https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_b58e823151813916a8dc94e9e_o.jpg
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev Böyük Britaniyaya səfər çərçivəsində süni intellekt infrastrukturu və xidmətləri sahəsində qlobal şirkətlərdən olan “Nscale”in Avropa, Yaxın Şərq və Afrika regionları üzrə prezidenti Filip Saks və icraçı direktoru Fabio Fregi ilə görüş keçirib.
Görüşdə Azərbaycanın süni intellekt və rəqəmsal infrastruktur sahəsində regional mərkəzə çevrilmək məqsədilə milli strategiya həyata keçirdiyi və bu vizyonu dəstəkləmək üçün dünya səviyyəli texnologiya tərəfdaşları ilə əməkdaşlıq etdiyi vurğulanıb.
“Nscale”in data mərkəzləri və süni intellekt xidmətləri üzrə təcrübəsi çərçivəsində Azərbaycanla birgə investisiya, layihələr, texnoloji və kadr hazırlığı sahəsində əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_b58e823151813916a8dc94e9e_o.jpg
As part of his visit to the UK, Minister of Digital Development and Transport Rashad Nabiyev met with Philippe Sachs, President for Europe, the Middle East, and Africa, and Fabio Fregi, Chief Executive Officer of Nscale, a global company specializing in artificial intelligence infrastructure and services.
During the meeting, it was emphasized that Azerbaijan is implementing a national strategy to become a regional hub in artificial intelligence and digital infrastructure and collaborates with world-class technology partners to support this vision.
Within the framework of Nscale’s expertise in data centers and artificial intelligence services, the parties discussed opportunities for cooperation with Azerbaijan in investment, projects, technology, and human capital development.