Bakı Dövlət Universiteti (BDU) ilə Pekin Kimya Texnologiyaları Universiteti arasında əməkdaşlığa dair anlaşma memorandumu imzalanıb.
Sənədi BDU-nun rektoru Elçin Babayev və Pekin Kimya Texnologiyaları Universitetinin prezidenti Tan Tianvei imzalayıblar.
Memorandumda hər iki universitetin nəzdində fəaliyyət göstərən fakültə, institut və kolleclərdə təlim-tədris prosesinin təkmilləşdirilməsi və beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması məqsədilə birgə layihələrin, konfransların, sərgilərin, seminar və simpoziumların, qısamüddətli kurs və təlimlərin təşkili, ortaq elmi-tədqiqatların aparılması nəzərdə tutulur. Sənəddə elmi jurnallarda birgə nəşrlər, ortaq akademik proqramların, tədris planları və sillabusların hazırlanması, akademik və inzibati heyətin, tələbə, magistrant, doktorant və tədqiqatçıların mübadiləsi kimi məsələlər də öz əksini tapıb.
Qeyd edək ki, əsası 1958-ci ildə qoyulmuş Pekin Kimya Texnologiyaları Universiteti Çinin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrindən biridir və 2026-cı il üzrə “QS Dünya Universitetləri Reytinqi”ndə 697-ci pillədə qərarlaşıb.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_687f87c2a62b0b35a7995b9d9_o.jpg
A Memorandum of Understanding on cooperation has been signed between Baku State University (BSU) and Beijing University of Chemical Technology.
The document was signed by BSU Rector Elchin Babayev and President Tan Tianwei of Beijing University of Chemical Technology.
The memorandum provides for the implementation of joint projects, conferences, exhibitions, seminars, and symposiums, as well as short-term courses and training programs. It also envisages conducting joint scientific research aimed at enhancing the quality of teaching and learning processes within the faculties, institutes, and colleges of both universities in line with international standards.
In addition, the agreement includes provisions for joint publications in scientific journals, the development of joint academic programs, curricula, and syllabi, as well as the exchange of academic and administrative staff, undergraduate and graduate students, doctoral candidates, and researchers.