Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tarix fakültəsində 27 mart – Azərbaycan Respublikasında “Elm günü”nə həsr olunmuş “Tarix elminin aktual problemləri” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib.
Tarix fakültəsinin elmi işlər üzrə dekan müavini Kəmalə Nəcəfova bildirib ki, müasir dövrdə tarix elmi inkişafının ən maraqlı mərhələlərindən birini yaşayır. Son onilliklərdə yalnız tədqiqat mövzuları deyil, tarixi düşüncənin mahiyyəti, tarixçilərin istifadə etdiyi metodlar və tarixi biliklərin təqdim olunma formaları dəyişib. Tarix artıq yalnız siyasi hadisələrin və onun iştirakçılarının fəaliyyətinin təsviri ilə məhdudlaşmır, insanı, cəmiyyəti, mədəniyyəti, mentaliteti və tarixi təcrübənin müxtəlif formalarını araşdıran mürəkkəb və çoxşaxəli elmə çevrilir.
Dəyirmi masada Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İctimai Elmlər Bölməsinin akademik katibi, AMEA-nın həqiqi üzvü Nərgiz Axundovanın məruzəsi dinlənilib. Məruzəçi bildirib ki, XXI əsrdə tarix elmi qloballaşma, rəqəmsallaşma və beynəlxalq elmi əlaqələrin genişlənməsi şəraitində inkişaf edir. Əgər XIX əsrdə tarix əsasən dövlətlərin siyasi tarixini araşdıran elm sahəsi kimi formalaşmışdısa, bu gün onun mövzu dairəsi xeyli genişlənib.
Qeyd olunub ki, müasir tarixçilər cəmiyyətin gündəlik həyatı, mədəni praktikalar, sivilizasiyalararası əlaqələr, sosial yaddaş, identiklik, ekoloji tarix və digər istiqamətləri daha geniş şəkildə tədqiq edirlər. Beləliklə, tarix getdikcə zaman daxilində insan təcrübəsini öyrənən kompleks elmi sahəyə çevrilir. Müasir tarix elminin mühüm xüsusiyyətlərindən biri də milli tarix çərçivəsindən çıxmağıdır. Bu kontekstdə qlobal tarix, transmilli tarix və sivilizasiyalararası qarşılıqlı təsir tarixi kimi anlayışların geniş yayıldığı qeyd edilib. Bu yanaşma ayrı-ayrı ölkələrin tarixini daha geniş tarixi proseslərin tərkib hissəsi kimi araşdırmağa imkan verir. Vurğulanıb ki, Azərbaycan üçün bu yanaşma xüsusilə əhəmiyyətlidir. Çünki Azərbaycan tarixi əsrlər boyu müxtəlif sivilizasiyaların kəsişməsində formalaşıb.
Dəyirmi masada Azərbaycan tarixinin tədqiqində yeni istiqamətlər, dövlətçilik tarixi, İslam sivilizasiyası kontekstində Azərbaycan, eləcə də Azərbaycan tarix elminin qarşısında duran vəzifələr ətrafında müzakirələr aparılıb. Bildirilib ki, bu gün Azərbaycan tarix elmi tədricən dünya elmi mühitinə inteqrasiya olunur. Azərbaycan tarixi Avrasiya məkanının və İslam dünyasının mühüm hissəsidir və bu baxımdan beynəlxalq tədqiqatlar üçün böyük potensiala malikdir. Müasir tarix elmi daha çox fənlərarası xarakter daşıyır, qlobal yanaşmalar tətbiq edir və insan cəmiyyətinin müxtəlif tərəflərini araşdırır.
Sonda vurğulanıb ki, Azərbaycan tarixçilərinin qarşısında duran əsas vəzifə milli tarixi irsi qorumaqla yanaşı, onu dünya tarixinin geniş kontekstində təqdim etməkdir. Bu yanaşma Azərbaycanın Avrasiya və İslam dünyası tarixində tutduğu mühüm mövqeni daha aydın şəkildə göstərməyə imkan verəcək.
Fakültənin professor-müəllim heyətinin iştirakı ilə keçirilən dəyirmi masa müzakirələrlə başa çatıb.

На историческом факультете Бакинского государственного университета (БГУ) прошел круглый стол на тему «Актуальные проблемы исторической науки», приуроченный к 27 марта – Дню науки.
Заместитель декана исторического факультета Камаля Наджафова отметила, что в современную эпоху историческая наука переживает один из самых интересных этапов научного развития. В последние десятилетия изменились не только темы исследований, но и сущность исторического мышления, методы, используемые историками, и формы представления исторических знаний. История больше не ограничивается описанием политических событий и деятельности их участников, а становится сложной и междисциплинарной наукой, изучающей людей, общество, культуру, менталитет и различные формы исторического опыта.
В круглом столе с докладом выступила академический секретарь отделения общественных наук НАНА, действительный член НАНА Наргиз Ахундова. Докладчик отметила, что в XXI веке историческая наука развивается в условиях глобализации, цифровизации и расширения международных научных связей. Если в XIX веке история формировалась преимущественно как научная область, изучающая политическую историю государств, то сегодня её область тем значительно расширилась.
Было отмечено, что современные историки изучают повседневную жизнь общества, культурные практики, межцивилизационные связи, социальную память, идентичность, экологическую историю и другие области в более широком смысле. Таким образом, история всё больше становится комплексной научной областью, изучающей человеческий опыт во времени. Одной из важных особенностей современной исторической науки является то, что она выходит за рамки национальной истории. В этом контексте было отмечено, что получили широкое распространение такие понятия, как глобальная история, транснациональная история и история взаимодействия цивилизаций. Такой подход позволяет изучать историю отдельных стран как часть более широких исторических процессов. Было подчеркнуто, что этот подход особенно важен для Азербайджана, поскольку история Азербайджана на протяжении веков формировалась на пересечении различных цивилизаций.
В ходе круглого стола обсуждались новые направления в изучении истории Азербайджана, истории государственности, задач, стоящих перед страной в контексте исламской цивилизации, а также азербайджанской исторической науки. Было отмечено, что сегодня азербайджанская историческая наука постепенно интегрируется в мировую научную среду. История Азербайджана является важной частью евразийского пространства и исламского мира и в этом отношении обладает большим потенциалом для международных исследований. Современная историческая наука носит более междисциплинарный характер, применяет глобальные подходы и исследует различные аспекты человеческого общества.
В заключение было подчеркнуто, что главной задачей азербайджанских историков является сохранение национального исторического наследия, а также его представление в широком контексте мировой истории. Такой подход позволит продемонстрировать важное место, которое занимает Азербайджан в истории Евразии и исламского мира.