https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_b27859ae85196d25521284a08_o.jpg
Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (EMTA) və Gürcüstan Milli Enerji və Su Təchizatını Tənzimləmə Komissiyası (GNERC) arasında birinci onlayn seminar keçirilib.
Tədbiri açan EMTA-nın Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Ağa Hacızadə seminarın müvafiq sahədə məlumatlılığın artırılması və təcrübə mübadiləsi baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb.
Seminarda EMTA-nın Enerji sahəsində liberallaşdırma şöbəsinin müdiri Elmar Güləliyev “Azərbaycanın elektrik enerjisi sektoruna ümumi baxış” adlı təqdimat ilə çıxış edərək ölkəmizdə mövcud enerji istehsalı gücləri, elektrik enerjisi bazarının hazırkı strukturu, bərpa olunan enerji mənbələri potensialı, bazar elementlərinin tətbiqi, eləcə də Enerji effektivliyi fondu haqqında məlumat verib.
GNERC-nin Kommersiya xidmətlərinin keyfiyyətinə nəzarət şöbəsinin direktoru Ana Zaridze “GNERC-nin tənzimləmə mexanizmləri: Xidmət keyfiyyətinin monitorinqi və istehlakçı məmnuniyyətinin qiymətləndirilməsi” adlı təqdimatla çıxış edib. O, xidmət keyfiyyəti, təchizatın davamlılığı, texniki və kommersiya keyfiyyəti anlayışları barədə ümumi məlumat verib, xidmət keyfiyyətinin ölçülməsi üçün Gürcüstanda tətbiq olunan monitorinq sistemi, bu sahədə mövcud hüquqi normativ çərçivə, eləcə də istehlakçılara yönəlmiş “Hüquqlarını bil” adlı maarifləndirmə kampaniyası barədə danışıb.
GNERC-nin Elektrik enerjisi şöbəsinin baş mütəxəssisi İna Osikmaşvili isə öz növbəsində “Elektrik şəbəkəsinin inkişaf planları: Qiymətləndirmə və təsdiq prosesləri” adlı təqdimatında elektrik şəbəkəsinin inkişaf planlarının qiymətləndirilməsi və təsdiqlənməsi prosedurları, o cümlədən Gürcüstanda elektrik enerjisi şəbəkəsinin 10 illik inkişaf planı və enerji investisiya layihələrinin GNERC tərəfindən qiymətləndirilməsinə dair məlumat verib. Bazar monitorinqi və daxili audit departamentinin baş mütəxəssisi Beka Şoniya isə öz təqdimatında Qara dəniz sualtı kabel layihəsi, o cümlədən onun əsas detalları və texniki-iqtisadi əsaslandırması, eləcə də Gürcüstanda generasiya güclərinin genişləndirilməsi barədə danışıb.
Seminarın sonunda iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb və geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, 2024-cü il fevralın 21-də EMTA ilə GNERC arasında enerji tənzimlənməsi sahəsində anlaşma memorandumu imzalanıb. Tərəflər təcrübə və məlumat mübadiləsinin aparılması, eləcə də müxtəlif təlim proqramları üzrə, o cümlədən bərpa olunan enerji və enerji səmərəliliyi istiqamətində təlimlərin təşkil olunması ilə bağlı razılığa gəliblər.

https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_b27859ae85196d25521284a08_o.jpg
The first online seminar has been held between the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) and the Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission (GNERC).
In his opening remarks, Agha Hajizade, Head of AERA’s International Relations Division, emphasized the importance of the seminar in raising awareness and facilitating the exchange of experience in the relevant field.
During the seminar, Elmar Gulaliyev, Head of AERA’s Liberalization in Energy Sector Division, delivered a presentation titled “Overview of the Electricity Sector in Azerbaijan.” He provided information on Azerbaijan’s existing power generation capacity, the current structure of the electricity market, the potential of renewable energy sources, the implementation of market elements, and the Energy Efficiency Fund.
Ana Zaridze, Director of GNERC’s Commercial Service Quality Control Department, delivered a presentation titled “GNERC’s Regulatory Mechanisms: Monitoring Service Quality and Assessing Consumer Satisfaction.” She outlined key concepts related to service quality, continuity of supply, and technical and commercial quality. She also introduced Georgia’s Service Quality Monitoring System, the legal framework for service quality monitoring, and the “Know Your Rights” consumer awareness campaign.
Ina Osikmashvili, Chief Specialist at GNERC’s Electricity Department, in her presentation provided an overview of the processes for evaluating and approving electricity network development plans, the 10-year development plan for Georgia’s electricity network, and GNERC’s evaluation of energy investment projects. Beka Shonia, Chief Specialist at GNERC’s Market Monitoring and Internal Audit Department, spoke about the Black Sea Submarine Cable (BSSC) project, including key details and the feasibility study, as well as the expansion of generation capacity in Georgia.
The seminar concluded with a Q&A session, during which participants discussed issues of interest and exchanged views.
It should be noted that on February 21, 2024, AERA and GNERC signed a Memorandum of Understanding (MoU), under which the parties agreed to exchange experience in energy regulation, share information on the development of relevant legislation, and organize training programs on various topics, including renewable energy regulation and energy efficiency.