https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_b58e823151813916a8dc94e9e_o.jpg
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev Böyük Britaniyaya səfər çərçivəsində süni intellekt infrastrukturu və xidmətləri sahəsində qlobal şirkətlərdən olan “Nscale”in Avropa, Yaxın Şərq və Afrika regionları üzrə prezidenti Filip Saks və icraçı direktoru Fabio Fregi ilə görüş keçirib.
Görüşdə Azərbaycanın süni intellekt və rəqəmsal infrastruktur sahəsində regional mərkəzə çevrilmək məqsədilə milli strategiya həyata keçirdiyi və bu vizyonu dəstəkləmək üçün dünya səviyyəli texnologiya tərəfdaşları ilə əməkdaşlıq etdiyi vurğulanıb.
“Nscale”in data mərkəzləri və süni intellekt xidmətləri üzrə təcrübəsi çərçivəsində Azərbaycanla birgə investisiya, layihələr, texnoloji və kadr hazırlığı sahəsində əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_b58e823151813916a8dc94e9e_o.jpg
Министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев в рамках визита в Великобританию провел встречу с президентом и исполнительным директором глобальной компании в области инфраструктуры и услуг искусственного интеллекта Nscale по Европе, Ближнему Востоку и Африке Филиппом Саксом и Фабио Фреги.
На встрече было подчеркнуто, что Азербайджан реализует национальную стратегию по превращению в региональный центр в области искусственного интеллекта и цифровой инфраструктуры и сотрудничает с технологическими партнерами мирового уровня для поддержки этой стратегии.
Были обсуждены возможности сотрудничества с Азербайджаном в области совместных инвестиций, проектов, технологической и кадровой подготовки в рамках опыта Nscale по дата-центрам и услугам искусственного интеллекта.