https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_5d71384f57c0e201153c3d727_o.jpg
Daha öncə məlumat verdiyimiz kimi, Kapital Bank, Təhsilin İnkişafı Fondu və “Mastercard” qlobal texnologiya şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə təhsil işçiləri üçün TəhsilPlus layihəsinə start verilib. Təqdimatı ötən il başlanılan layihənin hazırlıq mərhələsi artıq yekunlaşıb. Təhsil müəssisələrində fəaliyyət göstərən şəxslərə müxtəlif güzəşt və imtiyazlar təqdim edən TəhsilPlus kartı ilk olaraq 2022-2025-ci illərdə keçirilən sertifikatlaşdırma imtahanlarında yüksək nəticə göstərən, fəaliyyətləri ilə seçilən müəllimlərə təqdim edilib. Qeyd edək ki, layihə təhsilin bütün pillələri üzrə çalışan 450 minə yaxın pedaqoji və inzibati heyəti əhatə edir. TəhsilPlus təhsil işçilərinə əməkhaqqı, debet və giriş kartı olmaqla 3 funksiyanı 1 kartda təqdim edir.
Təqdimetmə mərasiminin baş tutduğu tədbirdə aidiyyatı dövlət və özəl qurumların nümayəndələri iştirak ediblər. Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən Təhsilin İnkişafı Fondunun İdarə Heyətinin sədri Nicat Məmmədli bildirib ki, Fond fəaliyyətini dövlət-özəl tərəfdaşlığının genişləndirilməsi, innovativ layihələrin təşviqi və təhsil müəssisələrinin davamlı dəstəklənməsi prinsipləri əsasında qurur. Onun sözlərinə görə, TələbəPlus kartından sonra TəhsilPlus kartının istifadəyə verilməsi bu strategiyanın davamıdır və təhsil işçiləri üçün vahid, çoxfunksional həll təqdim edir.
Kapital Bank-ın İdarə Heyəti sədrinin müavini, Baş Korporativ satış inzibatçısı Fərid Hidayətzadə isə çıxışında təhsil sahəsinə göstərilən dəstəyin bankın əsas prioritetlərindən biri olduğunu vurğulayıb. “Müasir dövrdə maliyyə alətləri sadəcə ödəniş vasitəsi deyil, gündəlik həyatın rahatlığını təmin edən funksional platformadır. TəhsilPlus kartı vasitəsilə təqdim etdiyimiz güzəştlər, bonus imkanları və tərəfdaş şəbəkəsi müəllimlərimizin gündəlik həyatına real töhfə verəcək. Bu layihənin ən önəmli tərəflərindən biri isə onun dövlət-özəl tərəfdaşlığı modeli əsasında qurulmasıdır. Biz inanırıq ki, dayanıqlı inkişaf yalnız birgə əməkdaşlıq nəticəsində mümkündür. Bizim məqsədimiz sadəcə kart təqdim etmək deyil, eyni zamanda təhsil işçiləri üçün vahid, çoxfunksiyalı və uzunmüddətli həll yaratmaqdır”.
“Mastercard”ın Biznes inkişafı üzrə vitse-prezidenti Engin Yaşar isə qeyd edib: “Biz inanırıq ki, innovasiya maliyyə inklüzivliyi ilə paralel şəkildə inkişaf etməlidir. TəhsilPlus kartı rəqəmsal texnologiyaların təhsil işçilərini təhlükəsiz, çoxfunksiyalı və gələcəyə yönəlik həllərlə gücləndirərək real və davamlı təsir yaradır. Azərbaycanda güclü tərəfdaşlıqlar vasitəsilə biz maliyyə inklüzivliyini dəstəkləməyə və müasir ödəniş ekosistemlərinə çıxışı genişləndirməyə davam edirik”.
Rəsmi hissənin ardından TəhsilPlus kartının tanıtım çarxı nümayiş olunub. Çarxda kartın dizaynı, funksionallığı, tərəfdaş şəbəkəsi üzrə təqdim edilən güzəşt və bonus imkanları, həmçinin “Mastercard Priceless Specials” proqramı çərçivəsində tətbiq olunan endirimlər əks etdirilib.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_5d71384f57c0e201153c3d727_o.jpg
Как сообщалось ранее, Kapital Bank совместно с Фондом Развития Образовани и глобальной технологической компанией «Mastercard» запустил проект TəhsilPlus, предназначенный для работников сферы образования. Подготовительный этап проекта, презентация которого состоялась в прошлом году, на сегодняшний день полностью завершен.
Многофункциональная карта TəhsilPlus, предоставляющая различные льготы и привилегии сотрудникам образовательных учреждений, в первую очередь была вручена учителям, показавшим высокие результаты на сертификационных экзаменах 2022–2025 годов и отличившимся своей профессиональной деятельностью.
Отметим, что проект охватывает около 450 тысяч педагогических и административных работников, задействованных на всех уровнях системы образования. Карта TəhsilPlus объединяет в себе сразу три функции, выступая одновременно в качестве зарплатной, дебетовой и пропускной карты для работников сферы образования.
В мероприятии, посвященном торжественной церемонии вручения карт, приняли участие представители профильных государственных и частных организаций. С приветственной речью на мероприятии выступил председатель Правления Фонда Развития Образования Ниджат Мамедли. Он отметил, что деятельность Фонда выстроена на принципах расширения государственно частного партнерства, стимулирования инновационных проектов и устойчивой поддержки образовательных учреждений. По его словам, запуск карты TəhsilPlus вслед за картой TələbəPlus является логичным продолжением данной стратегии и предлагает работникам образования единое и многофункциональное решение.
В свою очередь заместитель председателя Правления, Главный Директор по корпоративным продажам Фарид Хидаятзаде подчеркнул, что поддержка сферы образования входит в число ключевых приоритетов банка. Он отметил, что в современных условиях финансовые инструменты представляют собой не просто средство платежа, а полноценную функциональную платформу, повышающую качество повседневной жизни. По его словам, льготы, бонусные возможности и широкая партнерская сеть, предлагаемые через карту TəhsilPlus, станут ощутимой поддержкой в ежедневной деятельности педагогов. Особо было подчеркнуто, что проект реализован в рамках модели государственно частного партнерства. Он выразил уверенность в том, что устойчивое развитие возможно лишь при совместном и последовательном взаимодействии, а целью инициативы является не просто выпуск карты, а создание единого, многофункционального и долгосрочного решения для работников образования.
Энгин Яшар, вице-президент по развитию бизнеса в «Mastercard», отметил: «В «Mastercard» мы уверены, что инновации должны идти рука об руку с финансовой инклюзией. Карта TəhsilPlus является примером того, как цифровые технологии могут приносить реальную пользу, предоставляя профессионалам сферы образования безопасные, многофункциональные и перспективные решения. Благодаря крепким партнёрствам в Азербайджане мы продолжаем поддерживать финансовую инклюзию и расширять доступ к современным платежным экосистемам».
После завершения официальной части мероприятия был продемонстрирован презентационный видеоролик карты TəhsilPlus. В ролике были представлены дизайн карты, ее функциональные возможности, система льгот и бонусов в рамках партнерской сети, а также специальные предложения и скидки, доступные в рамках программы «Mastercard Priceless Specials».