5 mart tarixində İran İslam Respublikasının silahlı qüvvələri tərəfindən İran ərazisindən pilotsuz uçuş aparatları ilə Azərbaycan Respublikasının Naxçıvan Muxtar Respublikasının Naxçıvan beynəlxalq hava limanına və digər mülki infrastruktura hücum aktları həyata keçirilib. Pilotsuz uçuş aparatlarının texniki parametrləri və bu hücumların təfərrüatları araşdırılır.
Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyi hər hansı hərbi zərurət olmadığı halda, İran İslam Respublikasının silahlı qüvvələri tərəfindən ölkəmizin ərazisində mülki infrastruktura qarşı törədilən hücumları qəti şəkildə pisləyir.
Baş vermiş hadisəyə görə məsuliyyət tam şəkildə İran İslam Respublikasının üzərinə düşür.
Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyi ölkəmizin ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin müdafiəsi, mülki şəxslərin və mülki infrastrukturun təhlükəsizliyinin təmin olunması üçün zəruri cavab tədbirlərini hazırlayır və bu hücum aktları cavabsız qalmayacaq.

On March 5, the armed forces of the Islamic Republic of Iran conducted attacks from Iranian territory using unmanned aerial vehicles against the Nakhchivan International Airport and other civilian infrastructure in the Nakhchivan Autonomous Republic of the Republic of Azerbaijan. The technical specifications of the UAVs and the details of the attacks are being investigated.
The Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan strongly condemns the attacks carried out by the armed forces of the Islamic Republic of Iran against civilian infrastructure on the territory of Azerbaijan in the absence of any military necessity.
The Islamic Republic of Iran bears the entire responsibility for the incident.
The Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan prepares necessary retaliatory measures to defend the country’s territorial integrity and sovereignty, as well as to ensure the security of civilians and civilian infrastructure. These acts of aggression will not remain unanswered.