https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_eaf9c7068d6d8840b08730718_o.jpg
AccessBank və Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) Azərbaycanda özəl sahibkarlığın dəstəklənməsi və inkişafına yönəlmiş Risklərin Bölüşdürülməsi Proqramı (Risk Sharing Facility) çərçivəsində strateji tərəfdaşlıqlarını davam etdirirlər.
Əməkdaşlığın növbəti mərhələsi çərçivəsində maliyyə dəstəyi Pizza Mizza şirkətinə təqdim olunub. Razılaşmaya əsasən, şirkətə biznesin genişləndirilməsi və bazar mövqelərinin möhkəmləndirilməsi məqsədilə 4 milyon manat məbləğində kredit ayrılacaq.
Sənədi AccessBank-ın İdarə Heyətinin sədri Davit Tsiklauri, AYİB-in Kiçik və Orta Biznesin Maliyyələşdirilməsi və İnkişafı Qrupunun İdarəedici Direktoru Zsuzsanna Hargitai və Pizza Mizza-nın Baş direktoru Aslan Hajiyev imzalayıblar.
Risklərin Bölüşdürülməsi Proqramı layihələrin maliyyələşdirilməsində tərəflərin bərabər iştirakını nəzərdə tutur. Bu mexanizm banka dinamik inkişaf edən şirkətləri daha fəal şəkildə dəstəkləməyə, kredit risklərini azaltmağa və maliyyələşmənin davamlılığını təmin etməyə imkan verir.
Risklərin Bölüşdürülməsi özəl sektorun inkişafının stimullaşdırılması üçün effektiv alət hesab olunur. Proqram çərçivəsində müəssisələr biznesin miqyasının genişləndirilməsi, innovativ həllərin tətbiqi və yeni iş yerlərinin yaradılması üçün zəruri olan uzunmüddətli maliyyə resurslarına çıxış əldə edirlər.
AccessBank və AYİB əməkdaşlığın gələcəkdə daha da genişləndirilməsini ölkədə sahibkarlıq mühitinin maliyyə dayanıqlığının gücləndirilməsi baxımından mühüm addım kimi qiymətləndirirlər.
AccessBank Azərbaycanın mikromaliyyələşdirmə bazarında lider olaraq, 2002-ci ildən kiçik və orta bizneslərə xidmət göstərir. Bankın səhmdarları sırasında Asiya İnkişaf Bankı, Avropa İnvestisiya Bankı, Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası kimi beynəlxalq təşkilat və qurumlar yer alır. Bankın 14-ü Bakıda, 25-i bölgələrdə olmaqla, 39 filialı fəaliyyət göstərir və MKOB-lar üçün əlçatan maliyyələşdirmə imkanlarını təqdim etməyə davam edir. Filiallar haqqında əlavə məlumat linkdə təqdim edilir: http://bit.ly/accessbank-filiallar .

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_eaf9c7068d6d8840b08730718_o.jpg
AccessBank и Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) продолжают укреплять стратегическое партнерство в рамках программы разделения рисков (Risk Sharing Facility), направленной на поддержку и развитие частного предпринимательства в Азербайджане.
В рамках очередного этапа сотрудничества финансирование получила компания Pizza Mizza. Согласно условиям соглашения, банк предоставит компании кредит в размере 4 миллионов манат для дальнейшего расширения бизнеса и укрепления рыночных позиций.
Документ подписали председатель правления AccessBank Давит Циклаури, управляющий директор по вопросам финансирования и развития малого и среднего бизнеса в ЕБРР Жужанна Харгитаи, и главный директор Pizza Mizza Аслан Гаджиев.
Программа разделения рисков предусматривает равное участие сторон в финансировании проектов. Такой механизм позволяет банку активнее поддерживать динамично развивающиеся компании, снижая кредитные риски и обеспечивая устойчивость финансирования.
Risk Sharing Facility является эффективным инструментом стимулирования роста частного сектора в Азербайджане. Благодаря программе предприятия получают доступ к долгосрочным финансовым ресурсам, необходимым для масштабирования бизнеса, внедрения инновационных решений и создания новых рабочих мест.
AccessBank и ЕБРР рассматривают дальнейшее расширение сотрудничества как важный шаг к укреплению финансовой устойчивости предпринимательской среды в стране.