https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_f7b97bd05a448485f8150c7e1_o.jpg
AZCON Holding şirkətlərindən olan ASCO-nun “Prezident Heydər Əliyev” tankerinin əsaslı təmiri başa çatıb.
Təmir işləri “Zığ” Gəmi Təmiri və Tikintisi Zavodunda aparılıb.
Proses çərçivəsində gəminin baş və köməkçi mühərrikləri, boru sistemləri, mexanizmləri təmir edilib. Tanker üzrə elektrik-quraşdırma və avtomatika, eləcə də gövdə-qaynaq işləri yerinə yetirilib.
Rabitə və elektroradionaviqasiya sahəsinə aid müasir, yeni 1 dəst radar və TV sistemi quraşdırılıb. Həmçinin gəmidə olan girokompas avadanlığına aid yeni girosfera quraşdırılıb və təmir bərpa işləri aparılıb.
Tankerin heyətinə məxsus yaşayış otaqları, sanitar qovşaqlar və yeməkxanalar yenilənib.
Təmir zamanı tankerin sualtı və suüstü hissələri və göyərtəsi təmizlənərək rənglənib.
İşlər başa çatdıqdan sonra tanker dəniz sınaq yoxlanışından keçib. Gəminin təmirdən sonra ilk səfəri isə Aktau-Səngəçal istiqamətində olub.
Xatırladaq ki, “Prezident Heydər Əliyev” gəmisinin uzunluğu 149,9, eni 17,3 metrdir. Tankerin tam yükgötürmə qabiliyyəti 13,8 min tondur.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_f7b97bd05a448485f8150c7e1_o.jpg
The major overhaul of the “President Heydar Aliyev” tanker operated by ASCO, a company under AZCON Holding, has been completed.
The repair works were carried out at the Zigh Ship Repair and Construction Yard.
As part of the overhaul, the vessel’s main and auxiliary engines, piping systems and mechanisms were repaired. Electrical installation works, as well as works related to automation, and hull welding operations were also carried out.
Crew accommodation areas, sanitary facilities and the mess room were refurbished.
During the repair process, the tanker’s underwater and above-water parts, as well as the deck, were cleaned and repainted.
After the completion of the works, the tanker successfully passed sea trials. Following the overhaul, the vessel departed on its first voyage along the Aktau–Sangachal route.
It should be noted that the “President Heydar Aliyev” tanker is 149.9 metres long and 17.3 metres wide, with a deadweight capacity of 13,800 tonnes.