https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_29fa4102fa4a84c8c1441c9c6_o.jpg
Müdafiə Nazirliyinin Yanğından Mühafizə İnspeksiyası və Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Dövlət Yanğın Nəzarəti Xidməti tərəfindən Milli Müdafiə Universitetinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Cəmşid Naxçıvanski adına Hərbi Liseydə birgə təlim keçirilib.
Müvafiq canlı qüvvə və texnikanın cəlb edilməsi ilə keçirilən təlimin məqsədi fövqəladə hallar, o cümlədən yanğınlarla bağlı davranış qaydalarının aşılanması, yanğından mühafizə bölmələrinin fəaliyyətinin daha da təkmilləşdirilməsi və şəxsi heyətin xilasetmə üzrə peşəkarlığının artırılmasıdır.
Əvvəlcə yanğınlar zamanı zəruri davranış qaydaları və təxliyə tədbirləri barədə ətraflı məlumat verilib, təlim iştirakçılarına ilkin yanğınsöndürmə vasitələrindən istifadə qaydaları əyani şəkildə nümayiş etdirilib.
Təlimin praktiki hissəsində isə müəssisə ərazisində şərti yanğının söndürülməsi və digər tapşırıqlar üzrə fəaliyyətlər yerinə yetirilib, yanğın təhlükəsizliyinə məsul əməkdaşlara maarifləndirici materiallar təqdim olunub, onları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

Jamshid Nakhchivanski Military Lyceum of the National Defense University hosts a joint exercise conducted by the Fire Protection Inspection of the Ministry of Defense and the State Fire Control Service of the Ministry of Emergency Situations.
The exercise, involving relevant personnel and equipment, aims to instill proper conduct in emergency situations, including fires, further improve the effectiveness of fire protection units, and enhance the rescue proficiency of personnel.
First, detailed information was provided on essential fire safety procedures and evacuation measures, and the participants were given a practical demonstration on the use of primary firefighting equipment.
During the practical phase of the exercise, tasks related to extinguishing a simulated fire on the facility’s premises and carrying out other response activities were fulfilled. Educational materials were provided to personnel responsible for fire safety, and their questions were answered.