Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Biologiya fakültəsinin Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) təşkilatçılığı ilə 27 mart - Azərbaycan Respublikasında “Elm günü”nə həsr edilmiş silsilə tədbirlər çərçivəsində Türkiyənin Hacettepe Universitetinin professoru, zooloq və entomoloq Ali Demirsoyun “Qlobal istiləşmə” mövzusunda onlayn elmi seminarı keçirilib.
Məruzədə professor Ali Demirsoy qlobal istiləşmənin ekosistemlərə təsirini elmi-statistik məlumatlar əsasında təhlil edərək bildirib ki, atmosferdə istixana qazlarının konsentrasiyasının artması biosferdə balansın pozulmasına gətirib çıxarır. Qeyd olunub ki, temperatur artımı nəticəsində bioloji müxtəliflik üçün həyati əhəmiyyət daşıyan təbii arealların dəyişməsi müşahidə olunur, bəzi növlərin yayılma arealı daralır, bəziləri isə yeni ərazilərə miqrasiya edir. Bu proses xüsusilə həşərat faunasına təsir göstərərək kənd təsərrüfatı bitkiləri üçün zərərverici növlərin sayında artım riskini yüksəldir. Bildirilib ki, iqlim dəyişiklikləri ilə əlaqədar ekosistemlərdə baş verən bu cür transformasiyalar uzunmüddətli perspektivdə qida təhlükəsizliyi, su ehtiyatlarının qorunması və biomüxtəlifliyin davamlılığı baxımından ciddi çağırışlar yaradır.
Qlobal iqlim dəyişikliyinin Azərbaycan üçün doğurduğu spesifik risklərdən söz açan professor xüsusilə ölkəmizdə su ehtiyatlarının azalması, Xəzər dənizinin səviyyəsinin aşağı düşməsi və kənd təsərrüfatındakı quraqlıq problemlərinə diqqət çəkib. Ekoloji böhranın təsirlərini azaltmaq üçün operativ şəkildə “yaşıl enerji” layihələrinə keçidi sürətləndirməyin və su idarəçiliyində müasir texnologiyalarının tətbiqinə yönəlməyin vacibliyini vurğulayıb.
Elmi seminarda iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə Türkiyə təcrübəsinə də toxunulub. Professor Ali Demirsoy bildirib ki, Türkiyədə iqlim dəyişikliklərinin təsirlərinin azaldılması məqsədilə son illərdə elmi-tədqiqat mərkəzləri, universitetlər və dövlət qurumları arasında koordinasiyalı fəaliyyət genişləndirilib. Bu istiqamətdə iqlim modelləşdirilməsi, biomüxtəlifliyin monitorinqi və su ehtiyatlarının səmərəli idarə olunması üzrə bir sıra elmi layihələr həyata keçirilir. Xüsusilə quraqlıq riskinin yüksək olduğu regionlarda suyun təkrar istifadəsi, damcı suvarma texnologiyalarının tətbiqi və alternativ enerji mənbələrinin inkişafı prioritet istiqamətlər kimi müəyyənləşdirilib. Bu təcrübə regional əməkdaşlıq çərçivəsində Azərbaycan üçün də faydalı model kimi qiymətləndirilə bilər.
Sonda Biologiya fakültəsinin TEC sədri Rasim Abbaszadə silsilə xarakter daşıyan elmi seminarların müxtəlif problemlərə aydınlıq gətirilməsi və tələbələrin innovativ elmi yanaşmalarla tanışlığı baxımından faydalı olduğunu bildirib.

На биологическом факультете Бакинского государственного университета (БГУ) состоялся научный онлайн-семинар на тему «Глобальное потепление». Семинар проведен профессором Али Демирсоем из Университета Хаджеттепе (Турция) и посвящён 27 марта - Дню науки.
В своем докладе профессор Али Демирсой проанализировал влияние глобального потепления на экосистемы и заявил, что увеличение концентрации парниковых газов в атмосфере приводит к нарушению баланса в биосфере. Было отмечено, что в результате повышения температуры наблюдаются изменения в ареалах, имеющих жизненно важное значение для биоразнообразия, сужается ареал распространения некоторых видов, а некоторые мигрируют на новые территории. Этот процесс, особенно затрагивающий фауну насекомых, увеличивает риск увеличения числа вредителей сельскохозяйственных растений. Было отмечено, что такие преобразования, происходящие в экосистемах из-за изменения климата, создают серьезные проблемы с точки зрения продовольственной безопасности, защиты водных ресурсов и устойчивости биоразнообразия в долгосрочной перспективе. Говоря о специфических рисках, связанных с глобальным изменением климата для Азербайджана, профессор обратил внимание на проблемы истощения водных ресурсов, снижения уровня Каспийского моря и засухи в сельском хозяйстве страны. Ученый подчеркнул важность скорейшего ускорения перехода к проектам зеленой энергетики и сосредоточения внимания на применении современных технологий в управлении водными ресурсами для снижения последствий экологического кризиса.
Научный семинар также затронул опыт Турции в борьбе с изменением климата. Профессор Али Демирсой отметил, что в последние годы в Турции расширилась скоординированная деятельность между научно-исследовательскими центрами, университетами и государственными учреждениями для снижения последствий изменения климата.
В этом направлении реализуется ряд научных проектов по моделированию климата, мониторингу биоразнообразия и эффективному управлению водными ресурсами. В качестве приоритетных направлений определены повторное использование воды, применение технологий капельного орошения и развитие альтернативных источников энергии, особенно в регионах с высоким риском засухи. Этот опыт также может быть оценен как полезная модель для Азербайджана в рамках регионального сотрудничества.