Energetika naziri Pərviz Şahbazov ilə Belçikanın keçmiş Baş naziri Yves Letermenin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti arasında görüş keçirilib. Belçikanın quruda külək enerjisi layihələrinin inkişafı üzrə ixtisaslaşmış “W-Kracht” şirkətinin də təmsil olunduğu görüşdə Azərbaycanda bərpa olunan enerji layihələrinin həyata keçirilməsi və ixracı sahəsində əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.
Görüşdə qeyd olunub ki, Azərbaycan regionda sabitlik və konstruktiv əməkdaşlıq üçün mühüm rol oynayır. Bu baxımdan ölkənin enerji siyasəti, xüsusilə bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafı və enerji dəhlizlərinin yaradılması beynəlxalq tərəfdaşların diqqətini cəlb edir. Hazırda Azərbaycanda külək və günəş enerjisi ilə işləyən11 elektrik stansiyası layihəsinin icra olunduğu və yeni generasiya güclərinin elektrik şəbəkəsinə qoşulma imkanlarının qiymətləndirilməsi məqsədilə şəbəkə üzrə xüsusi araşdırma aparıldığı diqqətə çatdırılıb. Həmçinin enerji istehsalına tələbatı artıran data mərkəzlərinin yaradılması planları və elektrik enerjisinin Avropaya ixracı üçün nəzərdə tutulan infrastruktur layihələri barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, 2032-ci ildən etibarən Şərqi Avropa ilə elektrik bağlantısının yaradılması planlaşdırılır. Bu baxımdan Azərbaycan enerji istehsalı layihələrində iştirak edən və daha sonra həmin enerjini Şərqi Avropa bazarlarında ticarətə çıxaran Avropa şirkətləri ilə əməkdaşlıqda maraqlıdır.
Söhbət zamanı bərpa olunan enerji sahəsində əməkdaşlığın perspektivləri üzrə dialoqun davam etdirilməsi razılaşdırılıb.

Cooperation opportunities with Belgium in renewable energy and electricity export was discussed
Cooperation opportunities with Belgium in renewable energy and electricity export was discussed Cooperation opportunities with Belgium in renewable energy and electricity export was discussed
A meeting was held between the Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan Parviz Shahbazov and a delegation led by the former Prime Minister of Belgium Yves Leterme. At the meeting attended by representatives of W‑Kracht, specializing in the development of onshore wind energy projects in Belgium, cooperation opportunities in the implementation and export of renewable energy projects in Azerbaijan were discussed.
It was noted that Azerbaijan plays an important role in promoting stability and constructive cooperation in the region. In this context, the country’s energy policy, particularly the development of renewable energy sources and the creation of energy corridors has attracted the attention of international partners. It was highlighted that 11 power plant projects based on wind and solar energy are currently being implemented in Azerbaijan, and a dedicated grid study is being conducted to assess the possibilities of connecting new generation capacities to the electricity network. Information was also provided about plans to establish data centers that will increase demand for electricity generation, as well as infrastructure projects aimed at exporting electricity to Europe. It was noted that the creation of an electricity interconnection with Eastern Europe is planned starting from 2032. In this regard, Azerbaijan is interested in cooperating with European companies that participate in energy generation projects and subsequently trade this electricity in Eastern European markets.
During the meeting, it was agreed to continue dialogue on the cooperation opportunities in the field of renewable energy.