https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_72a3a2ec34b9051e5d5a9cf7a_o.jpg
Xəbər verdiyimiz kimi, Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın başçılığı ilə Azərbaycan nümayəndə heyəti Bütün Gürcüstanın Katalikos-Patriarxı II İlya həzrətlərinin dəfn mərasimində iştirak etmək üçün Gürcüstanda səfərdədir.
Martın 22-də səhər saatlarında Tbilisidə Müqəddəs Üçlük Kafedralında keçirilən mərasimdə Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın başçılıq etdiyi Azərbaycan nümayəndə heyəti Azərbaycan xalqının dərin hüzn və ehtiramını Gürcüstan xalqına çatdırıb.
Tədbirdə Ekumenik Patriarx, eləcə də Gürcüstan Prezidenti, Parlamentin sədri, Baş nazir və Gürcü Arzusunun Fəxri Sədri məbəddə toplaşanlara müraciət ediblər.
Patriarxı son mənzilə yola salmaq üçün yürüş Müqəddəs Üçlük Katedralından başlayıb və patriarxın cənazəsi xüsusi ehtiramla Sioni Kafedralına doğru yola salınıb. Ölkə üzrə fəaliyyət göstərən bütün kilsələrdə dəfn zəngləri çalınıb və yüz minlərlə insan küçələrə axışaraq patriarxa son ehtiramlarını ifadə ediblər.
Azərbaycan nümayəndə heyətinin tərkibinə Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri, Bütün Qafqazın Şeyxi Allahşükür Paşazadə, Baş nazirin müavini Samir Şərifov və Milli Məclisin bir qrup deputatı daxildirlər.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_72a3a2ec34b9051e5d5a9cf7a_o.jpg
Как мы сообщали ранее, делегация Азербайджана во главе со спикером Милли Меджлиса Сагибой Гафаровой находится в Грузии для участия в церемонии упокоения Католикоса-Патриарха Всея Грузии Святейшего Илии II.
На проведённой в утренние часы 22-го марта в Кафедральном Соборе Святой Троицы в Тбилиси заупокойной литургии возглавляемая спикером Милли Меджлиса Сагибой Гафаровой делегация Азербайджана выразила народу Грузии глубокую скорбь и почтение народа Азербайджана.
На мероприятии к собравшимся в храме обратились Вселенский Патриарх, а также Президент Грузии, председатель Парламента, Премьер-министр и Почётный Председатель Грузинской Мечты.
Траурная процессия для проводов Патриарха в последний путь началась от Кафедрального Собора Святой Троицы, гроб с телом Патриарха был с особым почётом препровождён в Сионский Собор. Во всех действующих по стране церквях звонили погребальные колокола, а сотни тысяч людей вышли на улицы, чтобы отдать Патриарху последние почести.
В состав делегации Азербайджана входят председатель Управления Мусульман Кавказа, Шейх Всего Кавказа Аллахшукюр Пашазаде, заместитель Премьер-министра Самир Шарифов и группа депутатов Милли Меджлиса.