https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_96c29b76ce8430aec728c4bff_o.jpg
11 mart 2026-cı il tarixində ölkənin aparıcı korporativ maliyyə institutlarından biri olan "PAŞA Bank" ilə “PAŞA Kapital” (baş anderrayter qismində), “Unicapital” və “ABB Invest” broker şirkətləri arasında əməkdaşlıq sazişlərinin imzalanma mərasimi keçirilib.
Sazişlər bankın planlaşdırdığı İlkin Kütləvi Təklif (IPO) üzrə səhmlərin yerləşdirilməsi çərçivəsində potensial investorların iştirak imkanlarının genişləndirilməsinə xidmət edir. Razılaşmaya əsasən, investorlar "PAŞA Bank"ın səhmlərini həmin broker şirkətlərinin investisiya platformaları vasitəsilə əldə edə biləcəklər.
İnvestorlar səhm alışının bütün mərhələlərini bu investisiya platformaları vasitəsilə tam şəkildə onlayn həyata keçirə biləcəklər. Buraya investisiya hesabının açılması, sifarişlərin verilməsi və əldə olunan qiymətli kağızların sonrakı idarə olunması daxildir. "PAŞA Bank" səhmlərinin bir neçə platforma üzərindən satışa çıxarılması həm şəffaf yanaşmanı təmin edir, həm də geniş investor auditoriyasının səhmlərə rahat və əlçatan çıxışını mümkün edir.
"PAŞA Bank"ın İdarə Heyətinin üzvü, baş maliyyə inzibatçısı Murad Süleymanovun sözlərinə görə, bankın bir neçə aparıcı broker şirkəti ilə əməkdaşlığı, investorlara "PAŞA Bank"ın səhmlərini daha rahat platforma vasitəsilə əldə etmək imkanı yaradır.
“Əminəm ki, "PAŞA Bank"ın planlaşdırdığı səhmlərin İlkin Kütləvi Təklifi (IPO) üzrə yerləşdirilməsi kapital bazarının inkişafında əhəmiyyətli mərhələ olacaq. Nəticə etibarilə, bu IPO-nu Azərbaycan iqtisadiyyatı, maliyyə sistemi və cəmiyyət üçün uzunmüddətli dəyər yaradan bir addım kimi görürük. Səhm əldə etmək istəyən investorlar "PAŞA Bank", "PAŞA Kapital", "Birbank Invest", "ABB Invest" və "Unicapital" platformaları vasitəsilə IPO-da iştirak edə biləcəklər,” — deyə o bildirib.
Xatırladaq ki, IPO çərçivəsində bank investorlar üçün səhmlərinin 5%-ni təklif etməyi planlaşdırır. Bu, Azərbaycan bazarında özəl bank və özəl şirkət tərəfindən həyata keçiriləcək ilk IPO olacaq.
Qeyd edək ki, "PAŞA Bank" 2007-ci ildə yaradılmış Azərbaycanın aparıcı korporativ maliyyə institutlarından biridir. Bank korporativ, kiçik və orta biznes müştərilərinə investisiya bankçılığı, ticarətin maliyyələşdirilməsi, aktivlərin idarə edilməsi, həm ənənəvi, həm də rəqəmsal bank xidmətləri təqdim edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_96c29b76ce8430aec728c4bff_o.jpg
On 11 March 2026, PASHA Bank, one of the country’s leading corporate financial institutions, signed cooperation agreements with brokerage companies PASHA Capital (as the lead underwriter), Unicapital and ABB Invest.
The agreements are aimed at expanding participation opportunities for potential investors within the framework of the bank’s planned Initial Public Offering (IPO). According to the agreement, investors will be able to purchase PASHA Bank shares through the investment platforms of these brokerage companies.
Investors will be able to complete all stages of the share purchase process fully online through these investment platforms. This includes opening an investment account, placing orders, and subsequently managing the acquired securities. Offering PASHA Bank shares through several platforms ensures a transparent approach and enables a broader investor audience to access the shares conveniently and efficiently.
According to PASHA Bank Executive Board Member and Chief Financial Officer Murad Suleymanov, the bank’s cooperation with several leading brokerage companies will allow investors to purchase PASHA Bank shares through more convenient platforms.
“I am confident that the planned placement of PASHA Bank’s IPO will become a significant milestone in the development of the capital market. Ultimately, we see this IPO as a step that will create long-term value for the Azerbaijani economy, the financial system, and society. Investors interested in purchasing shares will be able to participate in the IPO via the platforms of PASHA Bank, PASHA Capital, Birbank Invest, ABB Invest, and Unicapital,” he said.
It should be noted that within the framework of the IPO, the bank plans to offer 5% of its shares to investors. This will be the first IPO carried out by a private bank and a private company in the Azerbaijani market.
Established in 2007, PASHA Bank is one of Azerbaijan’s leading corporate financial institutions. It provides corporate, small and medium-sized business clients with investment banking, trade finance, asset management, as well as both traditional and digital banking services.