BDU və Azera Holdinq əməkdaşlığa başlayır
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru Elçin Babayev və Azera Holdinqin direktoru Akif Əliyev əməkdaşlıq haqqında anlaşma memorandumu imzalayıblar.
Ölkənin aparıcı özəl sektor təmsilçiləri ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsini hər zaman yüksək qiymətləndirən rektor Elçin Babayev bu əlaqələrin tədris prosesinin, elmi-tədqiqat fəaliyyətinin səmərəli təşkilinə, tələbə və məzunların məşqulluğunun təmin olunmasına xüsusi töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib. Ölkənin özəl sektorunda 20 ilə yaxın təcrübəyə malik Azera Holdinq ilə əməkdaşlığın ilkin fazasında əsasən kadr hazırlığı və tələbələrin təcrübə proqramlarına cəlb olunacaqlarını söyləyən Elçin Babayev gələcəkdə birgə tədqiqat işlərinin aparılması, elmi, elmi-kütləvi, sosial tədbirlərin keçirilməsi üçün də Universitetdə münbit şəraitin olduğunu diqqətə çatdırıb.
Səmimi qəbul üçün təşəkkürünü bildirən Azera Holdinqin direktoru Akif Əliyev rəhbərlik etdiyi qurumun çoxşaxəli fəaliyyəti, layihələr, korporativ sosial məsuliyyət proqramları çərçivəsində tələbələrə yönəlik tədbirlər barədə geniş məlumat verib. Ölkə üçün yüksək ixtisaslı kadr hazırlığında BDU-nun rolunun əvəzsiz olduğunu, son illər Universitetdə müasir texnologiyaların geniş tətbiqini yüksək qiymətləndirdiyini bildirib. O, imzalanan memorandumun hər iki qurum üçün faydalı olacağına, tələbələrin təcrübə qazanmasına və karyera imkanlarının artırılmasına təkan verəcəyinə əmin olduğunu qeyd edib.
Daha sonra imzalanma mərasimi təşkil olunub. Memorandum bəndlərində tərəflərin müxtəlif istiqamətlər üzrə ortaq tədqiqatlar aparması, BDU tələbələrinin Holdinqdə təcrübə proqramlarına cəlb olunması, tələbə və gənc tədqiqatçılar üçün mentorluq, seminar və təlim proqramlarının təşkili, startap və innovativ layihələrin dəstəklənməsi kimi məsələlər öz əksini tapıb.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_f15406edb265b5a7aa4518850_o.jpg
Ректор Бакинского государственного университета (БГУ) Эльчин Бабаев и директор «Азера Холдинг» Акиф Алиев подписали меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству.
Ректор Эльчин Бабаев, всегда высоко оценивающий расширение сотрудничества с ведущими представителями частного сектора страны, выразил уверенность, что эти связи внесут особый вклад в эффективную организацию образовательного процесса, научно-исследовательской деятельности и обеспечение трудоустройства студентов и выпускников. Заявив, что на начальном этапе сотрудничества с «Азера Холдинг» оно будет в основном включать подготовку кадров и стажировки студентов, Эльчин Бабаев отметил, что университет имеет потенциал для проведения совместных исследований, организации научных, научно-массовых и социальных мероприятий в будущем.
Директор «Азера Холдинг» Акиф Алиев рассказал о деятельности возглавляемого им учреждения, проектах и мероприятиях для студентов в рамках программ корпоративной социальной ответственности, в частности, о «Стипендиальной программе «Nazlı Ana», учрежденной в прошлом году фондом «Nazlı Ana». Он отметил уверенность в том, что подписанный меморандум будет выгоден обеим сторонам, даст толчок студентам к получению опыта и расширит их карьерные возможности.
Затем прошла церемония подписания документа. Пункты меморандума отражают такие вопросы, как проведение сторонами совместных исследований, привлечение студентов БГУ к программам стажировки в холдинге, наставничество для студентов и молодых исследователей, организация семинаров и программ обучения, а также поддержка стартапов и инновационных проектов.