https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_f7b97bd05a448485f8150c7e1_o.jpg
AZCON Holding şirkətlərindən olan ASCO-nun “Prezident Heydər Əliyev” tankerinin əsaslı təmiri başa çatıb.
Təmir işləri “Zığ” Gəmi Təmiri və Tikintisi Zavodunda aparılıb.
Proses çərçivəsində gəminin baş və köməkçi mühərrikləri, boru sistemləri, mexanizmləri təmir edilib. Tanker üzrə elektrik-quraşdırma və avtomatika, eləcə də gövdə-qaynaq işləri yerinə yetirilib.
Rabitə və elektroradionaviqasiya sahəsinə aid müasir, yeni 1 dəst radar və TV sistemi quraşdırılıb. Həmçinin gəmidə olan girokompas avadanlığına aid yeni girosfera quraşdırılıb və təmir bərpa işləri aparılıb.
Tankerin heyətinə məxsus yaşayış otaqları, sanitar qovşaqlar və yeməkxanalar yenilənib.
Təmir zamanı tankerin sualtı və suüstü hissələri və göyərtəsi təmizlənərək rənglənib.
İşlər başa çatdıqdan sonra tanker dəniz sınaq yoxlanışından keçib. Gəminin təmirdən sonra ilk səfəri isə Aktau-Səngəçal istiqamətində olub.
Xatırladaq ki, “Prezident Heydər Əliyev” gəmisinin uzunluğu 149,9, eni 17,3 metrdir. Tankerin tam yükgötürmə qabiliyyəti 13,8 min tondur.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_f7b97bd05a448485f8150c7e1_o.jpg
Завершён капитальный ремонт танкера «Президент Гейдар Алиев», эксплуатируемого компанией ASCO, входящей в состав AZCON Holding.
Ремонтные работы были проведены на Судоремонтно-судостроительном заводе «Зых».
В рамках ремонта были отремонтированы главные и вспомогательные двигатели судна, трубопроводные системы и механизмы. Также выполнены электромонтажные работы, работы по автоматике, а также корпусные и сварочные работы.
Обновлены жилые помещения экипажа, санитарные узлы и столовая.
В ходе ремонта были очищены и окрашены подводная и надводная части корпуса танкера, а также палуба.
После завершения работ танкер успешно прошёл морские испытания. Первый рейс судна после ремонта состоялся по маршруту Актау – Сангачал.
Отметим, что длина танкера «Президент Гейдар Алиев» составляет 149,9 метра, ширина — 17,3 метра, а дедвейт танкера составляет 13,8 тысячи тонн.