https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_055f6e1ed85f0eafe05005f33_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) nəzdində “Gənc istedadlar” liseyinin şagirdləri “Sabahın alimləri” XV Respublika müsabiqəsinin finalında uğura imza atıblar.
Belə ki, liseyin XI sinif şagirdi Suad Məmmədzadə (Robototexnika və süni intellekt istiqaməti üzrə) və IX sinif şagirdi Cavid Xankişiyev (Kimya istiqaməti üzrə) ll, IX sinif şagirdi Ayan Abbasova (Fizika istiqaməti üzrə) III yerə, X sinif şagirdi Fidan Yaqubəliyeva isə (Ekologiya, ətraf mühitin idarə olunması istiqaməti üzrə) xüsusi mükafata layiq görülüblər.
Lisey tərəfindən müsabiqəyə təqdim olunan 12 layihədən 7-si final mərhələsində iştirak edib, 4-ü isə mükafata layiq görülüb. Ümumilikdə isə müsabiqəyə 760 layihə təqdim olunub. Seçim mərhələsinin nəticələrinə əsasən, 127-si kollektiv, 25-i fərdi olmaqla ümumilikdə 152 layihə final mərhələsinə yüksəlib, yüksək rəqabət şəraitində 61 layihə mükafatlandırılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_055f6e1ed85f0eafe05005f33_o.jpg
Учащиеся лицея «Молодые таланты» при Бакинском государственном университете (БГУ) добились успеха в финале XV Республиканского конкурса «Ученые будущего».
Так, 2-е место заняли Суад Мамедзаде (направление «Робототехника и искусственный интеллект») и Джавид Ханкишиев (направление «Химия»), 3-е место – Аян Аббасова (направление «Физика»), а Фидан Ягубалиева (направление «Экология, управление окружающей средой») удостоена специальной награды.
Из 12 проектов, представленных лицеем на конкурс, 7 прошли в финал, из которых 4 удостоены награды. Всего на конкурс было подано 760 проектов, в финал пробились 152 проекта, из которых 61 награжден.