Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Sosial elmlər və psixologiya fakültəsinin Psixologiya kafedrasının təşkilatçılığı ilə ustad dərsi keçirilib.
Ustad dərsində “Medera” klinikasının baş həkimi, psixiatr, tibb elmləri doktoru, professor Araz Əliquliyev “Şəxsiyyət pozuntuları: tarix, təsnifat, epidemiologiya və klinika” mövzusunda mühazirə deyib.
Professor çıxışı zamanı şəxsiyyət pozuntularının formalaşma tarixi, müxtəlif dövrlərdə bu anlayışa yanaşma tərzləri və müasir psixiatriya ilə klinik psixologiyada istifadə olunan təsnifat sistemləri barədə ətraflı məlumat verib. O, həmçinin şəxsiyyət pozuntularının əsas diaqnostik meyarları, klinik xüsusiyyətləri, yayılma göstəriciləri və epidemioloji aspektləri haqqında danışıb.
Çıxış zamanı bu pozuntuların insanın sosial münasibətlərinə, davranışına və psixoloji vəziyyətinə təsiri izah olunub, sahə üzrə aparılan müasir tədqiqatlar, diaqnostika və müalicə metodları barədə məlumat verilib.

Профессор Араз Алигулиев прочитал лекцию в БГУ
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялся мастер-класс на тему «Расстройства личности: история, классификация, эпидемиология и клиника».
На мастер-классе, проходившем на факультете социальных наук и психологии, главный врач клиники «Медера», профессор Араз Алигулиев прочитал лекцию на тему «Расстройства личности: история, классификация, эпидемиология и клиника».
В ходе своего выступления профессор подробно рассказал об истории формирования расстройств личности, подходах к этому понятию в разные периоды, а также о системах классификации, используемых в современной психиатрии и клинической психологии. Он также рассказал об основных диагностических критериях, клинических особенностях, показателях распространенности и эпидемиологических аспектах расстройств личности.
В ходе выступления было объяснено влияние этих расстройств на социальные отношения, поведение и психологическое состояние человека, а также представлена ​​информация о современных исследованиях в этой области, методах диагностики и лечения.