https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_0234b26688b44d4eb45432bed_o.jpg
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev Birləşmiş Krallıqda texnologiya sahəsində fəaliyyət göstərən diaspor üzvləri və təhsil alan tələbələrlə görüş keçirib.
Görüş zamanı Azərbaycanın rəqəmsal və süni intellekt əsaslı transformasiya mərhələsinə qədəm qoyduğu vurğulanıb, bu istiqamətdə ölkəmizdə həyata keçirilən layihələr və görülən işlər barədə ətraflı məlumat verilib.
Genişmiqyaslı rəqəmsallaşma, insan kapitalına yatırımlar və 2026 – 2028-ci illər üçün təsdiqlənmiş Fəaliyyət Planı çərçivəsində əsas hədəfin Azərbaycanın regionun etibarlı rəqəmsal mərkəzinə çevrilməsi olduğu qeyd edilib.
Eyni zamanda diaspor nümayəndələri bilik və təcrübə mübadiləsinə, birgə layihələrə və texnoloji diplomatiya istiqamətində daha fəal əməkdaşlığa dəvət edilib.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_0234b26688b44d4eb45432bed_o.jpg
Rashad Nabiyev, Minister of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan, met with members of the Azerbaijani diaspora working in the technology sector and students studying in the United Kingdom.
During the meeting, it was emphasized that Azerbaijan has entered a new phase of digital and artificial intelligence-driven transformation, and detailed information was provided on the projects being implemented and initiatives undertaken in this direction in the country.
It was noted that, within the framework of large-scale digitalization, investments in human capital, and the Action Plan approved for 2026–2028, the primary objective is to transform Azerbaijan into a reliable regional digital hub.
At the same time, diaspora representatives were invited to engage more actively in knowledge and experience exchange, participate in joint projects, and strengthen cooperation in the field of technology diplomacy.