https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_199624f2a8b41eda43728bf1a_o.jpg
AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) 2025–2028-ci illəri əhatə edən Rəqəmsal Transformasiya Yol Xəritəsi çərçivəsində 2026-cı il üzrə Fəaliyyət Planı təsdiq edilib.
Fəaliyyət Planına əsasən, cari il üzrə əsas prioritet istiqamət “Verilənlərin etibarlılığı və analitik yetkinliyin artırılması” mərhələsini əhatə edir. Bu mərhələnin əsas məqsədi Cəmiyyətdə verilənlərə əsaslanan idarəetmə modelinin (Data-Driven Management) sistemli şəkildə formalaşdırılması və qərarvermə proseslərində analitik yanaşmanın institusional səviyyədə tətbiqinin genişləndirilməsidir. Həyata keçiriləcək tədbirlər çərçivəsində müxtəlif informasiya sistemlərində formalaşan əməliyyat, texniki və maliyyə məlumatlarının vahid arxitektura əsasında inteqrasiyası, mərkəzləşdirilmiş verilənlər platformasının formalaşdırılması və məlumat axınlarının vahid verilənlər anbarında (Data Warehouse) konsolidasiyası, eləcə də kibertəhlükəsizlik istiqamətləri üzrə fəaliyyət nəzərdə tutulur.
Eyni zamanda, formalaşdırılacaq vahid verilənlər infrastrukturu gələcək mərhələlərdə proqnozlaşdırıcı analitika, intellektual modelləşdirmə və avtomatlaşdırılmış qərar dəstəyi sistemlərinin tətbiqi üçün əsas texnoloji zəmin rolunu oynayacaq. Yol Xəritəsinin strateji hədəflərindən biri kimi 2028-ci ildən etibarən Cəmiyyətdə Süni İntellekt (Sİ) əsaslı texnologiyaların mərhələli tətbiqinə başlanılması planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, “AzerGold” istehsalat və idarəetmə proseslərinin optimallaşdırılması, əməliyyat səmərəliliyinin artırılması və innovativ texnologiyaların tətbiqini nəzərdə tutan 2025–2028-ci illəri əhatə edən Rəqəmsal Transformasiya Yol Xəritəsini həyata keçirir. Sənəd Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 16 yanvar 2025-ci il tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında Rəqəmsal İnkişaf Konsepsiyası”nın tələblərinə uyğun hazırlanıb.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_199624f2a8b41eda43728bf1a_o.jpg
В рамках Дорожной карты по цифровой трансформации на 2025–2028 годы Закрытого Акционерного Общества (ЗАО) «AzerGold» утвержден План деятельности на 2026 год.
Согласно Плану деятельности, основным приоритетным направлением в текущем году является этап «Повышение надежности данных и аналитической зрелости». Основная цель данного этапа — системное формирование модели управления на основе базовых данных (Data-Driven Management) в Обществе и расширение применения информационно-аналитического подхода в процессах принятия решений на институциональном уровне.
В рамках текущих задая предусмотрена интеграция операционных, технических и финансовых данных, формируемых в различных информационных системах, на основе единой ИТ архитектуры, создание централизованной платформы данных и консолидация информационных потоков в едином хранилище данных (Data Warehouse), а также деятельность в сфере кибербезопасности.
В то же время формируемая единая инфраструктура данных послужит основной технологической базой для внедрения систем прогнозной аналитики, интеллектуального моделирования и автоматизированной поддержки принятия решений на последующих этапах. В качестве одной из стратегических целей Дорожной карты планируется начать поэтапное внедрение технологий на основе искусственного интеллекта (ИИ) в Обществе с 2028 года.
Отметим, что «AzerGold» реализует Дорожную карту по цифровой трансформации на 2025–2028 годы, предусматривающую оптимизацию производственных и управленческих процессов, повышение операционной эффективности и внедрение инновационных технологий. Документ подготовлен в соответствии с требованиями «Концепции цифрового развития в Азербайджанской Республике», утвержденной Указом Президента Азербайджанской Республики от 16 января 2025 года.