https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_36ce46ef002c2cd8754813db0_o.jpg
“BDU könüllüləri” təşkilatının təşəbbüsü ilə keçirilən “Şəhərsalma və memarlıq həftəsi” çərçivəsində Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyində Milli Hidrometeorologiya Xidmətinin rəis müavini Gülnarə Abbasovanın “Dayanıqlı şəhərsalma: İqlim dəyişikliyinə davamlı infrastruktur həlləri” adlı seminarı təşkil olunub.
Gülnarə Abbasova çıxışında dayanıqlı şəhərsalma və iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə məsələlərinin müasir dövrdə qlobal miqyasda olduğu kimi, Azərbaycan üçün də aktual olduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, iqlim dəyişiklikləri nəticəsində temperaturun artması, ekstremal hava hadisələrinin intensivləşməsi və su ehtiyatlarının idarə olunması kimi məsələlər şəhər infrastrukturunun planlaşdırılmasında yeni yanaşmalar tələb edir. Xüsusilə Bakı və digər iri şəhərlərdə urbanizasiya prosesinin sürətlənməsi fonunda ekoloji tarazlığın qorunması, yaşıllıq zonalarının genişləndirilməsi, yağış sularının idarə olunması sistemlərinin təkmilləşdirilməsi və enerji səmərəli tikinti texnologiyalarının tətbiqi mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Azərbaycanda iqlim müşahidələri, hidrometeoroloji məlumatların təhlili və onların şəhər planlaşdırılmasında istifadəsi istiqamətində görülən işlərdən də danışan Gülnarə Abbasova iqlimə davamlı infrastrukturun formalaşdırılmasının ölkənin dayanıqlı inkişaf strategiyasının əsas istiqamətlərindən biri olduğunu vurğulayıb.
Seminar zaman Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin şəhərsalma sahəsində rolu, bu istiqamətdə beynəlxalq təcrübə və müasir yanaşmalar barədə də fikir mübadiləsi aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_36ce46ef002c2cd8754813db0_o.jpg
В рамках «Недели градостроительства и архитектуры», проводимой по инициативе организации «Волонтеры БГУ», состоялся семинар на тему «Устойчивое градостроительство: инфраструктурные решения, устойчивые к изменению климата». Семинар проведен заместителем руководителя Национальной гидрометеорологической службы Министерства экологии и природных ресурсов Гюльнарой Аббасовой.
В своем выступлении она обратила внимание на то, что вопросы устойчивого градостроительства и борьбы с изменением климата актуальны не только в глобальном масштабе в современную эпоху, но и для Азербайджана. Она отметила, что такие проблемы, как повышение температуры, усиление экстремальных погодных явлений и управление водными ресурсами в результате изменения климата, требуют новых подходов к планированию городской инфраструктуры. Особенно на фоне ускорения процесса урбанизации в Баку и других крупных городах большое значение имеют сохранение экологического баланса, расширение зеленых зон, совершенствование систем водоотведения и применение энергоэффективных строительных технологий. Рассказывая о работе, проводимой в Азербайджане по климатическим наблюдениям, анализу гидрометеорологических данных и их использованию в градостроительстве, Гюльнара Аббасова подчеркнула, что формирование климатоустойчивой инфраструктуры является одним из главных направлений стратегии устойчивого развития страны.
Также состоялся обмен мнениями о роли Целей устойчивого развития в сфере градостроительства, международном опыте и современных подходах в этом направлении.