https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_29fa4102fa4a84c8c1441c9c6_o.jpg
Müdafiə Nazirliyinin Yanğından Mühafizə İnspeksiyası və Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Dövlət Yanğın Nəzarəti Xidməti tərəfindən Milli Müdafiə Universitetinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Cəmşid Naxçıvanski adına Hərbi Liseydə birgə təlim keçirilib.
Müvafiq canlı qüvvə və texnikanın cəlb edilməsi ilə keçirilən təlimin məqsədi fövqəladə hallar, o cümlədən yanğınlarla bağlı davranış qaydalarının aşılanması, yanğından mühafizə bölmələrinin fəaliyyətinin daha da təkmilləşdirilməsi və şəxsi heyətin xilasetmə üzrə peşəkarlığının artırılmasıdır.
Əvvəlcə yanğınlar zamanı zəruri davranış qaydaları və təxliyə tədbirləri barədə ətraflı məlumat verilib, təlim iştirakçılarına ilkin yanğınsöndürmə vasitələrindən istifadə qaydaları əyani şəkildə nümayiş etdirilib.
Təlimin praktiki hissəsində isə müəssisə ərazisində şərti yanğının söndürülməsi və digər tapşırıqlar üzrə fəaliyyətlər yerinə yetirilib, yanğın təhlükəsizliyinə məsul əməkdaşlara maarifləndirici materiallar təqdim olunub, onları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_29fa4102fa4a84c8c1441c9c6_o.jpg
Инспекцией по пожарной охране Министерства обороны и Государственной службой пожарного надзора Министерства по чрезвычайным ситуациям проведены совместные учения в Военном лицее имени Джамшида Нахчыванского, действующем в подчинении Национального университета обороны.
Основная цель учений, к которым были привлечены живая сила и соответствующая техника, состоит в привитии правил поведения при чрезвычайных ситуациях, в том числе при пожарах, совершенствовании деятельности подразделений пожарной охраны и повышении профессионализма личного состава в сфере спасательных работ.
Сначала была предоставлена подробная информация о правилах поведения при пожарах и мерах эвакуации, участникам учений были наглядно продемонстрированы правила использования первичных средств пожаротушения.
В практической части учений были выполнены действия по тушению условного пожара на территории учреждения и другие задачи, ответственным за пожарную безопасность сотрудникам были предоставлены просветительские материалы, даны ответы на интересующие их вопросы.