https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_96c29b76ce8430aec728c4bff_o.jpg
11 mart 2026-cı il tarixində ölkənin aparıcı korporativ maliyyə institutlarından biri olan "PAŞA Bank" ilə “PAŞA Kapital” (baş anderrayter qismində), “Unicapital” və “ABB Invest” broker şirkətləri arasında əməkdaşlıq sazişlərinin imzalanma mərasimi keçirilib.
Sazişlər bankın planlaşdırdığı İlkin Kütləvi Təklif (IPO) üzrə səhmlərin yerləşdirilməsi çərçivəsində potensial investorların iştirak imkanlarının genişləndirilməsinə xidmət edir. Razılaşmaya əsasən, investorlar "PAŞA Bank"ın səhmlərini həmin broker şirkətlərinin investisiya platformaları vasitəsilə əldə edə biləcəklər.
İnvestorlar səhm alışının bütün mərhələlərini bu investisiya platformaları vasitəsilə tam şəkildə onlayn həyata keçirə biləcəklər. Buraya investisiya hesabının açılması, sifarişlərin verilməsi və əldə olunan qiymətli kağızların sonrakı idarə olunması daxildir. "PAŞA Bank" səhmlərinin bir neçə platforma üzərindən satışa çıxarılması həm şəffaf yanaşmanı təmin edir, həm də geniş investor auditoriyasının səhmlərə rahat və əlçatan çıxışını mümkün edir.
"PAŞA Bank"ın İdarə Heyətinin üzvü, baş maliyyə inzibatçısı Murad Süleymanovun sözlərinə görə, bankın bir neçə aparıcı broker şirkəti ilə əməkdaşlığı, investorlara "PAŞA Bank"ın səhmlərini daha rahat platforma vasitəsilə əldə etmək imkanı yaradır.
“Əminəm ki, "PAŞA Bank"ın planlaşdırdığı səhmlərin İlkin Kütləvi Təklifi (IPO) üzrə yerləşdirilməsi kapital bazarının inkişafında əhəmiyyətli mərhələ olacaq. Nəticə etibarilə, bu IPO-nu Azərbaycan iqtisadiyyatı, maliyyə sistemi və cəmiyyət üçün uzunmüddətli dəyər yaradan bir addım kimi görürük. Səhm əldə etmək istəyən investorlar "PAŞA Bank", "PAŞA Kapital", "Birbank Invest", "ABB Invest" və "Unicapital" platformaları vasitəsilə IPO-da iştirak edə biləcəklər,” — deyə o bildirib.
Xatırladaq ki, IPO çərçivəsində bank investorlar üçün səhmlərinin 5%-ni təklif etməyi planlaşdırır. Bu, Azərbaycan bazarında özəl bank və özəl şirkət tərəfindən həyata keçiriləcək ilk IPO olacaq.
Qeyd edək ki, "PAŞA Bank" 2007-ci ildə yaradılmış Azərbaycanın aparıcı korporativ maliyyə institutlarından biridir. Bank korporativ, kiçik və orta biznes müştərilərinə investisiya bankçılığı, ticarətin maliyyələşdirilməsi, aktivlərin idarə edilməsi, həm ənənəvi, həm də rəqəmsal bank xidmətləri təqdim edir.

Расширяются возможности участия в первичном публичном размещении акций (IPO) PASHA Bank
Расширяются возможности участия в первичном публичном размещении акций (IPO) PASHA Bank Расширяются возможности участия в первичном публичном размещении акций (IPO) PASHA Bank
11 марта 2026 года состоялась церемония подписания соглашений о сотрудничестве между одним из ведущих корпоративных финансовых институтов страны — PASHA Bank — и брокерскими компаниями PASHA Capital (в качестве ведущего андеррайтера), Unicapital и ABB Invest.
Данные соглашения направлены на расширение возможностей участия потенциальных инвесторов в рамках планируемого Банком первичного публичного размещения акций (IPO). В соответствии с договорённостями инвесторы смогут приобретать акции PASHA Bank полностью в онлайн-режиме посредством инвестиционных платформ указанных брокерских компаний. Процесс включает открытие инвестиционного счёта, размещение заявок и последующее управление приобретёнными ценными бумагами. Размещение акций PASHA Bank через несколько платформ обеспечивает прозрачный подход и делает акции доступными для более широкой аудитории инвесторов.
По словам члена Правления и финансового директора PASHA Bank Мурада Сулейманова, сотрудничество Банка с несколькими ведущими брокерскими компаниями позволит инвесторам приобретать акции PASHA Bank через более удобные платформы.
«Уверен, что планируемое первичное публичное размещение акций (IPO) PASHA Bank станет важным этапом в развитии рынка капитала. В конечном итоге мы рассматриваем это IPO как шаг, создающий долгосрочную ценность для экономики Азербайджана, финансовой системы и общества. Инвесторы, желающие приобрести акции, смогут принять участие в IPO через платформы PASHA Bank, PASHA Capital, Birbank Invest, ABB Invest и Unicapital», — отметил он.
Напомним, что в рамках IPO Банк планирует предложить инвесторам 5% своих акций. Это станет первым IPO, реализованным частным банком и частной компанией на азербайджанском рынке.
Отметим, что PASHA Bank был основан в 2007 году и является одним из ведущих корпоративных финансовых институтов Азербайджана. Банк предоставляет корпоративным клиентам, а также субъектам малого и среднего бизнеса услуги инвестиционного банкинга, торгового финансирования, управления активами, а также традиционные и цифровые банковские услуги.