https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_240246d3b17c5fe40885fa510_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Azərbaycan, Türkiyə və Gürcüstan parlamentlərinin xarici əlaqələr komitələrinin 10-cu üçtərəfli iclasında iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyə Respublikası Böyük Millət Məclisinin (TBMM) Xarici əlaqələr komitəsinin sədri Fuad Oktay ilə görüşüb.
Görüşdə üçtərəfli görüşün əhəmiyyəti vurğulanaraq, Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə arasında üçtərəfli münasibətlərin regionda sülhə, sabitliyə, əməkdaşlığa və iqtisadi inkişafa töhfə verdiyi bildirilib. Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova qeyd edib ki, bu gün həm regionumuzda, həm də qlobal səviyyədə baş verən proseslər, mövcud olan çağırışlar parlamentlərimizin xarici əlaqələr komitələrinin birgə işinin davam etdirilməsini labüd edir. Vurğulanıb ki, üçtərəfli parlament əməkdaşlığı çərçivəsində reallaşdırılan bu mühüm tədbir ölkələrimiz arasında parlamentlərarası münasibətlərin səviyyəsinin daha da artırılmasına xidmət edir.
Xarici əlaqələr komitəsinin sədri Fuad Oktay Türkiyə Respublikası Böyük Millət Məclisinin sədri Numan Kurtulmuşun salamlarını Milli Məclisin sədrinə çatdırıb, Sahibə Qafarova onun da salamlarını TBMM sədrinə çatdırmağı xahiş edib.
Söhbət zamanı Azərbaycan və Türkiyə arasında münasibətlərə dair də fikirlər səsləndirilərək, bildirilib ki, ölkələrimiz arasında əlaqələr Ümummilli Lider Heydər Əliyevin “Bir millət iki dövlət” şüarına uyğun şəkildə inkişaf edir. Spiker Sahibə Qafarova deyib ki, Azərbaycanla Türkiyə həm sevincli, həm də kədərli günlərdə bir yerdə olduqlarını bütün dünyaya nümayiş etdirirlər. Vurğulanıb ki, dövlət başçılarımızın qardaşlıq əlaqələri bu münasibətlərin çoxşaxəli inkişafındakı ən mühüm amildir. Məhz onlar ikitərəfli əməkdaşlığın gündəliyini müəyyən edir və bu əməkdaşlığın inkişaf istiqamətləri üzrə müvafiq tapşırıqları verirlər.
Fuad Oktay qeyd edib ki, daha geniş regionda mövcud olan gərginliklər fonunda qardaş ölkələrimiz arasında əməkdaşlıq sabitlik amili kimi çıxış edir. Ölkələrimiz arasında iqtisadi əlaqələrin mühüm əhəmiyyəti qeyd olunaraq, bu sahədə münasibətlərin daha da dərinləşməsində parlamentlərin də rolu diqqətə çatdırılıb. Söhbət zamanı Azərbaycan və Türkiyənin birgə həyata keçirdikləri mühüm layihələrdən bəhs edilib.
Spiker Sahibə Qafarova qeyd edib ki, dövlət başçılarının ikitərəfli əlaqələrin inkişafına dair iradəsini parlamentlər səviyyəsində də tam şəkildə əks etdirmək üçün bütün imkanlardan istifadə olunur. Parlament üzvləri il ərzində çoxsaylı səfərlər, görüşlər keçirirlər, əlaqələrin yüksək səviyyədə inkişafı üçün bütün addımlar atılır. O cümlədən, beynəlxalq parlament təşkilatlarında yüksək səviyyədə qarşılıqlı dəstək və birgə fəaliyyət mövcuddur.
Görüşdə həmçinin ötən ilin avqustunda Vaşinqton Zirvə Görüşündən sonra regionda yaranmış vəziyyət, Zəngəzur dəhlizinin fəaliyyətə başlamasından sonra əməkdaşlıq üçün yaranacaq yeni imkanlar o cümlədən, qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər barədə də fikir mübadiləsi aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_240246d3b17c5fe40885fa510_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с председателем Комитета иностранных связей Великого Национального Собрания Турции (ВНСТ) Фуатом Октаем, находящимся в нашей стране с визитом для участия в 10-м трёхстороннем заседании комитетов иностранных связей парламентов Азербайджана, Турции и Грузии.
На встрече подчёркивалась значимость трёхсторонней встречи, и было отмечено, что трёхсторонние отношения между Азербайджаном, Грузией и Турцией вносят вклад в мир, стабильность, сотрудничество и экономическое развитие в регионе. Как сказала спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова, происходящие сегодня как в нашем регионе, так и на глобальном уровне процессы, а также существующие вызовы делают продолжение совместной работы комитетов иностранных связей наших парламентов неизбежным. Было подчёркнуто, что данное важное мероприятие, проводимое в русле трёхстороннего парламентского сотрудничества, служит дальнейшему повышению уровня межпарламентских отношений между нашими странами.
Председатель Комитета иностранных связей Фуат Октай передал спикеру Милли Меджлиса приветствия председателя Великого Национального Собрания Турции Нумана Куртулмуша, а Сагиба Гафарова попросила донести до председателя ВНСТ её приветствия.
В ходе беседы озвучивались мнения об отношениях между Азербайджаном и Турцией; как было отмечено, связи между нашими странами развиваются в соответствии с девизом Общенационального Лидера Гейдара Алиева: «Одна нация – два государства». Спикер Сагиба Гафарова заявила, что Азербайджан и Турция демонстрируют всему миру, что они вместе в дни как радости, так и печали. Подчёркивалось, что братские отношения глав наших государств являются самым значительным фактором многовекторного развития этих уз. Именно они определяют повестку двустороннего сотрудничества и дают соответствующие поручения по направлениям развития этого сотрудничества.
Как сказал Фуат Октай, сотрудничество между нашими братскими странами выступает в качестве фактора стабильности на фоне существующей в более обширном регионе напряжённости. Было отмечено существенное значение экономических связей между нашими странами, а также акцентирована роль парламентов в дальнейшем углублении связей в этой сфере. В беседе речь шла также о реализуемых Азербайджаном и Турцией совместно важных проектах.
По словам спикера Сагибы Гафаровой, используются все возможности для отражения сполна на парламентском уровне воли глав государств касаемо развития двусторонних отношений. Члены парламентов в течение года осуществляют многочисленные визиты и проводят встречи; предпринимаются все шаги для развития связей на высоком уровне. В том числе налицо высокая степень взаимоподдержки и совместной деятельности в международных парламентских организациях.
На встрече также состоялся обмен мнениями о ситуации, сложившейся в регионе после Вашингтонского Саммита в августе прошлого года, о новых возможностях для сотрудничества, которые возникнут после начала функционирования Зангезурского коридора, а также о других вопросах, представляющих обоюдный интерес.