https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_bc1ce9113e4ec6a80827dd379_o.jpg
Qırmızı Ürəklər Fondu 21 Mart – Beynəlxalq Daun Sindromlu Şəxslər Günü münasibətilə “Hər şey mümkündür” layihəsi çərçivəsində xüsusi təşəbbüs həyata keçirib. Layihə çərçivəsində “Kaşalata” kafedə daun sindromlu şəxslərin və tanınmış blogerlərin iştirakı ilə keramika üzərində rəsm sənəti üzrə master-klass təşkil olunub.
Tədbir Qırmızı Ürəklər Fondunun prezidenti Yusif Poladovun açılış nitqi ilə başlayıb. O, çıxışında inklüziv cəmiyyətin qurulmasının vacibliyini vurğulayaraq bildirib ki, fondun əsas məqsədlərindən biri də cəmiyyətdə inklüziv mühitin formalaşmasına töhfə verməkdir. O, həmçinin bildirib ki, fərqliliklər insanları ayıran deyil, əksinə, cəmiyyəti daha zəngin və daha güclü edən dəyərlərdir.
Daha sonra iştirakçılar keramika üzərində rəsm işləmə bacarıqlarını sınayaraq özlərini ifadə etmək imkanı qazanıblar. Tədbirdə Fatma Kazımova, Fidan Nur, Aysel Nəsirova, Günay Cavadzadə, Tünzalə Şalbuzova, Səbinə Rüstəmli kimi blogerlər də könüllü iştiark edərək, inklüzivliyin təşviqi, fərqliliklərə həssas yanaşma və daun sindromlu şəxslərin potensialının daha geniş auditoriyaya çatdırılmasına dəstək olublar. Qeyd edək ki, iştirakçılar tərəfindən hazırlanan əl işləri 21 mart tarixində sözügedən blogerlərin sosial media hesablarında paylaşılacaq. İzləyicilər arasında ən yüksək ianəni təqdim edən şəxs həmin əl işlərinə sahib olacaq.
Qeyd edək ki, “Hər şey mümkündür” layihəsi 5 il əvvəl Qırmızı Ürəklər Fondu və Kapital Bankın birgə təşəbbüsü ilə Birbank mobil tətbiqi üzərindən həyata keçirilən ianə aksiyası zamanı toplanmış vəsaitlər hesabına reallaşdırılıb. Layihə çərçivəsində daun sindromlu şəxslərin bacarıqlarının inkişafına yönəlmiş müxtəlif təşəbbüslər həyata keçirilir.
Layihənin əsas məqsədi daun sindromlu şəxslərin yaradıcılıq bacarıqlarının inkişafına dəstək olmaq, onların cəmiyyətə inteqrasiyasını təşviq etmək, sosial və psixoloji inkişaflarına töhfə vermək və onların ailələrinə dəstək göstərməkdir.
“Red Hearts” – Qırmızı Ürəklər Fondu 2020-ci ildə Kapital Bank-ın bir qrup əməkdaşı tərəfindən könüllü qrupu olaraq fəaliyyətə başlamışdır. Həmin ildə dövlət qeydiyyatına alınan Fond ölkəmizdə ianəçilik mədəniyyətinin formalaşmasına xidmət edir. Ətraf mühitin mühafizəsi, ekoloji tarazlığın bərpası, təhsil, təlim-tədris, maarifləndirmə kimi cəmiyyətin həssas və vacib mövzularına dair sosial təşəbbüslərlə çıxış edən “Red Hearts”ın ali məqsədi yardımsevər insanları xeyriyyəçilik mədəniyyəti ətrafında birləşdirməkdir. Qırmızı Ürəklər Fondunun fəaliyyəti ilə ətraflı tanış olmaq və ianə edərək sözügedən mövzularda dəstək olmaq üçün https://redhearts.az saytına daxil ola bilərsiniz.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_bc1ce9113e4ec6a80827dd379_o.jpg
The Red Hearts Foundation organized a special initiative as part of the “Hər şey mümkündür” project, timed to coincide with International Down Syndrome Day, observed on March 21. As part of the project, a master class on ceramic painting was held at the “Kaşalata” cafe, with participation from individuals with Down syndrome and well-known bloggers.
The event was opened by Yusif Poladov, President of the Red Hearts Foundation. In his speech, he emphasized the importance of building an inclusive society and highlighted that one of the foundation’s key goals is to promote an inclusive environment. He also noted that differences do not divide people; on the contrary, they enrich society and make it stronger.
During the master class, participants had the opportunity to express themselves and explore their skills in ceramic painting. The event also featured bloggers Fatma Kazimova, Fidan Nur, Aysel Nasirova, Gunay Javadzada, Tunzala Shalbuzova, and Sabina Rustamli, who volunteered to support the promotion of inclusivity, raise awareness about differences, and showcase the potential of individuals with Down syndrome to a wider audience. The artworks created by participants will be shared on the bloggers’ social media accounts on March 21. A follower who makes the largest donation will have the chance to receive one of the artworks created by the participants.
“Hər şey mümkündür” project is funded through donations collected five years ago during a joint campaign by the Red Hearts Foundation and Kapital Bank via the Birbank mobile application. The project continues to implement initiatives aimed at developing the skills of individuals with Down syndrome.
The main goal of the project is to support the development of creative abilities of individuals with Down syndrome, promote their integration into society, contribute to their social and psychological development, and provide support to their families.