https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_0a8c9426820000ffc13f5000f_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova fevral 11-də ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Ərəb Parlamentinin prezidenti Məhəmməd Əhməd Əl-Yammahi ilə görüşüb.
Görüşdə Ərəb Parlamentinin prezidentinin ölkəmizə ilk rəsmi səfəri yüksək qiymətləndirilib, bu səfərin iki qurum arasında münasibətlərin daha da inkişafına, əməkdaşlıq imkanlarının genişlənməsinə və əlaqələrin dərinləşməsinə mühüm töhfə verəcəyinə dair əminlik ifadə olunub. Sahibə Qafarova qonaqla müxtəlif beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində keçirilmiş görüşləri, o cümlədən ötən ilin noyabrında Qahirədə baş tutmuş ikitərəfli görüşü və bu ilin yanvarında Əbu-Dabidə Aralıq Dənizi Parlament Assambleyasının Qadın Parlament Forumunun 2-ci sessiyasında birgə iştiraklarını məmnunluqla xatırladıb.
Söhbətdə Azərbaycan ilə ərəb ölkələri arasında münasibətlərin ortaq tarix, dini-mənəvi dəyərlər və qarşılıqlı hörmət prinsipləri əsasında uğurla inkişaf etdiyi qeyd olunub. Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin bu ölkələrlə münasibətlərin inkişafına böyük diqqət yetirdiyi vurğulanaraq, bu gün həmin siyasətin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyi bildirilib. İkitərəfli çərçivədə ərəb ölkələri ilə qarşılıqlı səfərlərin intensiv xarakter daşıdığı, mütəmadi təmasların, aparılan danışıqların və əldə olunan nəticələrin əlaqələrin inkişafına mühüm töhfə verdiyi xüsusi vurğulanıb.
Görüşdə Azərbaycanın islam dininin təbliği, islam həmrəyliyinin möhkəmləndirilməsi və islamofobiyaya qarşı mübarizə istiqamətində ciddi səylər göstərdiyi qeyd olunaraq, bu sahədə ölkəmiz tərəfindən irəli sürülmüş mühüm təşəbbüslər vurğulanıb. Birgə təmsil olunduğumuz İslam Əməkdaşlıq Təşkilatında qarşılıqlı dəstək və həmrəyliyin nümayiş etdirildiyini deyən Milli Məclisin sədri, bu platformada əməkdaşlığın gələcəkdə də davam etdiriləcəyinə əminliyini ifadə edib. Eyni zamanda, Azərbaycan ilə Ərəb Dövlətləri Liqası arasında iyirmi ildir davam edən səmərəli əməkdaşlıq münasibətlərinə toxunularaq, Prezident İlham Əliyevin 2022-ci ildə Liqanın Zirvə görüşündə xüsusi qonaq qismində iştirak etdiyi diqqətə çatdırılıb.
Ərəb ölkələri ilə münasibətlərin dərinləşdirilməsinə və əlaqələrin parlament xətti ilə inkişaf etdirilməsinə xüsusi diqqət yetirildiyini deyən Spiker Sahibə Qafarova qeyd edib ki, Milli Məclisdə ərəb ölkələri parlamentlərinin əksəriyyəti ilə işçi qruplar fəaliyyət göstərir və qarşılıqlı səfərlər, görüşlər həyata keçirilir, əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumları imzalanır, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı dəstək və həmrəylik nümayiş etdirilir.
Söhbət zamanı Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə təsis olunmuş və hazırda Azərbaycanın sədrliyi ilə fəaliyyət göstərən Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsi (QHPŞ) ilə Ərəb Parlamenti arasında əlaqələrin son illərdə dinamik şəkildə inkişafından məmnunluq ifadə olunub. Parlamentin spikeri 2023-cü ilin fevralında Qahirəyə səfəri çərçivəsində Ərəb Parlamentinin mənzil-qərargahını ziyarət etdiyini xatırladıb, həmin səfər zamanı imzalanmış əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumunun əhəmiyyətini vurğulayıb. Həmçinin, həmin il Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin Ərəb Parlamenti yanında müşahidəçi statusu əldə etməsinin əməkdaşlığa yeni imkanlar yaratdığı qeyd edilib.
