https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_7e9f5f7d1a3f0522719d327ed_o.jpg
Hazırda Günəş fəallığı aşağı-orta səviyyədədir. Fəallıq Günəş səthində baş verən M sinif (R1-R2; kiçik-orta-radiodalğaların yayılmasını əngəlləyə bilən) səviyyədə alışmalar səbəbindən orta səviyyədə olacaq.
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasından verilən xəbərə görə, 21 mart tarixinədək geomaqnit sahə normal fon səviyyəsində olacaq. 21-22 və 25 mart tarixlərində G1 (zəif-kiçik) səviyyəli geomaqnit dəyişiklik gözlənilir. Orta coğrafi enliklərdə geomaqnit sahə sakit olacaq.
Geomaqnit qasırğanın gücünü göstərən və 10 ballıq sistemlə hesablanan Kp əmsalı 21-22 və 25 mart tarixləri üçün 5-ə bərabər, martın 31-dək digər günlər üçün 2-4, yüksək coğrafi enliklərdə isə 19 mart tarixində 6-7 intervalında olacaq.
Günəşdə M (kiçik orta) sinif alışmaların baş vermə ehtimalı 15%, X (güclü) alışmaların baş vermə ehtimalı isə 5%-dir. Yaxın günlər üçün Günəşdə aktivlik orta səviyyədə, Yerin geomaqnit sahəsi sakit olacaq, müəyyən günlərdə orta-dəyişkən ola bilər. Güclü geomaqnit qasırğası gözlənilmir.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_7e9f5f7d1a3f0522719d327ed_o.jpg
В настоящее время солнечная активность находится на низком-умеренном уровне. Умеренный уровень активности обусловлен вспышками на поверхности Солнца класса М (R1-R2; слабые-средние – могут блокировать распространение радиоволн).
По данным кафедры астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета (БГУ), геомагнитное поле будет находиться на нормальном фоновом уровне до 21 марта. 21-22 и 25 марта ожидается изменение геомагнитного поля до уровня G1 (слабое-малое). В средних широтах геомагнитное поле будет спокойным.
Коэффициент Kp, указывающий на силу геомагнитной бури и рассчитываемый по 10-балльной шкале, составит 5 баллов 21-22 и 25 марта, 2-4 балла в остальные дни до 31 марта и 6-7 баллов на высоких широтах 19 марта.
Вероятность вспышек класса M (малых и средних) на Солнце составляет 15%, а вероятность вспышек класса X (сильных) — 5%. В ближайшие дни активность на Солнце будет умеренной, геомагнитное поле Земли будет спокойным, а в отдельные дни может быть умеренно-переменчивым. Сильная геомагнитная буря не ожидается.