https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_81bd777b25d5453bdba28ba57_o.jpg
Martın 18-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Bütün Gürcüstanın Katalikos-Patriarxı, görkəmli din xadimi II İlya həzrətlərinin vəfatı ilə əlaqədar Gürcüstan Parlamentinin sədri Şalva Papuaşviliyə başsağlığı məktubu göndərib.
Məktubda deyilir ki, II İlya həzrətlərinin bəşəriyyət naminə fəaliyyəti, Qafqazda sülhün, həmrəyliyin və dinlərarası dialoqun təşviqinə verdiyi töhfələr, ölkələrimiz və xalqlarımız arasında dostluq münasibətlərinin möhkəmlənməsində göstərdiyi böyük xidmətlər hər zaman ehtiramla xatırlanacaq.
Milli Məclisin sədri məktubda gürcüstanlı həmkarına, parlamentin üzvlərinə, dost Gürcüstan xalqına öz adından və Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin üzvləri adından dərin hüznlə başsağlığı verib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_81bd777b25d5453bdba28ba57_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova sent to Speaker of the Parliament of Georgia Shalva Papuashvili a letter of condolences on 18 March on the passing of the Catholicos-Patriarch of All Georgia, eminent religious figure His Holiness Ilia II.
It is stated in the letter that the endeavours of His Holiness Ilia II for the good of Humanity, his contribution to the promotion of peace, solidarity and inter-religious dialogue in the Caucasus and his outstanding services in strengthening the bonds of friendship between our countries and peoples shall always be held in the deepest esteem.
In her letter, the Speaker of the Milli Majlis expresses most profound condolences to the Georgian colleague, Members of the Parliament and the friendly people of Georgia on her own behalf and on behalf of Members of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan.