https://www.innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_d3504c6574e9b83d51aa101af_o.jpg
Xəbər verdiyimiz kimi, Özbəkistanın Səmərqənd şəhərində Müstəqil Dövlətlər Birliyinə üzv ölkələrin Parlamentlərarası Assambleyasının (MDB PA) 54-cü plenar iclası keçirilib. Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın başçılıq etdiyi parlament nümayəndə heyəti iclasda iştirak edib.
İclas çərçivəsində keçirilən müzakirələrdə Milli Məclisin deputatları çıxış ediblər.
Milli Məclisin deputatı Nizami Səfərov da Şura iclasında məruzəçi qismində çıxış edib. O, "MDB PA-nın Sosial Siyasət və İnsan Hüquqları Daimi Komissiyasının fəaliyyəti haqqında" məlumat verib. Qeyd edək ki, Nizami Səfərov həmin komissiyanın sədridir.
Nizami Səfərov plenar iclasda da məruzə ilə çıxış edib. O, "Sağlam həyat tərzi sahəsində sosial reklam haqqında" model qanun və "Müəssisələrin müflisləşməsi zamanı işçilərin hüquqlarının müdafiəsinin qanunvericiliklə təminatı haqqında" tövsiyələr barədə məruzələri təqdim edib.
Milli Məclisin deputatı Rauf Əliyev MDB PA-nın Mədəniyyət, informasiya, turizm və idman üzrə daimi komissiyasının iclasında "Televiziya və radio yayımı haqqında" model qanun layihəsinin hazırlanması haqqında keçirilən müzakirələrdə çıxış edib. O, bu sahədə beynəlxalq təcrübə, Azərbaycanda KİV-in inkişafına göstərilən dövlət dəstəyi, bu sahədə mövcud olan qanunvericilik bazası haqqında məlumat verib.
Milli Məclisin deputatı Sabir Hacıyev Şura iclasında “Müstəqil Dövlətlər Birliyinin üzvü olan dövlətlərin Parlamentlərarası Assambleyasından olan beynəlxalq müşahidəçilərin Qazaxıstan Respublikasının Konstitusiyasına əlavə və dəyişikliklərlə bağlı referendumun monitorinqində iştirakı haqqında” məlumat verib. Qeyd edək ki, Sabir Hacıyev monitorinq qrupunun koordinatoru olub. Sabir Hacıyev MDB PA-nın Siyasi məsələlər və beynəlxalq əməkdaşlıq üzrə daimi komissiyasının iclasında da çıxış edib.
Milli Məclisin deputatı Əminə Ağazadə isə "Müqavilə hüququ haqqında" model qanun barədə məruzə ilə çıxış edib. Əminə Ağazadə yenidən Hüquqi məsələlər daimi komissiyasının sədr müavini seçilib.
Milli Məclisin deputatı Mixail Zabelin Aqrar siyasət, təbii ehtiyatlar və energetika üzrə daimi komissiyasının iclasında “Ekoloji təhlükəsizlik haqqında” model qanun layihəsinin yeni redaksiyası və “Ekoloji fondlar haqqında” model qanun layihəsi haqqında müzakirələrdə çıxış edib. İclasda Mixail Zabelin yenidən daimi komissiyanın sədr müavini seçilib. Mixail Zabelin, həmçinin təşkilatın "Dostluq" ordeni ilə təltif olunub.
MDB PA-nın Siyasi məsələlər və beynəlxalq əməkdaşlıq üzrə daimi komissiyasının iclasında çıxış edən Milli Məclisin deputatı Rasim Musabəyov isə MDB PA-nın tədbirlərində beynəlxalq tərəfdaş təşkilatların iştirakı haqqında məsələnin müzakirəsi zamanı öz mövqeyini bildirib. O, həmçinin yenidən komissiyanın sədr müavini seçilib.
Milli Məclisin deputatı Emin Hacıyev isə MDB üzv dövlətlərinin Gənclər Parlamentlərarası Assambleyasının 19-cu iclasında çıxış edib. O, gənclərin məşğulluğu, peşə təhsili, Azərbaycanda gənclərin inkişafına yaradılan geniş imkanlar, bu istiqamətdə qəbul və icra olunan dövlət proqramları haqqında geniş məlumat verib.

https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_d3504c6574e9b83d51aa101af_o.jpg
Как уже сообщалось, в Самарканде в Узбекистане состоялось 54-е пленарное заседание Межпарламентской Ассамблеи Содружества Независимых Государств, в котором приняла участие наша парламентская делегация во главе с председателем Милли Меджлиса Сагибой Гафаровой.
Азербайджанские парламентарии выступали в рамках обсуждений на пленуме.
Депутат Милли Меджлиса Низами Сафаров был докладчиком и на заседании Совета МПА СНГ: его темой была деятельность Постоянной комиссии Ассамблеи по социальной политике и правам человека.
Говорил г-н Сафаров и на пленуме, на сей раз, о модельном законе «О социальной рекламе здорового образа жизни» и о рекомендациях по законодательной защите прав трудящихся при объявлении корпоративных банкротств.
Депутат азербайджанского парламента Рауф Алиев выступил во время обсуждения модельного закона «О телевидении и радиовещании» на заседании Постоянной комиссии МПА по культуре, информации, туризму и спорту. Он рассказал собравшимся о соответствующем международном опыте, о государственной поддержке развитию СМИ в Азербайджане и о существующей законодательной базе в этой сфере.
Коллега вышеупомянутых ораторов Сабир Гаджиев выступил на тему участия наблюдателей от МПА СНГ в референдуме о внесении дополнений и поправок в конституцию Республики Казахстан. Тут следует заметить, что г-н Гаджиев как раз был координатором той самой мониторинговой группы.
Депутат Гаджиев также выступил на заседании Постоянной комиссии МПА СНГ по политическим вопросам и международному сотрудничеству.
Азербайджанская депутат Амина Агазаде представила доклад о модельном законе «О договорном праве»; кстати говоря, г-жа Агазаде была также переизбрана заместительницей председателя Постоянной Комиссии по правовым вопросам.
Депутат Милли Меджлиса Михаил Забелин же высказался о новой редакции модельного законопроекта «Об экологической безопасности» и модельному законопроекту «Об экологических фондах» во время их обсуждения на заседании Постоянной комиссии МПА по аграрной политике, природным ресурсам и энергетике. На том же заседании г-н Забелин был переизбран на этом заседании заместителем председателя постоянной комиссии. Кроме того, депутата Михаила Забелина наградили орденом «Дружбы».
Азербайджанский парламентарий Расим Мусабеков же выступил на заседании Постоянной комиссии МПА СНГ по политическим вопросам и международному сотрудничеству, когда шло обсуждение участия международных партнёрских организаций в мероприятиях Ассамблеи. Г-н Мусабеков тоже был переизбран заместителем председателя данной комиссии.
А депутат Милли Меджлиса Эмин Гаджиев рассказал участникам 19-го заседания Молодёжной межпарламентской ассамблеи СНГ о трудоустройстве для молодёжи, профессиональном образовании, созданных в Азербайджане обширных возможностях для развития молодёжи и принятых, а также реализуемых в этом направлении государственных программах.