Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və “Google” şirkətinin birgə bəyanatı
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və “Google” şirkətinin birgə bəyanatı Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və “Google” şirkətinin birgə bəyanatı
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və “Google” şirkəti bəyan edir ki, “Gemini” süni intellekt modeli artıq rəsmi olaraq Azərbaycan dilində istifadəyə verilib. Strateji genişlənmə çərçivəsində əlavə edilən 23 yeni dildən biri kimi Azərbaycan dili seçilib. Bu, azərbaycanlı istifadəçilərə “Gemini”nin imkanlarından əsas qlobal dillərlə yanaşı, ana dilində də faydalanmağa imkan yaradır.
Azərbaycan dili interfeysi artıq veb-versiyada aktivdir, tam mobil dəstək (Android/iOS) mövcuddur və real vaxt rejimində danışıq imkanı yaradan “Gemini Live” funksiyası mövcuddur.
Şirkət “Nano Banana” və “Veo” kimi ən qabaqcıl yaradıcı alətləri də Azərbaycan bazarına gətirdiyini açıqlayıb. “Nano Banana” sadə ideyaları yüksəkkeyfiyyətli vizuallara çevirməyə və mövcud şəkilləri təbii dildə redaktə etməyə imkan verir. “Veo” isə mürəkkəb yaradıcı təlimatlara dəqiq əməl edərək, sinxronlaşdırılmış səslə birlikdə yüksəkkeyfiyyətli (1080p) videolar yarada bilən qabaqcıl modeldir.
Məhsuldarlıq və təhsili dəstəkləmək məqsədilə Azərbaycan dilində üç yeni funksiya da istifadəyə verilib. “Canvas” yazı və kodlaşdırma üçün xüsusi iş mühiti təqdim edir və istifadəçilərə “Gemini” ilə mürəkkəb layihələr üzərində əməkdaşlığa şərait yaradır. “Deep Research” modeli mürəkkəb mövzuları araşdırmağa, bir neçə mənbədən məlumatları sintez edərək hərtərəfli hesabatlar təqdim etməyə imkan verir. Nəhayət, “Guided Learning” istifadəçilərə interaktiv, öyrənmə tərzinə uyğunlaşdırılmış testlər vasitəsilə yeni mövzuları mənimsəməyə kömək edir.

The Ministry of Digital Development and Transport and Google have announced that the “Gemini” artificial intelligence model is now officially available in the Azerbaijani language. Azerbaijani has been added as one of 23 new languages as part of the model’s strategic expansion, allowing users to benefit from Gemini’s capabilities not only in major global languages but also in their native language.
The Azerbaijani language interface is now active on the web version, with full mobile support for Android and iOS, and includes the “Gemini Live” feature, which enables real-time conversational interactions.
The company also announced that its most advanced creative tools, such as “Nano Banana” and “Veo,” are now available in the Azerbaijani market. “Nano Banana” allows users to transform simple ideas into high-quality visuals and edit existing images using natural language. “Veo,” on the other hand, is an advanced model capable of generating high-quality (1080p) videos with synchronized audio, precisely following complex creative instructions.
To support productivity and learning, three new features have been launched in Azerbaijani. “Canvas” provides a dedicated workspace for writing and coding, enabling users to collaborate on complex projects with “Gemini”. The “Deep Research” model allows users to explore complex topics and synthesize information from multiple sources to produce comprehensive reports. Finally, “Guided Learning” helps users master new subjects through interactive, personalized tests tailored to their learning style.