https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_3c60594cd38f071c5919561c2_o.jpg
Bank Respublika və EIB Global sahibkarlığın dəstəklənməsinə yönəlmiş növbəti kredit müqaviləsini bağladı
Bank Respublika və Avropa İnvestisiya Bankının (EIB) Avropa İttifaqından kənar layihələri maliyyələşdirən bölməsi olan EIB Global Azərbaycanda mikro, kiçik və orta sahibkarlığın (KOB) dəstəklənməsinə yönəlmiş növbəti kredit müqaviləsini imzalayıblar.
Bank Respublika-nın geniş filial şəbəkəsi sayəsində cəlb olunmuş vəsaitlər ölkənin bütün regionlarında fəaliyyət göstərən sahibkarların maliyyə resurslarına çıxışını genişləndirəcək.
Qeyd edək ki, bu əməliyyat üzrə valyuta riski Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı tərəfindən təqdim edilən hedc mexanizmi vasitəsilə idarə olunacaq.
Avropa İnvestisiya Bankının Şərq tərəfdaşlığı regionu üzrə əməliyyatlara rəhbərlik edən vitse-prezidenti Karl Nehammer bildirib:
“Kiçik və orta sahibkarlıq Azərbaycanın iqtisadiyyatının əsasını təşkil edir. Bank Respublika ilə uğurlu tərəfdaşlığımız sayəsində EIB yerli biznesin inkişafı, yeni iş yerlərinin yaradılması və innovasiyaların tətbiqi üçün zəruri maliyyəyə çıxışını təmin edir. Xüsusilə milli valyutada maliyyələşmə biznesin dayanıqlığını artırır və ölkənin özəl sektorunun güclənməsinə töhfə verir”.
Avropa İttifaqının Azərbaycandakı səfiri Marijana Kujundžić qeyd edib:
“Daha dərin və dayanıqlı maliyyə bazarlarının inkişafı Azərbaycanın iqtisadi transformasiyası üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Mərkəzi Bank tərəfindən tətbiq edilən milli valyutada valyuta riskinin hedc mexanizmi banklara riskləri daha effektiv idarə etməyə və manatla kreditləşməni genişləndirməyə imkan verən mühüm yenilikdir. Bu kimi təşəbbüslər və EIB kimi institutlarla tərəfdaşlıq özəl sektorun inkişafı üçün daha əlverişli mühit yaradır”.
Bank Respublika-nın İdarə Heyətinin sədri Tariyel İsmayılov bildirib:
“EIB Global-ın Bank Respublika-nı Azərbaycanda əsas tərəfdaşlardan biri kimi qiymətləndirərək bizə göstərdiyi etimadı yüksək dəyərləndiririk. Xüsusi olaraq, Mərkəzi Bankın bazar ehtiyaclarına müasir, çevik və proaktiv yanaşmasını qeyd etmək istərdim. Valyuta riskinin hedc mexanizminin tətbiqi beynəlxalq maliyyələşmə imkanlarını genişləndirəcək və biznesin milli valyutada kreditləşdirilməsinə əlavə təkan verəcək.”

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_3c60594cd38f071c5919561c2_o.jpg
Банк Республика и EIB Global заключили очередное кредитное соглашение, направленное на поддержку предпринимателства в стране
Банк Республика и EIB Global, подразделение Европейского инвестиционного банка (ЕИБ), финансирующее проекты за пределами Европейского Союза, заключили очередное кредитное соглашение, направленное на поддержку микро, малых и средних предприятий (ММСП) в Азербайджане.
Благодаря разветвленной филиальной сети Банка Республика, привлеченные средства создадут условия для поддержки предпринимателей, работающих во всех регионах Азербайджана.
Примечательно, что валютный риск по данной сделке будет хеджирован с использованием механизма Центрального банка.
Вице-президент Европейского инвестиционного банка Карл Нехаммер, курирующий операции банка в регионе Восточного партнёрства, отметил:
«Микро, малые и средние предприятия находятся в центре экономики Азербайджана. Благодаря успешному партнёрству с Банком Республика, ЕИБ помогает местному бизнесу получать финансирование, необходимое для роста, создания рабочих мест и внедрения инноваций. Финансирование в национальной валюте особенно важно, поскольку оно повышает устойчивость бизнеса и способствует укреплению частного сектора страны».
Посол Европейского Союза в Азербайджане Marijana Kujundžić заявила:
«Развитие более глубоких и устойчивых финансовых рынков имеет ключевое значение для экономической трансформации Азербайджана. Новый механизм хеджирования валютных рисков в национальной валюте, внедрённый Центральным банком, является важной инновацией, позволяющей банкам эффективнее управлять валютными рисками и расширять кредитование в национальной валюте. Подобные инициативы, а также партнёрство с такими институтами, как ЕИБ, способствуют формированию более благоприятной среды для развития частного сектора».
Председатель Правления «Банка Республика» Тариэль Исмайлов отметил:
«Мы высоко ценим доверие EIB Global, который рассматривает Банк Республика как одного из ключевых партнёров в Азербайджане. Особо хотел бы отметить Центральный банк за современный, гибкий и проактивный подход к потребностям рынка. Внедрение механизма хеджирования валютного риска расширяет возможности международного финансирования и кредитования бизнеса в национальной валюте».