https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_cae20ef034e4a5db691a11006_o.jpg
2026-cı ilin hazırlıq planına əsasən, Heydər Əliyev adına Hərbi İnstitutda keçirilən cüdo, yunan-Roma və sərbəst güləş üzrə ordu birinciliyi başa çatıb.
Bağlanış mərasimində Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin və Vətən uğrunda canından keçən şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Hərbi orkestrin müşayiəti ilə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni ifa olunub.
Tədbirdə çıxış edənlər bu cür yarışların Azərbaycan Ordusunun şəxsi heyətinin fiziki hazırlığının yüksək səviyyədə saxlanılmasında əhəmiyyətini xüsusi vurğulayıb, qalib komandaları təbrik edərək onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıblar. Bildirilib ki, birincilikdə cüdo, yunan-Roma və sərbəst güləş üzrə 10 çəki dərəcəsində 11 komandadan ümumilikdə 297 idmançı mübarizə aparıb.
Yarışların hakimləri tərəfindən topladıqları xallara uyğun olaraq fərdi və komandalar üzrə qaliblər elan edilib.
Sonra qalib komandalara kubok, fərdi nəticələrə görə isə hərbi qulluqçulara fəxri fərman, medallar və diplomlar təqdim olunub.

Judo, Greco-Roman and Freestyle wrestling army championship, held according to the 2026 training plan at the Military Institute named after Heydar Aliyev, came to an end.
During the closing ceremony, the memory of the National Leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev, and Shehids who sacrificed their lives for the Motherland was honored with a minute of silence. The National Anthem of the Republic of Azerbaijan was performed with the accompaniment of the military orchestra.
Speakers at the event emphasized the importance of such competitions in maintaining a high level of physical readiness among personnel of the Azerbaijan Army, congratulated the winning teams, and wished them success in their future activities. It was noted that a total of 297 athletes from 11 teams competed in 10 weight categories in Judo, Greco-Roman and Freestyle wrestling.
Based on the points awarded by the referees, winners were announced in both individual and team standings.
The winning teams were then presented with cups, while servicemen received honorary certificates, medals, and diplomas for their individual achievements.