https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_6844c3216dcb6a041c171d2f1_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Geologiya fakültəsinin Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsi (THİK), “BDU könüllüləri” təşkilatı və Karyera və məzunlarla iş Mərkəzinin birgə təşəbbüsü ilə tələbələr üçün “Fərdi potensialın kəşfi” mövzusunda maarifləndirici təlim keçirilib.
Təlimin məqsədi tələbələrin şəxsi inkişafına dəstək göstərmək, peşəkar bacarıqlarının formalaşmasına töhfə vermək və gələcək karyera seçimində düzgün istiqamət müəyyənləşdirmələrinə kömək etməkdir.
Təlimçi, Karyera və məzunlarla iş Mərkəzinin karyera planlaşdırılması üzrə məsləhətçisi Pərvanə Babayeva tələbələrə fərdi potensialın müəyyənləşdirilməsi yolları, effektiv karyera strategiyalarının qurulması barədə geniş məlumat verib. Tələbələri müasir əmək bazarının tələbləri, gənclərin rəqabətqabiliyyətli kadr kimi formalaşmasında zəruri olan kompetensiyalarla tanış edib, özünüinkişaf və davamlı öyrənmənin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Təlim çərçivəsində tələbələrlə müxtəlif psixoloji və motivasiyaedici testlər keçirilib, onların güclü tərəflərini daha yaxşı tanımalarına kömək edən praktiki tapşırıqlar yerinə yetirilib. İştirakçılar fərdi potensialın düzgün istiqamətləndirilməsinin karyera inkişafında oynadığı rol haqqında müzakirələr aparıblar. Tələbələr qrup işlərində fəal iştirak edərək, komanda daxilində effektiv əməkdaşlıq, ünsiyyət və liderlik bacarıqlarının formalaşması ilə bağlı tapşırıqları yerinə yetiriblər. Bu, komanda işinin, düzgün kommunikasiya qurmağın vacibliyini daha dərindən anlamağa imkan yaradıb.
Təlimin sonunda tələbələrə karyera planlaşdırılması, şəxsi inkişaf strategiyalarının qurulması, motivasiyanın artırılması və peşə seçimi ilə bağlı faydalı tövsiyələr verilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_6844c3216dcb6a041c171d2f1_o.jpg
A training session titled “Unleashing Individual Potential” was held for students at Baku State University (BSU) as part of a joint initiative by the Student Union Committee of the Faculty of Geology, the BSU Volunteers organization, and the Career and Alumni Center.
The training aimed to support students’ personal development, enhance their professional skills, and help them make informed career choices.
Parvana Babayeva, a trainer and career planning consultant at the Career and Alumni Center, provided participants with guidance on identifying their individual potential and developing effective career strategies. She introduced students to the requirements of the modern labor market and highlighted the competencies needed to become competitive professionals, emphasizing the importance of self-development and lifelong learning.
During the session, students completed various psychological and motivational tests and practical tasks designed to help them better understand their strengths. Participants also took part in group activities focused on developing teamwork, communication, and leadership skills.
At the end of the training, students received practical advice on career planning, personal development strategies, and increasing motivation in their professional journey.