Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) “BDU könüllüləri” təşkilatının təşəbbüsü ilə Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinə həsr olunmuş simulyasiya konfransı keçirilib.
BDU-nun sosial məsələlər, tələbələrlə iş və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru Əliş Ağamirzəyev Birinci Türkoloji Qurultayın keçirilməsinin Türk dünyasının elmi və mədəni inteqrasiyası baxımından mühüm hadisə olduğunu qeyd edib. Bu təşəbbüsün türk dili, ədəbiyyatı, ortaq mədəni dəyərlərinin qorunması və təbliği istiqamətində xüsusi rol oynadığını deyib: “Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə bu il Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinin ölkə miqyasında keçirilməsi və gənclərin bu prosesdə fəal iştirakı çox vacibdir. Çünki 100 il əvvəl həmin qurultayda qarşıya qoyulan məqsədlər bu gün də aktualdır. Onların müasir tələblərə uyğunlaşdırılması, türk dünyasının birliyi üçün icrasının təmini gənclərin əlindədir. İnanıram ki, simulyasiya konfransının təşəbbüskarı olan gənclər öz araşdırmaları ilə Türk dünyasının birliyinə töhfə verəcəklər”.
BDU-nun Ümumi dilçilik kafedrasının müdiri, akademik Nizami Cəfərov I Türkoloji Qurultayda iştirak edən ictimai xadimlər, qurultayın çağırılması, müzakirə olunan məsələlər, ortaq əlifba məsələsi, ərəb və latın qrafikalarının müqayisəsindən danışıb. Bildirib ki, yüz il əvvəlki məsələlər müasir şəraitdə uğurla gerçəkləşdirilir.
“BDU könüllüləri” təşkilatının baş katibi Qasım Xəlilov simulyasiya konfransının qaydalarını iştirakçıların diqqətinə çatdırıb və tələbələrin suallarını cavablandırıb.
Simulyasiyanın ilk sessiyasında iştirakçılara çıxış üçün müəyyən vaxt verilib. Hər bir çıxışçı öz mövqeyini ifadə edib. Konfransın davamında moderatorsuz sessiya keçirilib, ardınca ortaq sənəd qəbul edilib.
Konfransın sonunda fərqlənən gənclər təşəkkürnamə ilə təltif olunublar.
Qeyd edək ki, simulyasiya konfransında 20-yə yaxın könüllü təşkilatının üzvü, 10-dan çox universitetdən tələbələr iştirak ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_ee3b181581a404af19dee7571_o.jpg
По инициативе организации «Волонтеры БГУ» Бакинского государственного университета (БГУ) состоялась конференция-симуляция, посвященная 100-летию Первого тюркологического конгресса.
Проректор БГУ Алиш Агамирзаев отметил, что проведение Первого тюркологического конгресса является важным событием в плане научной и культурной интеграции тюркского мира. Он сказал, что эта инициатива играет особую роль в сохранении и продвижении тюркского языка, литературы и общих культурных ценностей: «Очень важно провести в этом году по Распоряжению Президента 100-летие Первого тюркологического конгресса и активное участие молодежи в этом процессе. Потому что цели, поставленные на этом конгрессе 100 лет назад, актуальны и сегодня. Их адаптация к современным требованиям и обеспечение их реализации для единства тюркского мира находятся в руках молодежи. Я верю, что молодые люди, инициировавшие конференцию-симуляцию, своими исследованиями внесут вклад в единство тюркского мира».
Заведующий кафедрой общей лингвистики БГУ, академик Низами Джафаров, рассказал об участии общественных деятелей в Первом тюркологическом конгрессе, о его созывании, обсуждавшихся вопросах, проблеме единого алфавита и сравнении арабской и латинской графики. Ученый отметил, что вопросы столетней давности успешно реализуются в современных условиях.
Генеральный секретарь организации «Волонтеры БГУ» Гасым Халилов обратил внимание участников на правила симуляционной конференции и ответил на вопросы студентов.
В первой сессии симуляции участникам было предоставлено определенное время для выступления. Каждый выступающий изложил свою позицию. В продолжении конференции состоялась сессия без модератора, за которой последовало принятие совместного документа.