https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_0234b26688b44d4eb45432bed_o.jpg
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev Birləşmiş Krallıqda texnologiya sahəsində fəaliyyət göstərən diaspor üzvləri və təhsil alan tələbələrlə görüş keçirib.
Görüş zamanı Azərbaycanın rəqəmsal və süni intellekt əsaslı transformasiya mərhələsinə qədəm qoyduğu vurğulanıb, bu istiqamətdə ölkəmizdə həyata keçirilən layihələr və görülən işlər barədə ətraflı məlumat verilib.
Genişmiqyaslı rəqəmsallaşma, insan kapitalına yatırımlar və 2026 – 2028-ci illər üçün təsdiqlənmiş Fəaliyyət Planı çərçivəsində əsas hədəfin Azərbaycanın regionun etibarlı rəqəmsal mərkəzinə çevrilməsi olduğu qeyd edilib.
Eyni zamanda diaspor nümayəndələri bilik və təcrübə mübadiləsinə, birgə layihələrə və texnoloji diplomatiya istiqamətində daha fəal əməkdaşlığa dəvət edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_0234b26688b44d4eb45432bed_o.jpg
Министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев провел встречу с членами диаспоры, работающими в Соединенном Королевстве в сфере технологий, и обучающимися там студентами.
На встрече подчеркивалось, что Азербайджан вступил в этап цифровой трансформации и трансформации на основе искусственного интеллекта, а также была представлена подробная информация о реализуемых в стране проектах и работе, проделанной в этом направлении.
Отмечалось, что главной целью в рамках масштабной цифровизации, инвестиций в человеческий капитал и утвержденного Плана действий на 2026-2028 годы является превращение Азербайджана в надежный цифровой центр региона.
В то же время, представителям диаспоры было предложено обменяться знаниями и опытом, реализовать совместные проекты и активизировать сотрудничество в направлении технологической дипломатии.