https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_56372d589e940b03289660c93_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə “Talassemiyasız həyat naminə” proqramı çərçivəsində Milli Müdafiə Universitetinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev adına Hərbi İnstitutda könüllü qanvermə aksiyası təşkil olunub.
Tədbirdə hərbi institutun 100-ə yaxın kursantı, 30-a yaxın professor-müəllim və zabit heyəti iştirak edib.
Aksiya zamanı Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin tabeliyində Respublika Qan Bankının tibb briqadası donorların sağlamlıqlarını yoxladıqdan sonra onlardan qan götürüb.
Götürülən qan nümunələri müayinə edildikdən sonra sertifikatlaşdırılaraq irsi qan xəstəliklərindən əziyyət çəkənlərin müalicəsində istifadə olunması üçün aidiyyəti üzrə təhvil veriləcək.
Qanvermə aksiyasının əsas məqsədi talassemiya və hemofiliya, leykoz və digər qan xəstəliklərindən əziyyət çəkən uşaqlar üçün qan ehtiyatının yaradılması, cəmiyyətdə və orduda könüllü və təmənnasız qan donorluğu ənənələrinin qorunub saxlanması, o cümlədən qan və qan komponentləri ehtiyatının davamlı şəkildə təmin olunmasıdır.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_56372d589e940b03289660c93_o.jpg
По инициативе Первого вице-президента Азербайджанской Республики, президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой в рамках программы «Во имя жизни без талассемии» в Военном институте имени Гейдара Алиева, действующем в подчинении Национального университета обороны, была организована добровольная акция по сдаче крови.
В мероприятии приняли участие около 100 курсантов военного института, около 30 представителей профессорско-преподавательского состава и офицерского состава.
В ходе акции медицинская бригада Республиканского банка крови, действующего при Министерстве здравоохранения Азербайджанской Республики, после проверки состояния здоровья доноров произвела забор крови.
Взятые образцы крови будут сертифицированы и переданы по назначению для использования в лечении людей, страдающих наследственными заболеваниями крови.
Основная цель акции по сдаче крови — создание запаса крови для детей, страдающих талассемией, гемофилией, лейкозом и другими заболеваниями крови, сохранение традиций добровольного и безвозмездного донорства крови в обществе и в армии, а также обеспечение устойчивого запаса крови и её компонентов.