https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_72a3a2ec34b9051e5d5a9cf7a_o.jpg
Xəbər verdiyimiz kimi, Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın başçılığı ilə Azərbaycan nümayəndə heyəti Bütün Gürcüstanın Katalikos-Patriarxı II İlya həzrətlərinin dəfn mərasimində iştirak etmək üçün Gürcüstanda səfərdədir.
Martın 22-də səhər saatlarında Tbilisidə Müqəddəs Üçlük Kafedralında keçirilən mərasimdə Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın başçılıq etdiyi Azərbaycan nümayəndə heyəti Azərbaycan xalqının dərin hüzn və ehtiramını Gürcüstan xalqına çatdırıb.
Tədbirdə Ekumenik Patriarx, eləcə də Gürcüstan Prezidenti, Parlamentin sədri, Baş nazir və Gürcü Arzusunun Fəxri Sədri məbəddə toplaşanlara müraciət ediblər.
Patriarxı son mənzilə yola salmaq üçün yürüş Müqəddəs Üçlük Katedralından başlayıb və patriarxın cənazəsi xüsusi ehtiramla Sioni Kafedralına doğru yola salınıb. Ölkə üzrə fəaliyyət göstərən bütün kilsələrdə dəfn zəngləri çalınıb və yüz minlərlə insan küçələrə axışaraq patriarxa son ehtiramlarını ifadə ediblər.
Azərbaycan nümayəndə heyətinin tərkibinə Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri, Bütün Qafqazın Şeyxi Allahşükür Paşazadə, Baş nazirin müavini Samir Şərifov və Milli Məclisin bir qrup deputatı daxildirlər.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_72a3a2ec34b9051e5d5a9cf7a_o.jpg
As we reported previously, the Azerbaijani delegation led by Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova are in Georgia to attend the funeral of Catholicos-Patriarch of All Georgia His Holiness Ilia II.
At the funeral liturgy held at the Holy Trinity Cathedral in Tbilisi in the early hours of 22 March, the Azerbaijani delegation led by Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova expressed to the people of Georgia the profound grief and reverence of the people of Azerbaijan.
The Ecumenical Patriarch as well as the President of Georgia, the Speaker of Parliament, the Prime Minister and the Honorary Chairman of The Georgian Dream addressed those gathered at the event in the cathedral.
The funeral procession to accompany the Patriarch on his final journey set out from the Holy Trinity Cathedral, and the Patriarch's coffin was conveyed with special reverence to the Sioni Cathedral. Funeral bells tolled in all churches across the country and hundreds of thousands of people took to the streets to pay their last respects to the Patriarch.
The Azerbaijani delegation includes Chairman of the Caucasus Muslim Board, Sheikh of All the Caucasus Allahshukur Pashazade, Deputy Prime Minister Samir Sharifov and a group of Members of the Milli Majlis.