https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_bc1ce9113e4ec6a80827dd379_o.jpg
Qırmızı Ürəklər Fondu 21 Mart – Beynəlxalq Daun Sindromlu Şəxslər Günü münasibətilə “Hər şey mümkündür” layihəsi çərçivəsində xüsusi təşəbbüs həyata keçirib. Layihə çərçivəsində “Kaşalata” kafedə daun sindromlu şəxslərin və tanınmış blogerlərin iştirakı ilə keramika üzərində rəsm sənəti üzrə master-klass təşkil olunub.
Tədbir Qırmızı Ürəklər Fondunun prezidenti Yusif Poladovun açılış nitqi ilə başlayıb. O, çıxışında inklüziv cəmiyyətin qurulmasının vacibliyini vurğulayaraq bildirib ki, fondun əsas məqsədlərindən biri də cəmiyyətdə inklüziv mühitin formalaşmasına töhfə verməkdir. O, həmçinin bildirib ki, fərqliliklər insanları ayıran deyil, əksinə, cəmiyyəti daha zəngin və daha güclü edən dəyərlərdir.
Daha sonra iştirakçılar keramika üzərində rəsm işləmə bacarıqlarını sınayaraq özlərini ifadə etmək imkanı qazanıblar. Tədbirdə Fatma Kazımova, Fidan Nur, Aysel Nəsirova, Günay Cavadzadə, Tünzalə Şalbuzova, Səbinə Rüstəmli kimi blogerlər də könüllü iştiark edərək, inklüzivliyin təşviqi, fərqliliklərə həssas yanaşma və daun sindromlu şəxslərin potensialının daha geniş auditoriyaya çatdırılmasına dəstək olublar. Qeyd edək ki, iştirakçılar tərəfindən hazırlanan əl işləri 21 mart tarixində sözügedən blogerlərin sosial media hesablarında paylaşılacaq. İzləyicilər arasında ən yüksək ianəni təqdim edən şəxs həmin əl işlərinə sahib olacaq.
Qeyd edək ki, “Hər şey mümkündür” layihəsi 5 il əvvəl Qırmızı Ürəklər Fondu və Kapital Bankın birgə təşəbbüsü ilə Birbank mobil tətbiqi üzərindən həyata keçirilən ianə aksiyası zamanı toplanmış vəsaitlər hesabına reallaşdırılıb. Layihə çərçivəsində daun sindromlu şəxslərin bacarıqlarının inkişafına yönəlmiş müxtəlif təşəbbüslər həyata keçirilir.
Layihənin əsas məqsədi daun sindromlu şəxslərin yaradıcılıq bacarıqlarının inkişafına dəstək olmaq, onların cəmiyyətə inteqrasiyasını təşviq etmək, sosial və psixoloji inkişaflarına töhfə vermək və onların ailələrinə dəstək göstərməkdir.
“Red Hearts” – Qırmızı Ürəklər Fondu 2020-ci ildə Kapital Bank-ın bir qrup əməkdaşı tərəfindən könüllü qrupu olaraq fəaliyyətə başlamışdır. Həmin ildə dövlət qeydiyyatına alınan Fond ölkəmizdə ianəçilik mədəniyyətinin formalaşmasına xidmət edir. Ətraf mühitin mühafizəsi, ekoloji tarazlığın bərpası, təhsil, təlim-tədris, maarifləndirmə kimi cəmiyyətin həssas və vacib mövzularına dair sosial təşəbbüslərlə çıxış edən “Red Hearts”ın ali məqsədi yardımsevər insanları xeyriyyəçilik mədəniyyəti ətrafında birləşdirməkdir. Qırmızı Ürəklər Fondunun fəaliyyəti ilə ətraflı tanış olmaq və ianə edərək sözügedən mövzularda dəstək olmaq üçün https://redhearts.az saytına daxil ola bilərsiniz.

«Hər şey mümkündür»: проведен мастер класс в поддержку инклюзивного развития «Hər şey mümkündür»: проведен мастер класс в поддержку инклюзивного развития
Фонд Red Hearts реализовал специальную инициативу в рамках проекта «Hər şey mümkündür» («Всё возможно»), приуроченную к Международному дню людей с синдромом Дауна, который отмечается 21 марта. В рамках проекта в кафе «Kaşalata» был организован мастер класс по художественной росписи керамики с участием людей с синдромом Дауна и известных блогеров.
Мероприятие открыл президент Фонда Red Hearts Юсиф Поладов. В своем выступлении он подчеркнул важность формирования инклюзивного общества и отметил, что одной из ключевых целей фонда является содействие развитию инклюзивной среды. Он также отметил, что различия не разделяют людей, а, напротив, обогащают общество и делают его сильнее.
В ходе мастер класса участники получили возможность проявить себя и попробовать свои силы в художественной росписи керамики. В мероприятии также приняли участие блогеры Фатма Казымова, Фидан Нур, Айсель Насирова, Гюнай Джавадзаде, Тунзаля Шалбузова и Сабина Рустамли, которые выступили в качестве волонтеров. Они поддержали продвижение инклюзивности, формирование внимательного отношения к различиям и привлечение внимания широкой аудитории к потенциалу людей с синдромом Дауна. Работы, созданные участниками, будут опубликованы 21 марта на страницах блогеров в социальных сетях. Подписчик, сделавший самое крупное пожертвование, сможет получить одну из работ, созданных руками участников.
Отметим, что проект «Hər şey mümkündür» был реализован за счет средств, собранных в рамках благотворительной кампании, проведенной пять лет назад Фондом Red Hearts совместно с Kapital Bank через мобильное приложение Birbank. В рамках проекта регулярно реализуются инициативы, направленные на развитие навыков людей с синдромом Дауна.
Основная цель проекта заключается в поддержке развития творческих способностей людей с синдромом Дауна, содействии их интеграции в общество, а также внесении вклада в их социальное и психологическое развитие и оказании поддержки их семьям.
Фонд «Red Hearts» был создан в 2019 году по инициативе сотрудников Kapital Bank. Фонд, зарегистрированный государством в 2020 году, служит формированию культуры благотворительности в нашей стране. Фонд активно участвует в решении таких актуальных и важных вопросов, как охрана окружающей среды, восстановление экологического баланса, образование, обучение и просвещение, принимая участие в различных социальных инициативах. Чтобы узнать больше о деятельности фонда и поддержать упомянутые сферы, сделав пожертвование, достаточно посетить сайт https://redhearts.az.