https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_bc6b3c1e44e0f8d9660de246e_o.jpg
Parisdə Beynəlxalq Nəqliyyat Forumu (BNF) çərçivəsində Yol Nəqliyyatı Qrupunun iclası keçirilib. Tədbirdə ölkəmizi Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin və Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyinin nümayəndələri təmsil ediblər.
Müzakirələr zamanı Avropa Nəqliyyat Nazirləri Konfransı (EKMT) çoxtərəfli kvota sistemi üzrə görülən işlər və gələcək prioritetlər nəzərdən keçirilib. Beynəlxalq yükdaşımaların daha səmərəli təşkili, sistemin müasir tələblərə uyğunlaşdırılması və dayanıqlı inkişafın təmin olunmasına dair fikir mübadiləsi aparılıb.
İclasda EKMT çoxtərəfli kvota sisteminə yeni iştirakçıların qoşulması qaydaları haqqında layihə sənədləri, 2027-ci ildən etibarən sıfır emissiyalı nəqliyyat vasitələri üçün lisenziyaların tətbiqi, o cümlədən EKMT rəqəmsal sisteminin funksionallığının genişləndirilməsi istiqamətində mühüm irəliləyiş əldə edilib.
Azərbaycan nümayəndə heyəti bildirib ki, çoxtərəfli kvota sisteminin coğrafi baxımdan genişləndirilməsi beynəlxalq nəqliyyat əlaqələrinin gücləndirilməsi, daşımaların səmərəliliyinin artırılması və icazələrin daha məhsuldar istifadə olunması üçün strateji əhəmiyyət daşıyır. Bu dəyişiklik regionlararası yükdaşımaları daha da asanlaşdıracaq, nəqliyyat dəhlizlərinin səmərəliliyini artıracaq və qlobal təchizat zəncirlərinin dayanıqlığını gücləndirəcək.
Eyni zamanda qeyd olunub ki, çoxtərəfli kvota sisteminin genişləndirilməsi Azərbaycanın Beynəlxalq Nəqliyyat Forumuna prezidentliyi çərçivəsində müəyyən etdiyi prioritet istiqamətlərdəndir. İclasda üzv ölkələr bu məsələyə beynəlxalq nəqliyyat əlaqələrinin inkişafı və daha inteqrasiya olunmuş nəqliyyat sisteminin formalaşdırılması baxımından konstruktiv yanaşmağa çağırılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_bc6b3c1e44e0f8d9660de246e_o.jpg
The meeting of the Road Transport Group was held in Paris within the framework of the International Transport Forum (ITF). Azerbaijan was represented at the event by officials from the Ministry of Digital Development and Transport and the Azerbaijan Land Transport Agency.
During the discussions, the work carried out under the multilateral quota system of the European Conference of Ministers of Transport (ECMT) and future priorities were reviewed. Views were exchanged on improving the efficiency of international freight transport, aligning the system with modern requirements, and ensuring sustainable development.
At the meeting, significant progress was achieved on draft documents concerning the rules for the accession of new participants to the ECMT multilateral quota system, the introduction of licenses for zero-emission vehicles starting from 2027, as well as the expansion of the functionality of the ECMT digital system.
The Azerbaijani delegation stated that the geographical expansion of the multilateral quota system is of strategic importance for strengthening international transport links, increasing the efficiency of freight operations, and ensuring more productive use of permits. These changes will further facilitate interregional freight transport, enhance the efficiency of transport corridors, and strengthen the resilience of global supply chains.
It was also noted that the expansion of the multilateral quota system is among the priority areas identified within Azerbaijan’s Presidency of the International Transport Forum. At the meeting, member countries were called upon to approach this issue constructively from the perspective of developing international transport links and fostering a more integrated transport system.