https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_b27859ae85196d25521284a08_o.jpg
Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (EMTA) və Gürcüstan Milli Enerji və Su Təchizatını Tənzimləmə Komissiyası (GNERC) arasında birinci onlayn seminar keçirilib.
Tədbiri açan EMTA-nın Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Ağa Hacızadə seminarın müvafiq sahədə məlumatlılığın artırılması və təcrübə mübadiləsi baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb.
Seminarda EMTA-nın Enerji sahəsində liberallaşdırma şöbəsinin müdiri Elmar Güləliyev “Azərbaycanın elektrik enerjisi sektoruna ümumi baxış” adlı təqdimat ilə çıxış edərək ölkəmizdə mövcud enerji istehsalı gücləri, elektrik enerjisi bazarının hazırkı strukturu, bərpa olunan enerji mənbələri potensialı, bazar elementlərinin tətbiqi, eləcə də Enerji effektivliyi fondu haqqında məlumat verib.
GNERC-nin Kommersiya xidmətlərinin keyfiyyətinə nəzarət şöbəsinin direktoru Ana Zaridze “GNERC-nin tənzimləmə mexanizmləri: Xidmət keyfiyyətinin monitorinqi və istehlakçı məmnuniyyətinin qiymətləndirilməsi” adlı təqdimatla çıxış edib. O, xidmət keyfiyyəti, təchizatın davamlılığı, texniki və kommersiya keyfiyyəti anlayışları barədə ümumi məlumat verib, xidmət keyfiyyətinin ölçülməsi üçün Gürcüstanda tətbiq olunan monitorinq sistemi, bu sahədə mövcud hüquqi normativ çərçivə, eləcə də istehlakçılara yönəlmiş “Hüquqlarını bil” adlı maarifləndirmə kampaniyası barədə danışıb.
GNERC-nin Elektrik enerjisi şöbəsinin baş mütəxəssisi İna Osikmaşvili isə öz növbəsində “Elektrik şəbəkəsinin inkişaf planları: Qiymətləndirmə və təsdiq prosesləri” adlı təqdimatında elektrik şəbəkəsinin inkişaf planlarının qiymətləndirilməsi və təsdiqlənməsi prosedurları, o cümlədən Gürcüstanda elektrik enerjisi şəbəkəsinin 10 illik inkişaf planı və enerji investisiya layihələrinin GNERC tərəfindən qiymətləndirilməsinə dair məlumat verib. Bazar monitorinqi və daxili audit departamentinin baş mütəxəssisi Beka Şoniya isə öz təqdimatında Qara dəniz sualtı kabel layihəsi, o cümlədən onun əsas detalları və texniki-iqtisadi əsaslandırması, eləcə də Gürcüstanda generasiya güclərinin genişləndirilməsi barədə danışıb.
Seminarın sonunda iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb və geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, 2024-cü il fevralın 21-də EMTA ilə GNERC arasında enerji tənzimlənməsi sahəsində anlaşma memorandumu imzalanıb. Tərəflər təcrübə və məlumat mübadiləsinin aparılması, eləcə də müxtəlif təlim proqramları üzrə, o cümlədən bərpa olunan enerji və enerji səmərəliliyi istiqamətində təlimlərin təşkil olunması ilə bağlı razılığa gəliblər.

https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_b27859ae85196d25521284a08_o.jpg
Агентство по регулированию энергетических вопросов Азербайджана (AERA) и Национальная комиссия Грузии по регулированию энергетики и водоснабжения (GNERC) провели первый онлайн-семинар.
Открывая мероприятие, начальник отдела международных связей AERA Ага Гаджизаде, подчеркнул важность семинара с точки зрения повышения осведомленности и обмена опытом в соответствующей области.
В ходе семинара Эльмар Гюлалиев, начальник отдела либерализации энергетического сектора AERA, выступил с презентацией “Обзор электроэнергетического сектора Азербайджана”. Он представил информацию о существующих мощностях по выработке электроэнергии в Азербайджане, структуре рынка электроэнергии, потенциале возобновляемых источников энергии, внедрении элементов рынка, а также о Фонде энергоэффективности.
Ана Заридзе, директор департамента контроля качества коммерческого обслуживания GNERC, выступила с презентацией “Регуляторные механизмы GNERC: мониторинг качества услуг и оценка удовлетворенности потребителей”. Она рассказала о ключевых понятиях, связанных с качеством обслуживания, непрерывностью электроснабжения, а также техническим и коммерческим качеством. Также она представила Систему мониторинга качества услуг в Грузии, правовую основу мониторинга качества услуг и информационную кампанию для потребителей “Знай свои права”.
Ина Осикмашвили, главный специалист департамента электроэнергетики GNERC, в своей презентации представила обзор процессов оценки и утверждения планов развития электрических сетей, а также рассказала о 10-летнем плане развития электроэнергетической сети Грузии. Бека Шония, главный специалист департамента мониторинга рынка и внутреннего аудита GNERC, рассказал о проекте подводного кабеля по дну Черного моря (Black Sea Submarine Cable, BSSC), его ключевых деталях и технико-экономическом обосновании, а также о расширении генерирующих мощностей в Грузии.
Семинар завершился сессией вопросов и ответов, в ходе которой участники обсудили интересующие вопросы и обменялись мнениями.
Следует отметить, что 21 февраля 2024 года AERA и GNERC подписали Меморандум о взаимопонимании, согласно которому стороны договорились обмениваться опытом в области регулирования энергетики, делиться информацией о развитии соответствующего законодательства и организовывать обучающие программы по различным темам, включая регулирование возобновляемой энергетики и энергоэффективность.