Göstərilən qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirən Ərəb Parlamentinin Prezidenti Məhəmməd Əhməd Əl-Yammahi Azərbaycana rəsmi səfərindən məmnunluğunu ifadə edib. Prezident İlham Əliyevlə keçirdiyi görüş barədə təəssüratlarını bölüşən qonaq, ölkə başçısının Cənubi Qafqazda sülh və əmin-amanlığın bərqərar olunması istiqamətində apardığı yorulmaz fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib. Ərəb dünyasının Azərbaycanla münasibətlərə böyük əhəmiyyət verdiyini vurğulayan Məhəmməd Əhməd Əl-Yammahi, ticarət, enerji və logistika kimi strateji sahələrdə tərəfdaşlığın dərinləşdirilməsində maraqlı olduqlarını qeyd edib. Ərəb Parlamentinin prezidenti, eyni zamanda, ərəb dünyasının gündəliyində duran məsələlərdə, xüsusilə Fələstin probleminə münasibətdə göstərdiyi qətiyyətli dəstəyə görə Azərbaycana təşəkkürünü bildirib.
Parlamentlərimiz arasındakı münasibətlərin yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu deyən qonaq, rəhbərlik etdiyi qurumun Milli Məclis, eləcə də Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsi ilə yaratdığı əməkdaşlıq və dialoqun parlamentlərarası əlaqələrin genişləndirilməsi üçün möhkəm zəmin olduğunu vurğulayıb. O, Milli Məclis sədrinin Parlament Şəbəkəsinin işinin səmərəli təşkilindəki rolunu yüksək qiymətləndirib və parlamentləri bir araya gətirən bu mühüm platformanın qlobal məsələlərin müzakirəsi baxımından önəmini qeyd edib. Məhəmməd Əhməd Əl-Yammahi, həmçinin Milli Məclisin sədrini Ərəb Parlamentinin plenar sessiyasında iştirak və çıxış etməyə dəvət edib.
Görüşdə qonağa Azərbaycan Respublikasının keçdiyi tarix yol, həmçinin Milli Məclis haqqında məlumat verilib. Parlamentin spikeri Azərbaycan parlamentinin strukturu və fəaliyyəti barədə məlumat verərək siyasi partiyaların və qadınların parlamentdə təmsilçiliyindən, eləcə də parlamentə son seçkilərin keçirilməsindən bəhs edib və parlamentin hazırkı çağırışının Azərbaycanın bütün suveren ərazisində keçirilən seçkilərdən sonra formalaşdığını diqqətə çatdırıb.
Görüşdən sonra qonaq Milli Məclisin Xatirə kitabını imzalayıb.
Məhəmməd Əhməd Əl-Yammahinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti parlamentin plenar iclas zalı və Milli Məclisin foyesində yaradılmış 44 günlük Vətən müharibəsinə həsr edilmiş “Zəfər guşəsi” ilə tanış olub.

https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_0a8c9426820000ffc13f5000f_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 11-го февраля встретилась с находящимся в нашей стране с официальным визитом президентом Арабского Парламента Мухаммедом Ахмедом Аль-Яммахи.
Высокая оценка была дана на встрече первому официальному визиту президента Арабского Парламента в нашу страну и была заявлена уверенность в том, что данный визит внесёт весомый вклад в дальнейшее развитие отношений между двумя организациями, расширение возможностей для сотрудничества и углубление взаимосвязей. Сагиба Гафарова с удовлетворением вспомнила свои встречи с гостем на полях различных международных мероприятий, в том числе, состоявшуюся в Каире в прошлом году двустороннюю встречу и совместное участие в январе текущего года во 2-й сессии Женского Парламентского Форума Парламентской Ассамблеи Средиземноморья в Абу-Даби.
В беседе отмечалось успешное развитие отношений между Азербайджаном и арабскими странами с опорой на общие историю, религиозно-нравственные ценности и принципы взаимоуважения. Было подчёркнуто пристальное внимание, уделявшееся Общенациональным Лидером азербайджанского народа Гейдаром Алиевым развитию отношений с этими странами, и успешное продолжение этой политики ныне Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым. Особо отмечались интенсивный характер встречных визитов, регулярных контактов и ведущихся с арабскими странами обсуждений, а также то, что полученные результаты существенно способствуют развитию отношений.
