https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_aa06439f221917d69aae54145_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Mexanika-riyaziyyat, Fizika, Coğrafiya və Biologiya fakültələrinin iştirakı ilə 27 mart – Azərbaycan Respublikasında “Elm günü”nə həsr edilmiş tədbirlər çərçivəsində ustad dərsi keçirilib. Ustad dərsində BDU-nun Mexanika-riyaziyyat fakültəsinin Ali riyaziyyat və riyaziyyatın tədrisi metodikası kafedrasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Misir Mərdanov “Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti və Finlandiyanın Helsinki Universitetində “Riyaziyyat müəllimliyi” ixtisası üzrə tədris proqramlarının müqayisəli təhlili” mövzusunda çıxış edib.
Professor Misir Mərdanov adıçəkilən universitetlərdə “Riyaziyyat müəllimliyi” ixtisası üzrə tədris proqramlarını, ayrı-ayrı fənlərə ayrılmış saatları müqayisəli təhlil edib. Qeyd olunan universitetlərdə bu ixtisas üzrə kadr hazırlığının struktur xüsusiyyətləri, məzmunu və tətbiq olunan yanaşmaları iştirakçıların diqqətinə çatdırıb. O, üç universitetin timsalında “Riyaziyyat müəllimliyi” ixtisasının tədrisinin oxşar və fərqli cəhətləri, qiymətləndirmə problemləri, tədris prosesində nümunə kimi götürülməli məqamlar barədə məlumat verib, Riyaziyyatın tədrisi metodikası fənninin fəlsəfəsi, didaktikası, tədris praktikası, etikası və digər məsələlərə aydınlıq gətirib.
Ustad dərsində ölkədə qeyd olunan ixtisas üzrə tədris planları ilə Helsinki Universitetinin tədris planı arasındakı fərqlər də nəzərə çatdırılıb, yekunda Azərbaycan universitetləri üçün real təkliflər təqdim olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_aa06439f221917d69aae54145_o.jpg
В рамках мероприятий, посвященных 27 марта – Дню науки, в Бакинском государственном университете (БГУ) состоялся мастер-класс заведующего кафедрой высшей математики и методики преподавания математики факультета механики и математики БГУ, член-корреспондента НАНА, профессора Мисира Марданова. Ученый выступил с докладом на тему «Сравнительный анализ учебных программ по специальности «Преподавание математики» в БГУ, Азербайджанском государственном педагогическом университете и Хельсинкском университете Финляндии».
Профессор Мисир Марданов провел сравнительный анализ учебных программ по специальности «Преподавание математики» в указанных университетах, а также количества часов, отведенных на отдельные предметы. Он обратил внимание участников на структурные особенности, содержание и прикладные подходы к подготовке кадров по данной специальности в указанных вузах. Он представил информацию о сходствах и различиях в преподавании специальности «Преподавание математики» на примере трех университетов, проблемах оценивания, моментах, которые следует учитывать в учебном процессе, а также разъяснил философию, дидактику, педагогическую практику, этику и другие вопросы, касающиеся методики преподавания математики.
На мастер-классе также были освещены различия между учебными планами по указанной специальности в стране и учебным планом Хельсинкского университета, и в заключение были представлены реальные предложения для азербайджанских вузов.