https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_505094e5c2ba053cf85ba0ddf_o.jpg
Fevralın 17-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Bağçada güllər” – Avropa milli geyimləri və ornamentləri sərgisinin açılış mərasimi keçirilib. Sərgi altıncı “FantazEU” Mədəni İrs Festivalı çərçivəsində Avropa İttifaqının (Aİ) Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin, Azərbaycan Milli xalça Muzeyi, “Arts Council Azerbaijan” və Aİ-yə üzv dövlətlərin ölkəmizdəki səfirliklərinin təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbirdə Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Əminə Məlikova, Avropa İttifaqının ölkəmizdəki nümayəndəliyinin rəhbəri Mariyana Kuyundziç, “Arts Council Azərbaycan” təşkilatının rəhbəri Dadaş Məmmədov çıxış ediblər. Natiqlər çıxışlarında sərginin mədəniyyətlərarası dialoqun inkişafına töhfə verdiyini, Avropa və Azərbaycanın zəngin sənət ənənələri arasında paralellər qurduğunu və ortaq estetik dəyərləri ön plana çıxardığını vurğulayıblar.
Bədii hissədə “Sənət” Uşaq Musiqi və İncəsənət Mərkəzinin rəqs qrupu “Flamenko” və Azərbaycan milli rəqslərini ifa ediblər. Daha sonra qonaqlar sərgi ilə tanış olublar.
Ekspozisiyada Almaniya, Bolqarıstan, Çexiya, Latviya, Litva, Polşa, Rumıniya və Slovakiya səfirlikləri tərəfindən təqdim olunan 16 milli geyim dəsti yer alır. Bu nümunələr Avropa ölkələrinin zəngin mədəni müxtəlifliyini, fərqli tarixi dövrlərə aid adət-ənənələrini, özünəməxsus kimliyini və geyimlərin ornamental xüsusiyyətlərini əks etdirir.
Eyni zamanda, sərgidə muzeyin kolleksiyasında qorunan, xalqımızın tarixini və mədəni irsini təcəssüm etdirən Azərbaycan milli geyimləri, eləcə də “Bağçada güllər” və “Alpan” xalçaları nümayiş olunur. Ekspozisiya Avropa və Azərbaycan mədəni irsi arasında paralellər quraraq, ornament və naxışların ümumbəşəri estetik dəyərlərini ön plana çıxarır.
Sərginin əsas məqsədi Azərbaycan tamaşaçısını Avropa xalqlarının əsrlər boyu formalaşmış sənətkarlıq ənənələrini əks etdirən ənənəvi milli geyimləri tanıtmaq, eyni zamanda Avropa və Azərbaycan dekorativ-tətbiqi sənət nümunələri arasında bədii və mədəni oxşarlıqları göstərməkdir. Layihə mədəniyyətlərarası dialoqu təşviq etməyi, ortaq estetik dəyərləri vurğulamağı və milli irsin qorunması və təbliğinin əhəmiyyətini diqqətə çatdırmağı hədəfləyir.

https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_505094e5c2ba053cf85ba0ddf_o.jpg
17 февраля в Азербайджанском национальном музее ковра состоялась церемония открытия выставки национальной европейской одежды и орнаментов «Цветы в саду». Выставка организована Представительством Европейского союза в Азербайджане, Азербайджанским национальным музеем ковра, «Arts Council Azerbaijan» и посольств стран-членов ЕС в Азербайджане в рамках шестого Фестиваля культурного наследия «FantazEU».
Директор Азербайджанского национального музея ковра Амина Меликова, руководитель представительства Европейского Союза в Азербайджане Марияна Куюнджич и глава «Arts Council Azerbaijan» Дадаш Мамедов выступили с речью на мероприятии. Они отметили, что выставка вносит большой вклад в развитие межкультурного диалога, проводит параллели между богатыми традициями европейского и азербайджанского искусства и подчеркивает общие эстетические ценности.
Художественная часть выставки была представлена танцем «Фламенко» и азербайджанскими национальными танцами в исполнении танцевальной группы «Санат» Детского центра музыки и искусства. Затем, гости ознакомились с выставкой.
В экспозицию вошли 16 комплектов национальной одежды, представленных посольствами Германии, Болгарии, Чехии, Латвии, Литвы, Польшы, Румынии и Словакии. Представленные образцы отражают богатое культурное разнообразие, обычаи и традиции различных исторических периодов, идентичность и орнаментальные особенности европейских стран.
Также, экспозиция включает образцы азербайджанской национальной одежды из коллекции музея, отражающей историю и культурное наследие нашего народа, ковры «Цветы в саду» и «Алпан». Экспозиция проводит параллели между культурным наследием Европы и Азербайджана и выносит на передний план мировую эстетическую значимость орнамента и узора.
Основной целью выставки является представление азербайджанской аудитории традиционных национальных костюмов европейских народов, отражающих ремесленные традиции, которые формировались на протяжении веков, а также демонстрация художественных и культурных сходств между образцами европейского и азербайджанского декоративно-прикладного искусства. Проект направлен на поощрение межкультурного диалога, подчеркивание общих эстетических ценностей и привлечение внимания к важности сохранения и популяризации национального наследия.