На встрече говорилось о серьёзных усилиях, прилагаемых Азербайджаном с целью продвижения исламской религии, укрепления исламской солидарности и борьбы с исламофобией; были подчеркнуты выдвинутые нашей страной в этой сфере значительные инициативы. Сказав, в Организации Исламского Сотрудничества, где мы представлены совместно, демонстрируются взаимная поддержка и солидарность, спикер Милли Меджлиса выразила уверенность в продолжении сотрудничества на этой площадке. В то же время, обращалось внимание на длящиеся двадцать лет эффективные отношения сотрудничества между Азербайджаном и Лигой Арабских Государств, и было упомянуто участие Президента Ильхама Алиева в качестве особого гостя в Саммите Лиги в 2022-м году.
Спикер Сагиба Гафарова, упомянув уделяемое углублению отношений с арабскими странами и развитию связей по парламентской линии особое внимание, заметила, что в Милли Меджлисе действуют рабочие группы по большинству арабских стран и что наносятся взаимные визиты и проводятся встречи, подписываются Меморандумы о Взаимопонимании касательно сотрудничества, а в рамках международных организаций демонстрируются взаимная поддержка и солидарность.
В ходе беседы было выражено удовлетворение динамичным в последние годы развитием связей между Арабским Парламентом и Парламентской Сетью Движения Неприсоединения (ПСДН), учреждённой по инициативе Президента Ильхама Алиева и действующей в настоящее время под председательством Азербайджана. Спикер Парламента упомянула посещение ею в ходе визита в Каир в феврале 2023-го года штаб-квартиры Арабского Парламента, подчеркнув значение подписанного в ходе того визита Меморандума о Взаимопонимании о сотрудничестве. Также было сказано, что получение в том же году Парламентской Сетью Движения Неприсоединения статуса наблюдателя при Арабском Парламенте создало новые возможности для сотрудничества.
Президент Арабского Парламента Мухаммед Ахмед Аль-Яммахи выразил признательность за проявленное гостеприимство, а также удовлетворение своим официальным визитом в Азербайджан. Делясь впечатлениями от встречи с Президентом Ильхамом Алиевым, гость дал высокую оценку неустанной деятельности главы государства, направленной на установление мира и спокойствия на Южном Кавказе. Подчёркивая придаваемое Арабским миром большое значение отношениям с Азербайджаном, Мухаммед Ахмед Аль-Яммахи озвучил заинтересованность в углублении партнёрства в таких стратегических сферах, как торговля, энергетика и логистика. Кроме того, президент Арабского Парламента выразил благодарность Азербайджану за решительную поддержку, оказываемую по вопросам, стоящим на повестке дня арабского мира, особенно в отношении палестинской проблемы.
Отметив переход отношений между нашими парламентами на новый этап, гость подчеркнул, что налаженные возглавляемым им органом с Милли Меджлисом и с Парламентской Сетью Движения Неприсоединения сотрудничество и диалог составляют прочную основу для расширения межпарламентских связей. Он высоко оценил роль спикера Милли Меджлиса в эффективной организации работы Парламентской Сети и отметил значение этой важной объединяющей парламенты площадки в смысле обсуждения глобальных вопросов. Мухаммед Ахмед Аль-Яммахи также пригласил спикера Милли Меджлиса принять участие в пленарной сессии Арабского Парламента и выступить на ней.
На встрече гостю была предоставлена информация о пройденном Азербайджанской Республикой историческом пути и о Милли Меджлисе. Спикер парламента поведала о структуре и деятельности азербайджанского парламента, рассказала о представительстве политических партий и представленности женщин в парламенте, а также о проведении последних парламентских выборов, обратив внимание на то, что состав парламента нынешнего созыва сформирован по итогам выборов, проведённых на всей суверенной территории Азербайджана.
После встречи гость подписал Памятную книгу Милли Меджлиса.
Делегация во главе с Мухаммедом Ахмедом Аль-Яммахи ознакомилась с залом пленарных заседаний парламента и с созданным в фойе Милли Меджлиса «Уголком победы», посвящённым 44-дневной Отечественной войне.