5 mart tarixində İran İslam Respublikasının silahlı qüvvələri tərəfindən İran ərazisindən pilotsuz uçuş aparatları ilə Azərbaycan Respublikasının Naxçıvan Muxtar Respublikasının Naxçıvan beynəlxalq hava limanına və digər mülki infrastruktura hücum aktları həyata keçirilib. Pilotsuz uçuş aparatlarının texniki parametrləri və bu hücumların təfərrüatları araşdırılır.
Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyi hər hansı hərbi zərurət olmadığı halda, İran İslam Respublikasının silahlı qüvvələri tərəfindən ölkəmizin ərazisində mülki infrastruktura qarşı törədilən hücumları qəti şəkildə pisləyir.
Baş vermiş hadisəyə görə məsuliyyət tam şəkildə İran İslam Respublikasının üzərinə düşür.
Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyi ölkəmizin ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin müdafiəsi, mülki şəxslərin və mülki infrastrukturun təhlükəsizliyinin təmin olunması üçün zəruri cavab tədbirlərini hazırlayır və bu hücum aktları cavabsız qalmayacaq.

5 марта вооружённые силы Исламской Республики Иран с территории Ирана осуществили атаки с применением беспилотных летательных аппаратов на Нахчыванский международный аэропорт и другие объекты гражданской инфраструктуры, расположенные на территории Нахчыванской Автономной Республики Азербайджанской Республики. Технические параметры БПЛА и детали этих атак в настоящее время изучаются.
Министерство обороны Азербайджанской Республики решительно осуждает атаки, совершённые вооружёнными силами Исламской Республики Иран против гражданской инфраструктуры на территории нашей страны при отсутствии какой-либо военной необходимости.
Полная ответственность за произошедший инцидент лежит на Исламской Республике Иран.
Министерство обороны Азербайджанской Республики готовит необходимые ответные меры для защиты территориальной целостности и суверенитета нашей страны, а также для обеспечения безопасности гражданских лиц и объектов гражданской инфраструктуры, подобные атаки не останутся безответными.