https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_669ec4fbee5e88176e2322fed_o.jpg
Ankarada Azərbaycan – Türkiyə arasında həyata keçirilən e-CMR (Elektron Əmtəə-Nəqliyyat Qaiməsi) üzrə pilot layihəyə dair texniki görüş təşkil olunub.
Tədbirdə Azərbaycanı Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyi, Dövlət Gömrük Komitəsi, “AzInTelecom” MMC və layihənin icrasına cəlb olunan şirkətin nümayəndələri təmsil ediblər. Türkiyə tərəfindən isə Prezident Administrasiyası, Nəqliyyat və İnfrastruktur Nazirliyi, Ticarət Nazirliyi, BTK, TOBB, TOBBUND və ITECH nümayəndələri iştirak ediblər.
Görüşdə 2008-ci il tarixli CMR Konvensiyasının Elektron Protokolu çərçivəsində beynəlxalq yükdaşımalara aid sənədlərin tam rəqəmsal formata keçirilməsi üçün tələb olunan texniki və institusional mexanizmlər müzakirə edilib. Həmçinin indiyədək görülən işlər üzrə təqdimatlar edilib, e-CMR sistemində məlumat sahələrinin UN/CEFACT standartlarına uyğunlaşdırılması, transsərhəd sənədlərdə elektron imzaların qarşılıqlı istifadəsi və onların doğrulanması mexanizmləri, sistemlər arasında texniki əlaqələndirmə və pilot test daşımalarının həyata keçirilməsi məsələləri diqqət mərkəzində olub.
Məlumat verilib ki, Azərbaycan Prezidentinin 15 dekabr 2025-ci il tarixli “İdxal-ixrac, tranzit, nəqliyyat və logistika üzrə fəaliyyətin rəqəmsallaşdırılması ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Fərmanına uyğun olaraq xarici ticarət fəaliyyəti ilə bağlı sənədlərin “Bir pəncərə” prinsipi əsasında rəqəmsal idarə edilməsi nəzərdə tutulur. Bu vahid rəqəmsallaşma ekosisteminin mühüm elementlərindən biri də e-CMR sistemi olacaq.
Görüşdə tərəflər texniki inteqrasiya işlərinin davam etdirilməsi və seçilmiş daşıyıcılar üzrə pilot e-CMR daşımalarına başlanılması qərarına gəliblər.
Qeyd edək ki, e-CMR üzrə pilot layihənin həyata keçirilməsi barədə razılıq BMT-nin Avropa üzrə İqtisadi Komissiyası (UNECE) ilə BMT-nin Ticarətin Asanlaşdırılması və Elektron Biznes üzrə Mərkəzinin (UN/CEFACT) əməkdaşlığı çərçivəsində Orta Dəhliz üzrə yaradılan İşçi qrupunun 2025-ci ildə Bakı və Cenevrə görüşlərində əldə olunub.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_669ec4fbee5e88176e2322fed_o.jpg
В Анкаре состоялась техническая встреча по пилотному проекту электронной товарно-транспортной накладной (eCMR) между Азербайджаном и Турцией.
Азербайджан на мероприятии был представлен Министерством цифрового развития и транспорта, Азербайджанским агентством наземного транспорта, Государственным таможенным комитетом, ООО AzInTelecom, а также представителями компании, участвующей в реализации проекта. С турецкой стороны в мероприятии приняли участие представители Администрации Президента, Министерства транспорта и инфраструктуры, Министерства торговли, BTK, TOBB, TOBBUND и ITECH.
На встрече обсуждались технические и институциональные механизмы, необходимые для преобразования международных грузовых документов в полностью цифровой формат в рамках Электронного протокола к Конвенции CMR 2008 года. Также были представлены презентации о проделанной к настоящему времени работе, в частности, по вопросам гармонизации полей данных в системе e-CMR со стандартами UN/CEFACT, взаимного использования электронных подписей в трансграничных документах и механизмов их достоверности, технической координации между системами и реализации пилотных тестовых перевозок.
Сообщалось, что в соответствии с Указом Президента Азербайджана от 15 декабря 2025 года «О дополнительных мерах по цифровизации импортно-экспортной, транзитной, транспортно-логистической деятельности» планируется осуществлять цифровое управление документами, связанными с внешнеторговой деятельностью, на основе принципа «Единого окна». Одним из важных элементов этой единой экосистемы цифровизации станет система e-CMR.
На встрече стороны приняли решение о продолжении работы по технической интеграции и запуске пилотных перевозок e-CMR с участием отобранных перевозчиков.
Отметим, что соглашение о реализации пилотного проекта e-CMR было достигнуто на встречах Рабочей группы по Среднему коридору, созданной в рамках сотрудничества между Европейской экономической комиссией ООН (UNECE) и Центром ООН по упрощению процедур торговли и электронным деловым операциям (UN/CEFACT), в 2025 году в Баку и Женеве.