https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_56372d589e940b03289660c93_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə “Talassemiyasız həyat naminə” proqramı çərçivəsində Milli Müdafiə Universitetinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev adına Hərbi İnstitutda könüllü qanvermə aksiyası təşkil olunub.
Tədbirdə hərbi institutun 100-ə yaxın kursantı, 30-a yaxın professor-müəllim və zabit heyəti iştirak edib.
Aksiya zamanı Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin tabeliyində Respublika Qan Bankının tibb briqadası donorların sağlamlıqlarını yoxladıqdan sonra onlardan qan götürüb.
Götürülən qan nümunələri müayinə edildikdən sonra sertifikatlaşdırılaraq irsi qan xəstəliklərindən əziyyət çəkənlərin müalicəsində istifadə olunması üçün aidiyyəti üzrə təhvil veriləcək.
Qanvermə aksiyasının əsas məqsədi talassemiya və hemofiliya, leykoz və digər qan xəstəliklərindən əziyyət çəkən uşaqlar üçün qan ehtiyatının yaradılması, cəmiyyətdə və orduda könüllü və təmənnasız qan donorluğu ənənələrinin qorunub saxlanması, o cümlədən qan və qan komponentləri ehtiyatının davamlı şəkildə təmin olunmasıdır.

As part of the programme “For life without thalassemia” initiated by the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva, a voluntary blood donation campaign was organized at the Military Institute named after Heydar Aliyev of the National Defense University.
About 100 cadets, along with approximately 30 members of the professor-teaching staff and officers of the military institute took part in the event.
During the campaign, a medical team from the Republican Blood Bank under the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan collected blood from donors after checking their health condition.
After being examined, the collected blood samples will be certified and transferred to the relevant institutions for use in the treatment of people suffering from hereditary blood diseases.
The main purpose of the blood donation campaign is to create a blood reserve for children suffering from thalassemia, hemophilia, leukemia and other blood diseases, to preserve the traditions of voluntary and unpaid blood donation in society and the Army, as well as to ensure a sustainable supply of blood and blood components.