https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_a85a0f859e72140f6fd37fa30_o.jpg
Çin Xalq Respublikasına işgüzar səfər çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Minatəmizləmə Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Vüqar Süleymanovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Nankin şəhərində yerləşən Çin Xalq Azadlıq Ordusunun Quru Qoşunları Mühəndislik Universitetində geniştərkibdə görüş keçirib.
Görüşdə Universitetin prezidenti general-mayor Zhu Xiaoqian nümayəndə heyətinə müəssisənin fəaliyyət istiqamətləri, mühəndislik və texnologiyalar sahəsində həyata keçirilən elmi-tədqiqat layihələri barədə ətraflı məlumat verib.
Görüşün, 23 aprel 2025-ci il tarixində Pekində Azərbaycan və Çin rəhbərləri arasında imzalanmış Birgə Bəyanat və ANAMA ilə ÇXR Xarici İşlər Nazirliyi arasında humanitar minatəmizləmə sahəsində əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsinə dair Anlaşma Memorandumunun müsbət nəticəsi olduğu vurğulanıb.
Tərəflər arasında minatəmizləmə sahəsində müasir texnologiyaların tətbiqi imkanlarının araşdırılması və müvafiq istiqamətlər üzrə potensial əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib.
Universitetin humanitar minatəmizləmə sahəsində təlimlər üzrə departament rəhbəri ilə keçirilən görüşdə isə müəssisədə təşkil olunan təlim proqramları, onların məzmunu və istiqamətləri barədə ətraflı məlumat təqdim edilib.
Nümayəndə heyəti Universitetin müvafiq laboratoriyaları və təlim infrastrukturu ilə də tanış olub.
Görüş çərçivəsində nümayəndə heyəti Universitetin müasir maddi-texniki bazası ilə tanış olub, minatəmizləmə, partlayıcı qurğuların aşkar edilməsi və zərərsizləşdirilməsi sahəsində elmi araşdırmaların aparıldığı laboratoriyalara baxış keçirib. Eləcə də Universitetdə yerləşən təlim poliqonunda təşkil olunan praktiki təlimlərlə tanış olub. Poliqonda minatəmizləmə üzrə təlim prosesində tətbiq olunan metodoloji yanaşmalar, istifadə olunan texniki vasitələr barədə məlumatlandırılıb.
Qeyd edək ki, Azərbaycan nümayəndə heyətinin Çin Xalq Respublikasına səfəri mina təhlükəsi ilə mübarizə sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi, qabaqcıl texnologiyaların öyrənilməsi və minatəmizləmə avadanlıqlarının istehsalı üzrə fəaliyyət göstərən şirkətlərlə əməkdaşlıq imkanlarının araşdırılması məqsədi daşıyır.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_a85a0f859e72140f6fd37fa30_o.jpg
The delegation led by Vugar Suleymanov, Chairman of the Board of the Mine Action Agency of the Republic of Azerbaijan, held an expanded meeting at the Peoples Liberation Army Engineering University located in Nanjing, as part of a business trip to the People's Republic of China.
At the meeting, Major General Zhu Xiaoqian, the President of the University provided the delegation with detailed information about the activities of the institution and the scientific research projects implemented in the field of engineering and technology.
It was emphasized that the meeting reflects the positive outcome of the Joint Statement signed on 23 April 2025 between the leaders of Azerbaijan and China in Beijing, as well as the Memorandum of Understanding on Strengthening Cooperation in the Field of Humanitarian Demining signed between ANAMA and the Ministry of Foreign Affairs of China.
The parties discussed opportunities for the application of modern technologies in the field of demining and potential prospects for cooperation in the relevant areas.
During the meeting with the Head of the University’s Department for Humanitarian Mine Action Training, the delegation received detailed information about the training programs organized at the institution, their content and directions.
The delegation also got acquainted with the relevant laboratories and training infrastructure of the University.
As part of the visit, the delegation was introduced to the University’s modern material and technical base, observed the laboratories where scientific research is conducted in the field of mine clearance, detection and disposal of explosive devices. They also became familiar with the practical training organized at the training ground located at the University and were briefed on the methodological approaches applied in the mine-clearance training process and the technical equipment used during the training.
It should be noted that the visit of the Azerbaijani delegation to China aims to expand international cooperation in the field of mine action, explore advanced technologies and opportunities for cooperation with companies operating in the production of mine clearance equipment.