https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_669ec4fbee5e88176e2322fed_o.jpg
Ankarada Azərbaycan – Türkiyə arasında həyata keçirilən e-CMR (Elektron Əmtəə-Nəqliyyat Qaiməsi) üzrə pilot layihəyə dair texniki görüş təşkil olunub.
Tədbirdə Azərbaycanı Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyi, Dövlət Gömrük Komitəsi, “AzInTelecom” MMC və layihənin icrasına cəlb olunan şirkətin nümayəndələri təmsil ediblər. Türkiyə tərəfindən isə Prezident Administrasiyası, Nəqliyyat və İnfrastruktur Nazirliyi, Ticarət Nazirliyi, BTK, TOBB, TOBBUND və ITECH nümayəndələri iştirak ediblər.
Görüşdə 2008-ci il tarixli CMR Konvensiyasının Elektron Protokolu çərçivəsində beynəlxalq yükdaşımalara aid sənədlərin tam rəqəmsal formata keçirilməsi üçün tələb olunan texniki və institusional mexanizmlər müzakirə edilib. Həmçinin indiyədək görülən işlər üzrə təqdimatlar edilib, e-CMR sistemində məlumat sahələrinin UN/CEFACT standartlarına uyğunlaşdırılması, transsərhəd sənədlərdə elektron imzaların qarşılıqlı istifadəsi və onların doğrulanması mexanizmləri, sistemlər arasında texniki əlaqələndirmə və pilot test daşımalarının həyata keçirilməsi məsələləri diqqət mərkəzində olub.
Məlumat verilib ki, Azərbaycan Prezidentinin 15 dekabr 2025-ci il tarixli “İdxal-ixrac, tranzit, nəqliyyat və logistika üzrə fəaliyyətin rəqəmsallaşdırılması ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Fərmanına uyğun olaraq xarici ticarət fəaliyyəti ilə bağlı sənədlərin “Bir pəncərə” prinsipi əsasında rəqəmsal idarə edilməsi nəzərdə tutulur. Bu vahid rəqəmsallaşma ekosisteminin mühüm elementlərindən biri də e-CMR sistemi olacaq.
Görüşdə tərəflər texniki inteqrasiya işlərinin davam etdirilməsi və seçilmiş daşıyıcılar üzrə pilot e-CMR daşımalarına başlanılması qərarına gəliblər.
Qeyd edək ki, e-CMR üzrə pilot layihənin həyata keçirilməsi barədə razılıq BMT-nin Avropa üzrə İqtisadi Komissiyası (UNECE) ilə BMT-nin Ticarətin Asanlaşdırılması və Elektron Biznes üzrə Mərkəzinin (UN/CEFACT) əməkdaşlığı çərçivəsində Orta Dəhliz üzrə yaradılan İşçi qrupunun 2025-ci ildə Bakı və Cenevrə görüşlərində əldə olunub.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_669ec4fbee5e88176e2322fed_o.jpg
A technical meeting on the e-CMR (Electronic Consignment Note) pilot project between Azerbaijan and Türkiye was held in Ankara.
The event was attended by representatives from the Ministry of Digital Development and Transport of Azerbaijan, the Azerbaijan Land Transport Agency, the State Customs Committee, AzInTelecom LLC, and the company involved in the project implementation. On the Turkish side, officials from the Presidential Administration, the Ministry of Transport and Infrastructure, the Ministry of Trade, the Information and Communication Technologies Authority (BTK), the Union of Chambers and Commodity Exchanges of Türkiye (TOBB), TOBBUND, and ITECH participated.
During the meeting, the technical and institutional mechanisms required for the full digitalization of documents related to international freight transport under the e-CMR Protocol to the 2008 CMR Convention were discussed. Presentations on the work carried out to date were also delivered. Key topics included the alignment of data fields in the e-CMR system with UN/CEFACT standards, the mutual use and verification mechanisms of electronic signatures in cross-border documents, technical interoperability between systems, and the implementation of pilot test shipments.
It was reported that, in accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated 15 December 2025, titled “On additional measures for the digitalization of import-export, transit, transport, and logistics activities,” foreign trade documents are to be digitally managed under the “Single Window” principle. The e-CMR system will be one of the key components of this unified digitalization ecosystem.
During the meeting, the parties agreed to continue the technical integration efforts and to launch pilot e-CMR shipments with selected carriers.
It should be noted that the agreement on the implementation of the e-CMR pilot project was reached during the 2025 meetings of the Working Group on the Middle Corridor, held in Baku and Geneva, established within the framework of cooperation between the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE) and the United Nations Centre for Trade Facilitation and Electronic Business (UN/CEFACT).