Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və “Google” şirkətinin birgə bəyanatı
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və “Google” şirkətinin birgə bəyanatı Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və “Google” şirkətinin birgə bəyanatı
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və “Google” şirkəti bəyan edir ki, “Gemini” süni intellekt modeli artıq rəsmi olaraq Azərbaycan dilində istifadəyə verilib. Strateji genişlənmə çərçivəsində əlavə edilən 23 yeni dildən biri kimi Azərbaycan dili seçilib. Bu, azərbaycanlı istifadəçilərə “Gemini”nin imkanlarından əsas qlobal dillərlə yanaşı, ana dilində də faydalanmağa imkan yaradır.
Azərbaycan dili interfeysi artıq veb-versiyada aktivdir, tam mobil dəstək (Android/iOS) mövcuddur və real vaxt rejimində danışıq imkanı yaradan “Gemini Live” funksiyası mövcuddur.
Şirkət “Nano Banana” və “Veo” kimi ən qabaqcıl yaradıcı alətləri də Azərbaycan bazarına gətirdiyini açıqlayıb. “Nano Banana” sadə ideyaları yüksəkkeyfiyyətli vizuallara çevirməyə və mövcud şəkilləri təbii dildə redaktə etməyə imkan verir. “Veo” isə mürəkkəb yaradıcı təlimatlara dəqiq əməl edərək, sinxronlaşdırılmış səslə birlikdə yüksəkkeyfiyyətli (1080p) videolar yarada bilən qabaqcıl modeldir.
Məhsuldarlıq və təhsili dəstəkləmək məqsədilə Azərbaycan dilində üç yeni funksiya da istifadəyə verilib. “Canvas” yazı və kodlaşdırma üçün xüsusi iş mühiti təqdim edir və istifadəçilərə “Gemini” ilə mürəkkəb layihələr üzərində əməkdaşlığa şərait yaradır. “Deep Research” modeli mürəkkəb mövzuları araşdırmağa, bir neçə mənbədən məlumatları sintez edərək hərtərəfli hesabatlar təqdim etməyə imkan verir. Nəhayət, “Guided Learning” istifadəçilərə interaktiv, öyrənmə tərzinə uyğunlaşdırılmış testlər vasitəsilə yeni mövzuları mənimsəməyə kömək edir.

Министерство цифрового развития и транспорта и компания Google заявляют, что модель искусственного интеллекта Gemini официально стала доступна на азербайджанском языке. Азербайджанский язык выбран в числе 23 новых языков в рамках стратегического расширения сервиса. Это позволит пользователям в Азербайджане использовать возможности Gemini на родном языке наряду с основными мировыми языками.
Азербайджаноязычный интерфейс уже активирован в веб-версии, полностью поддерживается на мобильных устройствах (Android и iOS), а также доступна функция Gemini Live, обеспечивающая общение в режиме реального времени.
Компания также объявила о запуске на азербайджанском рынке передовых креативных инструментов Nano Banana и Veo. Nano Banana позволяет преобразовывать простые идеи в качественные визуальные материалы и редактировать изображения с помощью естественного языка. Veo - это продвинутая модель, способная создавать высококачественные видеоролики в формате 1080p с синхронизированным звуком на основе сложных творческих инструкций.
В целях поддержки продуктивности и образования на азербайджанском языке также запущены три новые функции. Canvas предоставляет собой специальную рабочую среду для письма и программирования, позволяя пользователям сотрудничать с Gemini над сложными проектами. Модель Deep Research дает возможность исследовать сложные темы, синтезировать информацию из нескольких источников и представлять всесторонние отчеты. Наконец, Guided Learning помогает пользователям осваивать новые темы с помощью интерактивных тестов, адаптированных к их стилю обучения.
Внедрение этих новшеств обеспечит более широкий доступ к инструментам искусственного интеллекта для пользователей в Азербайджане.