https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_240246d3b17c5fe40885fa510_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Azərbaycan, Türkiyə və Gürcüstan parlamentlərinin xarici əlaqələr komitələrinin 10-cu üçtərəfli iclasında iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyə Respublikası Böyük Millət Məclisinin (TBMM) Xarici əlaqələr komitəsinin sədri Fuad Oktay ilə görüşüb.
Görüşdə üçtərəfli görüşün əhəmiyyəti vurğulanaraq, Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə arasında üçtərəfli münasibətlərin regionda sülhə, sabitliyə, əməkdaşlığa və iqtisadi inkişafa töhfə verdiyi bildirilib. Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova qeyd edib ki, bu gün həm regionumuzda, həm də qlobal səviyyədə baş verən proseslər, mövcud olan çağırışlar parlamentlərimizin xarici əlaqələr komitələrinin birgə işinin davam etdirilməsini labüd edir. Vurğulanıb ki, üçtərəfli parlament əməkdaşlığı çərçivəsində reallaşdırılan bu mühüm tədbir ölkələrimiz arasında parlamentlərarası münasibətlərin səviyyəsinin daha da artırılmasına xidmət edir.
Xarici əlaqələr komitəsinin sədri Fuad Oktay Türkiyə Respublikası Böyük Millət Məclisinin sədri Numan Kurtulmuşun salamlarını Milli Məclisin sədrinə çatdırıb, Sahibə Qafarova onun da salamlarını TBMM sədrinə çatdırmağı xahiş edib.
Söhbət zamanı Azərbaycan və Türkiyə arasında münasibətlərə dair də fikirlər səsləndirilərək, bildirilib ki, ölkələrimiz arasında əlaqələr Ümummilli Lider Heydər Əliyevin “Bir millət iki dövlət” şüarına uyğun şəkildə inkişaf edir. Spiker Sahibə Qafarova deyib ki, Azərbaycanla Türkiyə həm sevincli, həm də kədərli günlərdə bir yerdə olduqlarını bütün dünyaya nümayiş etdirirlər. Vurğulanıb ki, dövlət başçılarımızın qardaşlıq əlaqələri bu münasibətlərin çoxşaxəli inkişafındakı ən mühüm amildir. Məhz onlar ikitərəfli əməkdaşlığın gündəliyini müəyyən edir və bu əməkdaşlığın inkişaf istiqamətləri üzrə müvafiq tapşırıqları verirlər.
Fuad Oktay qeyd edib ki, daha geniş regionda mövcud olan gərginliklər fonunda qardaş ölkələrimiz arasında əməkdaşlıq sabitlik amili kimi çıxış edir. Ölkələrimiz arasında iqtisadi əlaqələrin mühüm əhəmiyyəti qeyd olunaraq, bu sahədə münasibətlərin daha da dərinləşməsində parlamentlərin də rolu diqqətə çatdırılıb. Söhbət zamanı Azərbaycan və Türkiyənin birgə həyata keçirdikləri mühüm layihələrdən bəhs edilib.
Spiker Sahibə Qafarova qeyd edib ki, dövlət başçılarının ikitərəfli əlaqələrin inkişafına dair iradəsini parlamentlər səviyyəsində də tam şəkildə əks etdirmək üçün bütün imkanlardan istifadə olunur. Parlament üzvləri il ərzində çoxsaylı səfərlər, görüşlər keçirirlər, əlaqələrin yüksək səviyyədə inkişafı üçün bütün addımlar atılır. O cümlədən, beynəlxalq parlament təşkilatlarında yüksək səviyyədə qarşılıqlı dəstək və birgə fəaliyyət mövcuddur.
Görüşdə həmçinin ötən ilin avqustunda Vaşinqton Zirvə Görüşündən sonra regionda yaranmış vəziyyət, Zəngəzur dəhlizinin fəaliyyətə başlamasından sonra əməkdaşlıq üçün yaranacaq yeni imkanlar o cümlədən, qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər barədə də fikir mübadiləsi aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_240246d3b17c5fe40885fa510_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has met with Chairman of the Foreign Relations Committee of the Great National Assembly of Türkiye (GNAT) Fuat Oktay who is visiting in our country with the purpose of taking part in the 10th trilateral meeting of the Foreign Relations Committees of the Parliaments of Azerbaijan, Türkiye and Georgia.
The significance of the trilateral meeting was underscored during the meeting; it was further said that the trilateral relations between Azerbaijan, Georgia and Türkiye contribute to peace, stability, co-operation and economic development in the region. Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova observed that the processes unfolding in our region as well as globally and the existing challenges rendered a continuation of the joint work of the foreign relations committees inevitable. It was emphasised that this significant event, which is being held in the format of the trilateral parliamentary co-operation, served heightening further the level of the inter-parliamentary relations between our countries.
Chairman of the Foreign Relations Committee Fuat Oktay conveyed to the Speaker of the Milli Majlis the greetings of the Chairman of the Great National Assembly of Türkiye Numan Kurtulmuş, and Sahiba Gafarova asked that her greetings be communicated to the GNAT Chairman.
Opinions were voiced during the conversation about the relations between Azerbaijan and Türkiye; it was said that the ties of our countries are progressing in keeping with the ‘One Nation – Two States’ slogan of the National Leader Heydar Aliyev. As Speaker Sahiba Gafarova remarked, Azerbaijan and Türkiye are showing the whole world that they are together in days of joy as well as grief. It was pointed out that the fraternal bonds of our Heads of State are the most considerable factor in the multi-vector progress of these links. It is they who define the bilateral co-operation agenda and give relevant instructions pertaining to the progress vectors of this co-operation.
Fuat Oktay said that the co-operation of our brotherly countries acted as a factor of stability to the backdrop of the tensions present in a broader region. The tremendous significance of our countries’ economic ties was pointed up as was the role of the Parliaments in deepening the relations in that area further. The conversation also addressed the important projects that Azerbaijan and Türkiye are implementing together.
According to Speaker Sahiba Gafarova, all opportunities are utilised to reflect in entirety at the parliamentary level the will of the Heads of State regarding the development of bilateral relations. Members of Parliament carry out numerous visits and hold meetings throughout the year; all steps are being taken to develop ties at a yet more elevated level. This includes a high degree of mutual support and joint activity in international parliamentary organisations.
The meeting also saw an exchange of views upon the situation established in the region pursuant to the Washington Summit of August last year, the new co-operation options that are due to arise once the Zangazur Corridor begins to function and about also other matters of shared interest.