https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_3e634dbef9912ff497915fe53_o.jpg
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin Zəlzələlərin tədqiqatı bürosunun rəisi, Yer elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Səidə İsmayılova Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Geologiya fakültəsində 27 mart – Azərbaycan Respublikasında “Elm günü”nə həsr olunmuş ustad dərsi keçib. O, “Palçıq vulkanlarının fəaliyyətinin seysmoloji aspektləri. Yeni quraşdırılmış seysmik şəbəkə əsasında palçıq vulkanlarının monitorinqi” mövzusunda təqdimat edib.
Məruzədə bildirilib ki, Yer kürəsində məlum olan təxminən 2000 palçıq vulkanından 365-i ölkə ərazisində və Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda yerləşir. Statistik məlumatlara görə, ölkə ərazisində orta hesabla hər il 3–5 palçıq vulkanının püskürməsi qeydə alınır.
Diqqətə çatdırılıb ki, son illərdə palçıq vulkanlarının aktivliyinin öyrənilməsində rəqəmsal monitorinq sistemləri və müasir seysmik stansiyalar mühüm rol oynayır. Bu sistemlər vasitəsilə vulkan püskürmələrinin başvermə vaxtı, davametmə müddəti, fazaları, ayrılan enerji miqdarı və prosesin dərinliyi kimi parametrlər dəqiq şəkildə qeydə alınır.
Qeyd olunub ki, 2022-ci ildə dünyada ilk dəfə olaraq palçıq vulkanlarının fəaliyyəti seysmotomoqrafiya və InSAR texnologiyalarının tətbiqi ilə kompleks şəkildə analiz olunub. Aparılan tədqiqatlar nəticəsində son 20 il ərzində 41 palçıq vulkanının parametrləri qeydə alınaraq onların fəaliyyət xüsusiyyətləri təhlil edilib.
Ustad dərsində mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb, tələbələrin sualları cavablandırılıb və palçıq vulkanlarının seysmoloji tədqiqinin geologiya elmi üçün əhəmiyyəti vurğulanıb.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_3e634dbef9912ff497915fe53_o.jpg
Руководитель Бюро сейсмологических исследований Республиканского центра сейсмологической службы при НАНА Саида Исмаилова на геологическом факультете Бакинского государственного университета (БГУ) провела мастер-класс, посвященный 27 марта - Дню науки.
Гостья представила доклад на тему «Сейсмологические аспекты активности грязевых вулканов. Мониторинг грязевых вулканов на основе новоустановленной сейсмической сети».
В докладе говорится, что из примерно 2000 известных на Земле грязевых вулканов 365 расположены в стране и в азербайджанском секторе Каспийского моря. В среднем в стране ежегодно регистрируется 3-5 извержений грязевых вулканов. Отмечено, что важную роль в изучении активности грязевых вулканов играют цифровые системы мониторинга и современные сейсмические станции. Эти системы точно регистрируют такие параметры, как время начала, продолжительность, фазы, количество высвобожденной энергии и глубина процесса вулканических извержений.
Было отмечено, что в 2022 году впервые в мире был проведен анализ активности грязевых вулканов с использованием сейсмографических и InSAR технологий. За прошедшие 20 лет были зарегистрированы параметры 41 грязевого вулкана и проанализированы характеристики их активности.