https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_41b99a335c6ab68cbee86f5bf_o.jpg
Moldova ilə investisiya imkanlarının araşdırılması, perspektivli sahələrdə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi məsələləri müzakirə olunub.
İqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev Moldova Respublikasının Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Mixay Popşoi ilə görüşüb.
Tərəflər iqtisadi-ticarət, enerji və digər sahələrdə əməkdaşlığın dərinləşdiyini vurğulayıblar. Bildirilib ki, müxtəlif səviyyələrdə qarşılıqlı səfərlər ölkələrimiz arasında əlaqələrin genişlənməsinə və tərəfdaşlığın möhkəmlənməsinə mühüm töhfə verir.
Kənd təsərrüfatı, enerji, İKT və s. sahələrə investisiya perspektivlərinin olduğu qeyd edilib, sərmayə mühiti və biznes imkanları, həyata keçirilən iqtisadi islahatlar barədə məlumat verilib.
Görüşdə investisiya imkanlarının araşdırılması, perspektivli sahələrdə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi məsələləri müzakirə olunub, iqtisadi tərəfdaşlığın daha da dərinləşdirilməsi istiqamətində birgə səylərin davam etdirilməsinin önəmi vurğulanıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_41b99a335c6ab68cbee86f5bf_o.jpg
Identifying opportunities for investments with Moldova, as well as the issues related to the development of cooperation in perspective fields have been discussed.
First Deputy Minister of Economy Elnur Aliyev has held a meeting with Mihai Popșoi, the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Republic of Moldova.
The parties highlighted that the cooperation in the economic and trade, as well as energy sectors is deepening. It was noted that mutual visits at various levels significantly contribute to expanding the relations and enhancing the partnership between our countries.
It was underlined that there are prospects for investments in agriculture, energy, ICT and other areas. Information was provided on the investment climate and business opportunities, as well as the economic reforms implemented.
During the meeting, identifying opportunities for investments and the issues related to the development of cooperation in perspective fields were also explored. The parties highlighted the importance of continuing the joint efforts aimed at further deepening the economic partnership.