https://www.innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_d3504c6574e9b83d51aa101af_o.jpg
Xəbər verdiyimiz kimi, Özbəkistanın Səmərqənd şəhərində Müstəqil Dövlətlər Birliyinə üzv ölkələrin Parlamentlərarası Assambleyasının (MDB PA) 54-cü plenar iclası keçirilib. Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın başçılıq etdiyi parlament nümayəndə heyəti iclasda iştirak edib.
İclas çərçivəsində keçirilən müzakirələrdə Milli Məclisin deputatları çıxış ediblər.
Milli Məclisin deputatı Nizami Səfərov da Şura iclasında məruzəçi qismində çıxış edib. O, "MDB PA-nın Sosial Siyasət və İnsan Hüquqları Daimi Komissiyasının fəaliyyəti haqqında" məlumat verib. Qeyd edək ki, Nizami Səfərov həmin komissiyanın sədridir.
Nizami Səfərov plenar iclasda da məruzə ilə çıxış edib. O, "Sağlam həyat tərzi sahəsində sosial reklam haqqında" model qanun və "Müəssisələrin müflisləşməsi zamanı işçilərin hüquqlarının müdafiəsinin qanunvericiliklə təminatı haqqında" tövsiyələr barədə məruzələri təqdim edib.
Milli Məclisin deputatı Rauf Əliyev MDB PA-nın Mədəniyyət, informasiya, turizm və idman üzrə daimi komissiyasının iclasında "Televiziya və radio yayımı haqqında" model qanun layihəsinin hazırlanması haqqında keçirilən müzakirələrdə çıxış edib. O, bu sahədə beynəlxalq təcrübə, Azərbaycanda KİV-in inkişafına göstərilən dövlət dəstəyi, bu sahədə mövcud olan qanunvericilik bazası haqqında məlumat verib.
Milli Məclisin deputatı Sabir Hacıyev Şura iclasında “Müstəqil Dövlətlər Birliyinin üzvü olan dövlətlərin Parlamentlərarası Assambleyasından olan beynəlxalq müşahidəçilərin Qazaxıstan Respublikasının Konstitusiyasına əlavə və dəyişikliklərlə bağlı referendumun monitorinqində iştirakı haqqında” məlumat verib. Qeyd edək ki, Sabir Hacıyev monitorinq qrupunun koordinatoru olub. Sabir Hacıyev MDB PA-nın Siyasi məsələlər və beynəlxalq əməkdaşlıq üzrə daimi komissiyasının iclasında da çıxış edib.
Milli Məclisin deputatı Əminə Ağazadə isə "Müqavilə hüququ haqqında" model qanun barədə məruzə ilə çıxış edib. Əminə Ağazadə yenidən Hüquqi məsələlər daimi komissiyasının sədr müavini seçilib.
Milli Məclisin deputatı Mixail Zabelin Aqrar siyasət, təbii ehtiyatlar və energetika üzrə daimi komissiyasının iclasında “Ekoloji təhlükəsizlik haqqında” model qanun layihəsinin yeni redaksiyası və “Ekoloji fondlar haqqında” model qanun layihəsi haqqında müzakirələrdə çıxış edib. İclasda Mixail Zabelin yenidən daimi komissiyanın sədr müavini seçilib. Mixail Zabelin, həmçinin təşkilatın "Dostluq" ordeni ilə təltif olunub.
MDB PA-nın Siyasi məsələlər və beynəlxalq əməkdaşlıq üzrə daimi komissiyasının iclasında çıxış edən Milli Məclisin deputatı Rasim Musabəyov isə MDB PA-nın tədbirlərində beynəlxalq tərəfdaş təşkilatların iştirakı haqqında məsələnin müzakirəsi zamanı öz mövqeyini bildirib. O, həmçinin yenidən komissiyanın sədr müavini seçilib.
Milli Məclisin deputatı Emin Hacıyev isə MDB üzv dövlətlərinin Gənclər Parlamentlərarası Assambleyasının 19-cu iclasında çıxış edib. O, gənclərin məşğulluğu, peşə təhsili, Azərbaycanda gənclərin inkişafına yaradılan geniş imkanlar, bu istiqamətdə qəbul və icra olunan dövlət proqramları haqqında geniş məlumat verib.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_d3504c6574e9b83d51aa101af_o.jpg
As reported earlier, the 54th plenary sitting of the Inter-Parliamentary Assembly of the Commonwealth of Independent States has taken place in Samarkand in Uzbekistan and our parliamentary delegation headed by Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova have taken part in it.
The Azerbaijani MPs spoke up at the discussions during the plenary sitting.
Member of the Milli Majlis Nizami Safarov was a reporter covering the work done by the IPA Permanent Commission on Social Policy and Human Rights at the meeting of the IPA CIS Council.
Mr Safarov also spoke at the plenum, that time, regarding the model law ‘On Social Advertising of Healthy Lifestyles’ and the recommendations about legislative protection of employee rights in corporate bankruptcy cases.
Member of the Azerbaijani parliament Rauf Aliyev spoke about the relevant international experience, the state backing given to mass media growth in Azerbaijan and the existing relevant legislative frameworks as the IPA Permanent Commission on Culture, Information, Tourism and Sport was discussing the model law ‘On Television and Broadcasting’.
The above-said speakers’ colleague Sabir Hajiyev covered the IPA CIS monitors’ attendance of the constitutional addenda and amendments referendum in the Republic of Kazakhstan. Incidentally, MP Hajiyev had been co-ordinator of that monitoring group.
MP Hajiyev also took the floor at the meeting of the IPA CIS Permanent Commission on Political Issues and International Co-operation.
MP Amina Agazade made a presentation concerning the model law ‘On the Contractual Law’ . besides, she was re-elected as Deputy Chair of the Permanent Commission on Legal Issues.
Member of the Milli Majlis Mikhail Zabelin, in turn, commented on the new edition of the model draft law ‘On Environmental Security’ and the model draft law ‘On Environmental Funds’ as those two were tabled at the meeting of the IPA Permanent Commission on Agrarian Policy, Natural Resources and Energy. At the same meeting, MP Zabelin was re-elected as Deputy Chairman of that permanent commission. In addition, MP Mikhail Zabelin was decorated with the Order of Friendship.
The Azerbaijani parliamentarian Rasim Musabeyov spoke up as the international partner organisations’ attendance of the Assembly events was talked over at the meeting of the IPA CIS Permanent Commission on Political Issues and International Co-operation. Mr Musabekov was re-elected as Deputy Chair of that permanent commission, besides.
And Member of the Milli Majlis Emin Hajiyev told the participants of the 19th meeting of the CIS Youth Inter-Parliamentary Assembly about employment of young people, vocational education, the broad development opportunities the youth in Azerbaijan are provided with and the relevant state programmes, both adopted and already in progress.