BDU-da Ulu Öndər Heydər Əliyevin milli təhlükəsizlik strategiyasına dair görüş
BDU-da Ulu Öndər Heydər Əliyevin milli təhlükəsizlik strategiyasına dair görüş BDU-da Ulu Öndər Heydər Əliyevin milli təhlükəsizlik strategiyasına dair görüş
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Heydər Əliyev muzeyinin təşkilatçılığı ilə Milli Müdafiə Universitetinin professoru Vüqar Məmmədzadə ilə “Ümummilli Lider Heydər Əliyevin milli təhlükəsizlik strategiyası” mövzusunda görüş keçirilib.
Professor Azərbaycanın dövlətçilik tarixində milli təhlükəsizlik konsepsiyasının formalaşması və institusional əsaslarının yaradılmasının Ulu Öndərin adı ilə bağlı olduğunu deyib. Qeyd edib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin rəhbərliyi dövründə bu sahədə mühüm addımlar atılıb, o cümlədən 1995-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasının qəbul edilməsi ilə dövlətin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və vətəndaşların təhlükəsizliyi hüquqi baxımdan təsbit olunub. Hüquq-mühafizə və təhlükəsizlik sisteminin təkmilləşdirilməsi istiqamətində Azərbaycan Respublikasının Milli Təhlükəsizlik Nazirliyinin fəaliyyəti gücləndirilib, sərhəd təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün Dövlət Sərhəd Xidmətinin işi formalaşdırılıb. Bu addımlar ölkədə sabitliyin təmin olunması və dövlət institutlarının möhkəmləndirilməsi baxımından mühüm rol oynayıb.
Vüqar Məmmədzadə milli təhlükəsizlik strategiyasının sonrakı dövrdə də Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla inkişaf etdirilərək yeni qanunvericilik aktları və dövlət proqramları ilə zənginləşdirildiyini bildirib. Bu kontekstdə 2004-cü ildə qəbul edilən Milli Təhlükəsizlik Konsepsiyası və 2007-ci ildə təsdiqlənən Milli Təhlükəsizlik Strategiyası ölkənin təhlükəsizlik siyasətinin əsas istiqamətlərini müəyyənləşdirən mühüm sənədlərdir. Bu sənədlər regional və qlobal çağırışlara adekvat cavab verən, siyasi, hərbi, iqtisadi və informasiya təhlükəsizliyini əhatə edən kompleks yanaşmanı özündə birləşdirir.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_a13094d1580dfac1967de35b8_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялась встреча с профессором Университета национального обороны Вугаром Мамедзаде на тему «Стратегия национальной безопасности общенационального лидера Гейдара Алиева».
Профессор отметил, что формирование концепции национальной безопасности и создание её институциональных основ связаны с именем великого вождя. Гость подчеркнул, что великим Гейдаром Алиевым в этой области были предприняты важные шаги, в том числе принятие в 1995 году Конституции, которая юридически закрепила суверенитет, территориальную целостность государства и безопасность граждан.
Была усилена деятельность Министерства национальной безопасности в целях совершенствования системы правоохранения и безопасности, а также сформирована работа Государственной пограничной службы для обеспечения безопасности границ. Эти шаги сыграли важную роль в обеспечении стабильности в стране и укреплении государственных институтов.
Вугар Мамедзаде отметил, что стратегия национальной безопасности была успешно развита Президентом Ильхамом Алиевым в последующий период и обогащена новыми законодательными актами и государственными программами. В этом контексте важными документами, определяющими основные направления политики безопасности страны, являются принятая в 2004 году Концепция национальной безопасности и утвержденная в 2007 году Стратегия национальной безопасности. Эти документы сочетают в себе комплексный подход, адекватно реагирующий на региональные и глобальные вызовы и охватывающий политическую, военную, экономическую и информационную безопасность.