BDU-nun Tarix fakültəsində Xocalı soyqırımının qurbanları anılıb
BDU-nun Tarix fakültəsində Xocalı soyqırımının qurbanları anılıb BDU-nun Tarix fakültəsində Xocalı soyqırımının qurbanları anılıb
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) fəaliyyət göstərən “YENİ Klub” və Tarix fakültəsi nəzdindəki “İstiqlal klubu”nun birgə təşkilatçılığı ilə Xocalı soyqırımının 34-cü ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib.
Əvvəlcə Dövlət himni səsləndirilib, torpaqlarımızın azadlığı uğrunda həlak olan şəhidlərimizin və Xocalı faciəsi qurbanlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
BDU-nun Tarix fakültəsinin dekanı İbrahim Zeynalov Xocalı soyqırımının Azərbaycan tarixinin ən dəhşətli və faciəli səhifələrindən biri, erməni millətçilərinin xalqımıza qarşı iki yüz il ərzində apardığı etnik düşmənçiliyin növbəti mərhələsi olduğunu deyib. Bildirib ki, 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan silahlı qüvvələri bütün beynəlxalq hüquq normalarını pozaraq Xocalı üzərinə ağır hərbi texnika yeridib, yerlə yeksan etdikləri şəhərin dinc əhalisinə misli görülməmiş qəddarlıqla divan tutub. Həmin hərbi-siyasi təcavüz zamanı 613 həmvətənimiz, o cümlədən 106 qadın, 63 uşaq və 70 qoca həlak olub, 487 dinc sakin ağır yaralanıb, 1275 nəfər girov götürülərək işgəncələrə məruz qalıb. Xocalı soyqırımına siyasi qiymətin verilməsi isə Ulu Öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Məhz onun təşəbbüsü ilə 1994-cü ildə Milli Məclis hər il fevralın 26-sının Xocalı Soyqırımı Günü kimi yad olunması barədə qərar, 1995-ci ildə dünya parlamentlərinə və beynəlxalq təşkilatlara Xocalı soyqırımı ilə bağlı müraciət qəbul edib. Artıq Xocalı soyqırımının qisası alınıb, torpaqlarımız işğaldan azad olunub. Xocalı öz doğma sakinlərini yenidən qoynuna alıb.
BDU-nun Azərbaycan tarixi (humanitar fakültələr üzrə) kafedrasının dosenti Boran Əziz hadisələrin birbaşa şahidi kimi bu faciə ilə heç vaxt barışmayacağını, soyqırımın bütün dünyaya çatdırılması istiqamətində bütün vətəndaşların həmrəylik nümayiş etdirməyinin vacibliyini qeyd edib.
Tarix fakültəsinin IV kurs tələbəsi, Xocalıdan olan Aysel Quliyeva faciənin dəhşətləri ilə bağlı təəssüratlarını bölüşüb.

Историки БГУ почтили память жертв Ходжалинского геноцида
Историки БГУ почтили память жертв Ходжалинского геноцида Историки БГУ почтили память жертв Ходжалинского геноцида
На историческом факультете Бакинского государственного университета (БГУ) состоялось памятное мероприятие, посвященное 34-й годовщине Ходжалинского геноцида.
Декан факультета Ибрагим Зейналов заявил, что Ходжалинский геноцид — одна из самых ужасных и трагических страниц азербайджанской истории и очередной этап этнической вражды, которую армянские националисты ведут против нашего народа на протяжении двухсот лет. Он отметил, что в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года армянские вооруженные силы, нарушив все нормы международного права, тяжелой военной техникой напали на Ходжалы и совершили беспрецедентную жестокость по отношению к мирному населению города, который они сравняли с землей. В ходе этой военно-политической агрессии были убиты 613 наших соотечественников, в том числе 106 женщин, 63 ребенка и 70 стариков, 487 мирных жителей получили серьезные ранения, 1275 человек были взяты в заложники и подвергнуты пыткам.
Политическая оценка Ходжалинского геноцида связана с именем великого Гейдара Алиева. Именно по его инициативе в 1994 году Милли Меджлис принял решение ежегодно отмечать 26 февраля как День Ходжалинского геноцида, а в 1995 году было принято обращение к мировым парламентам и международным организациям по поводу Ходжалинского геноцида. Однако, за Ходжалинский геноцид враг  отомщен, и наши земли освобождены от оккупации. Ходжалинцы возвращаются в свой родной город.
Доцент кафедры истории Азербайджана (по гуманитарным факультетам)  Боран Азиз заявил, что, будучи непосредственным свидетелем событий, он никогда не смирится с этой трагедией, и подчеркнул важность солидарности всех граждан в донесении информации о геноциде до всего мира.
Затем студентка факультета и уроженка Ходжалы Айсель Гулиева поделилась своими впечатлениями об ужасах трагедии.