2 mart 2026-cı il tarixində SOCAR-ın prezidenti Rövşən Nəcəf bp-nin hasilat və əməliyyatlar üzrə icraçı vitse-prezidenti Qordon Birrel ilə görüşüb.
Görüşdə SOCAR ilə bp arasında uzun illərdir davam edən uğurlu əməkdaşlıq məmnunluqla qeyd edilib, birgə icra olunan layihələrin önəmi vurğulanıb. Bu xüsusda, “upstream” layihələri, o cümlədən “Azəri-Çıraq-Dərinsulu Günəşli” (AÇG) və NAG (Sərbəst Qaz), “Şahdəniz kompressiya”, “Qarabağ”, “Əşrəfi-Dan Ulduzu-Aypara” (ƏDUA) və “Şəfəq-Asiman” layihələri üzrə görülən işlər müzakirə olunub. Tərəflər üçüncü ölkələrdə müxtəlif layihələrdə birgə iştirak imkanlarını nəzərdən keçiriblər.
Söhbət zamanı “midstream” və bərpaolunan enerji layihələri, eləcə də qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_559363b390fad1a8fdc592a4d_o.jpg
On 2 March 2026, SOCAR President Rovshan Najaf met with Gordon Birrell, Executive Vice President for Production & Operations at bp.
During the meeting, satisfaction was expressed with the long-standing and successful cooperation between SOCAR and bp, and the importance of jointly implemented projects was emphasized. In this context, discussions covered upstream projects, including Azeri-Chirag-Deepwater Gunashli (ACG) and NAG (Non-Associated Gas), Shah Deniz Compression, Karabakh, Ashrafi-Dan Ulduzu-Aypara (ADUA), and Shafag-Asiman. The parties also reviewed opportunities for joint participation in various projects in third countries.
The discussions further addressed midstream and renewable energy projects, along with other issues of mutual interest.