 год был научным сотрудником научно-исследовательской лаборатории биотехнологий биологического факультета. С 2007 года преподавал в лицее «Юные таланты» при БГУ, а в 2016–2020 годах работал преподавателем на кафедре физиологии растений. С 2020 года осуществлял деятельность в качестве преподавателя кафедры генетики БГУ.
Сфера научных исследований Мохуббата Наджафли охватывала биофизику и радиобиологию.
В 2019 году он был награжден юбилейной медалью «100-летие Бакинского государственного университета (1919–2019)», а в 2021 году - юбилейным нагрудным знаком «100 лет СПРОА» Свободного профсоюза работников образования Азербайджана.
Руководство и коллектив БГУ глубоко опечалены известием о кончине Мохуббата Наджафли и выражают искренние соболезнования его семье.